Uwaga na nielegalne pestycydy! Znów pojawił się pseudo-włoski spirotetramat
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uwaga na nielegalne pestycydy! Znów pojawił się pseudo-włoski spirotetramat

12.07.2021autor: Paweł Mikos

Firma Bayer przestrzega, że na rynku pojawił się ostatnio pestycyd, który teoretycznie ma służyć do zwalczania m.in. mszyc w sadach jabłoniowych. Problem jednak w tym że Spirotetramate 240 SC nie jest dopuszczony do obrotu na terenie UE, w tym w Polsce. Podobna sytuacja miała miejsce rok temu.

Bayer przestrzega sadowników przed stosowaniem preparatu Spirotetramate 240 SC.

– W środowisku sadowniczym pojawił się produkt z „włoską etykietą” o nazwie Spirotetramate 240 SC. Informujemy, że firma Bayer nie jest producentem tego preparatu. Produkt taki nie jest zarejestrowany we Włoszech, w Polsce ani w żadnym innym kraju Europejskim – poinformował „Sad Nowoczesny” Radosław Suchorzewski, ekspert z zarządzania sadami, warzywami i ziemniakami.  

Spirotetramate 240 SC  ma być rzekomo insektycydem, za pomocą którego można zwalczać m.in. mszyce w sadach jabłoniowych. Nazwa tego produktu nawiązuje do spirotetramatu, substancji aktywnej zawartej w Movento 100 SC.

To nie pierwszy raz, gdy w okresie letnim na rynku pojawia się Spirotetramate 240 SC. Również rok temu sadownicy byli kuszeni zakupem tego nielegalnego insektycydu.

Nielegalne środki ochrony roślin mogą być niebezpieczne 


Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin przypomina, że kupowanie i stosowanie środków ochrony roślin pochodzących z nieznanego źródła lub z nielegalnego obrotu może być bardzo niebezpieczne zarówno dla zdrowia sadowników, jak i dla kondycji ich upraw. Często zdarza się, że nielegalne pestycydy mają w swoim składzie nie tylko substancje czynną, na której zależy sadownikowi, ale także inne substancje chemiczne, które mogą wywoływać nieporządne efekty. 

Dlatego też PIORiN przypomina, że do ochrony upraw należy stosować wyłącznie środki:
dopuszczone do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 
kupione w punktach uprawnionych do sprzedaży Ś.O.R., 
posiadające etykietę w języku polskim, 
sprzedawane w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach. 
r e k l a m a

Za stosowanie nielegalnych pestycydów grożą poważne kary 

Zgodnie z prawem rolnik czy sadownik, który stosuje środki ochrony roślin kupione „na lewo” naraża się na dotkliwe kary, w tym:

  • konfiskatę wszystkich nielegalnych oprysków oraz pokrycie kosztów ich utylizacji;
  • utratę części dopłat bezpośrednich;
  • grzywnę, które wysokość może sięgać nawet 5 tys.  złotych; 
Paweł Mikos 
autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

Paweł Mikos –  redaktor „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi oraz mediów. Publikuje także informacje o dotacjach rolniczych oraz maszynach rolniczych. Współpracował także m.in. z Głosem Wielkopolskim i Money.pl.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkody mrozowe i walka ze szkodnikami w sadzie Dariusza Cieślaka

W kolejnym odcinku Akademii Sadu Nowoczesnego "Okiem Praktyka" odwiedzamy sad Dariusza Cieślaka. Obejrzyj relację filmową!

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Komunikat sadowniczy z 2.09.2022: Zabiegi przedzbiorcze w sadach

To już najwyższy czas zdecydować o sposobach zabezpieczania owoców na czas ich przechowywania. Jakie środki ochrony roślin będą najbardziej skuteczne? Z jakimi chorobami przechowalniczymi sadownicy będą musieli sobie poradzić w tym sezonie? Warto także pamiętać, że w naszych sadach wciąż aktywne są szkodniki, w tym owocówka jabłkóweczka i zwójkówki liściowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)