W Polsce ubywa stad bydła. Wypadają głównie małe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W Polsce ubywa stad bydła. Wypadają głównie małe

31.07.2022autor: Marcin Jajor

W ciągu 4 lat ubyło prawie 63 tys. stad krów, w tym ponad połowa w gospodarstwach z jedną krową - wynika z danych ARiMR.

Struktura stad krów w Polsce nadal jest stosunkowo rozdrobniona. Choć każdego roku rośnie koncentracja hodowli, to jednak nadal w wielu regionach Polski dominują stada małe i bardzo małe – wynika z kwietniowych danych ARMiR, które dotyczą łącznego pogłowia krów (samic bydła powyżej 24. miesiąca życia), użytkowanych zarówno mlecznie, na mięso, jak i w typie kombinowanym.

W 2004 r., a więc krótko przed tym jak weszliśmy w struktury UE, krowy w Polsce utrzymywano w nieco ponad 751 tys. stadach. Od tamtego czasu ich liczba zmniejszyła się ponad 3-krotnie – do prawie 236 tys. w 2022 r. Tym samym z naszego krajobrazu zniknęło ponad pół miliona stad bydła! To liczba wręcz zawrotna i biorąc ją pod uwagę, stosunkowo niewielka wydaje się redukcja prawie 63 tys. stad krów w ciągu ostatnich czterech lat, a więc od roku 2018, do którego będziemy się odnosić w dalszej części tekstu.

Ograniczenie utrzymania krów w Polsce w największym stopniu dotyczyło najmniejszych stad, a więc takich, w których utrzymywano pojedyncze krowy lub ich parę. Ich liczba zmniejszyła się od 2018 r. odpowiednio o 32,9 tys. i 14,1 tys. Największa liczba gospodarstw z pojedynczymi krowami funkcjonowała w woj. mazowieckim,, tj. 18,6 tys. To o 7,2 tys. i 9,6 tys. więcej niż odpowiednio w województwach małopolskim i lubelskim.

Chcesz poznać dokładną strukturę stad bydła w Polsce? Zamów prenumeratę i przeczytaj w najnowszym, sierpniowym wydaniu dodatku specjalnego top bydło.

mj/ARiMR/fot. Jajor

 

 

 

autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Paszporty dla bydła stracą ważność. Hodowca będzie wszystko zgłaszał internetowo!

Hodowcy zwierząt mają czas do końca 2025 r., aby przygotować się do nowych przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt. Sejm rozpoczął prace nad ustawą, która nakaże wszystkim rolnikom zgłoszenie zdarzeń związanych ze zwierzętami do ARiMR w formie on-line. Zdaniem rządu ma być prościej i taniej. Co z osobami starszymi i wykluczonymi cyfrowo?

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Bydło mięsne czy mleczne, co się bardziej opłaca? Trzeba policzyć!

Kontrola opłacalności produkcji to klucz do wielu drzwi – zmian systemu chowu czy żywienia, inwestycji i rozwoju. W gospodarstwie Agaty i Mateusza Stachowiaków liczyć trzeba, bo "Księgowej Rolnika" tabelki muszą się zgadzać.

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

5 tysięcy budek igloo dla cieląt na jednej fermie? Tak wygląda hodowla w Wisconsin

Podróże kształcą... W USA farmy mleczne i odchów cieląt wyglądają kompletnie inaczej niż w Europie. Różnicę widać przede wszystkim w skali hodowli. A jak żyją cielęta urodzone w USA?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)