Izby rolnicze chcą, aby rekompensaty za szkody łowieckie wypłacało państwo, a nie koła łowieckie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Izby rolnicze chcą, aby rekompensaty za szkody łowieckie wypłacało państwo, a nie koła łowieckie

21.05.2021autor: Paweł Mikos

Izby rolnicze zwróciły się do premiera z prośbą o zmianę ustawy Prawo łowieckie, tak aby rolnicy otrzymywali rekompensaty za szkody łowieckie bez względu na gatunek zwierzyny, który ją wyrządzał. KRIR chce także, aby pieniądze te były wypłacanego z panstwowego funduszu odszkodowawczego, a nie przez koła łowieckie.

KRIR chce, aby rząd zajął się problemem szkód łowieckich oraz szkód wyrządzanych przez gatunki chronione

Rolnicy mają coraz częściej problem ze szkodami w uprawach wynikającymi z żerowania dzikiej zwierzyny. Wynika to ze znacznego wzrostu liczebność wielu gatunków zwierząt, a na dodatek przez ocieplenia klimatu i braku pokrywy śnieżnej zimą niektóre gatunki ptaków nie odlatują na zimę do innych krajów, tylko żerując na uprawach. 
Zarówno ptaki, jak i dziki są w stanie niemal kompletnie zniszczyć plantacje kukurydzy, nierzadko w terminie, kiedy rolnik złożył już wniosek o dopłaty. Dzikie ptaki,
zwłaszcza żurawie oraz gęsi gęgawy i łabędź krzykliwy, powodują ogromne straty w zbożach ozimych oraz w warzywach.
Coraz częstszym problemem dla rolników jest także zwiększająca się populacja wilka. Wilki podchodząc coraz bliżej zabudowań na obszarach wiejskich, gdzie dochodzi do zagryzania zwierząt przebywających na zabezpieczonych pastwiskach czy wybiegach.

Z tego powodu Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zwraca uwagę na te problemy rolników. Dodatkowo izby rolnicze podkreślają, że skoro z definicji prawa dziko żyjąca zwierzyna, stanowi własność Skarbu Państwa, to szkody przez nią wyrządzane powinny być wypłacane ze środków państwowych. Takie rekompensaty powinny być wypłacane bez względu na gatunek zwierzyny, czy są to zwierzęta łowne czy też ptaki dziko żyjące.
Według KRIR, odpowiednim rozwiązaniem powinno być ustanowienie łowieckiego funduszu odszkodowawczego. Z kolei administracja rządowa później dochodziłyby roszczeń od Kół Łowieckich, co przyczyniłoby się do zdyscyplinowania kół.

r e k l a m a

Izby rolnicze chcą, aby Polski Związek Łowiecki skuteczniej realizował plany łowieckie

Jednym z postulatów samorządu rolniczego jest podjęcie odpowiednich działań wobec Polskiego Związku Łowieckiego w celu poprawy i skuteczności prowadzonej gospodarki łowieckiej, w tym realizacji planów łowieckich, jak również podjąć działania w celu ustalenia optymalnej populacji poszczególnych gatunków zwierząt dziko żyjących w celu możliwości odstrzału ich nadmiernej ilości.

„Mając na względzie sprawiedliwe traktowanie rolnika, jego pracy i jego własności, Zarząd KRIR wniósł do Pana Premiera w sprawie podjęcia działań mających na celu zmianę ustawy Prawo łowieckie i odpowiednich rozporządzeń wykonawczych i kontroli PZŁ przez służby państwowe nad jego działalnością statutową i gospodarczą.” – możemy przeczytać w piśmie adresowanym do premiera.

Paweł Mikos, Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

Paweł Mikos –  redaktor „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi oraz mediów. Publikuje także informacje o dotacjach rolniczych oraz maszynach rolniczych. Współpracował także m.in. z Głosem Wielkopolskim i Money.pl.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ryszard Borys nowym prezesem Dolnośląskiej Izby Rolniczej

Delegaci na walne zgromadzenie Dolnośląskiej Izby Rolniczej wybrali nowego prezesa. Został nim Ryszard Borys.

czytaj więcej

Czy przy szacowaniu szkód łowieckich rolnik zawsze musi być na przegranej pozycji wobec myśliwych?

Rolnik z woj. lubelskiego odwołał się od niekorzystnego dla niego oszacowania szkód łowieckich przez myśliwych. Potem okazało się, że wszyscy, którzy w nadleśnictwie zajmowali się jego sprawą to… myśliwi. Co leśnicy zrobili z jego odwołaniem? 

czytaj więcej

W jaki sposób powstrzymać szkody chwościka w burakach?

Ubiegły sezon dla wielu plantatorów buraka cukrowego z Lubelszczyzny okazał się najgorszy od lat. Przyczyn było wiele, wśród nich chwościk buraka. – Tego patogena da się utrzymać w ryzach, nawet przy silnej presji, choć wymaga to przeprowadzenia większej liczby zabiegów oraz zastosowania środków grzybobójczych z wyższej półki – mówi Grzegorz Laskowski, plantator, a także prezes Lubelsko-Zamojskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)