Przędziorki i szpeciele. Zwalczanie po kwitnieniu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przędziorki i szpeciele. Zwalczanie po kwitnieniu

17.05.2020autor: Kamila Szałaj

Przędziorki i szpeciele każdego roku wyrządzają w sadach znaczne szkody. Latem walka z nimi jest czasem bardzo trudna. Dlatego, aby ograniczyć ich liczebność i szkodliwość, trzeba jak najlepiej zwalczać je przed kwitnieniem i po jego zakończeniu.

W przeciwnym razie, roztocza te mogą znacznie obniżyć plon – zwłaszcza pod względem jakościowym, dyskwalifikując owoce z handlu. Jak zatem optymalnie chronić nasze uprawy przed tymi szkodnikami? 


Przędziorki – coraz groźniejsze 


W wyniku żerowania przędziorków dochodzi do przebarwienia blaszek liściowych – początkowo w postaci jasnych punkcików, które zlewają się w większe plamy. Potem następuje szarzenie i brązowienie uszkodzonych liści, a następnie ich zasychanie oraz opadanie. W przypadku licznej populacji w drugiej połowie lata, samice przędziorka owocowca mogą składać jaja zimowe w zagłębienia szypułkowe lub kielichowe owoców, natomiast samice przędziorka chmielowca w miejscach tych gromadzą się na zimowanie. 

Owoce z obecnością takich jaj lub samic tracą wartość handlową. Z tego względu, na obecność i liczebność tych szkodników należy zwracać uwagę od początku wegetacji. W sezonie wegetacji rozwija się najczęściej pięć pokoleń przędziorków. W warunkach sprzyjających rozwojowi tych szkodników w niektórych okresach wegetacji ich liczba i szkodliwość czasem gwałtownie wzrastają. 

Ponadto zwalczanie tych roztoczy latem jest bardzo trudne ze względu na to, że wówczas występują ich wszystkie stadia rozwojowe (jaja letnie, stadia larwalne ruchome i nieruchome oraz osobniki dorosłe). W tym okresie w celu skutecznej ich eliminacji zwykle trzeba wykonać 2 kolejne zabiegi. 


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkodniki drzew pestkowych. Główne zagrożenia

Tegoroczna sytuacja w sadach pestkowych nie jest łatwa. Niestety ponownie mamy do czynienia z uszkodzeniami kwiatów. Dość niespodziewanie przemarznięciu uległy nawet te, które były jeszcze w zamkniętym pąku. Sytuacja ta nie jest wyjątkowa i dotyczy wielu krajów europejskich.

czytaj więcej

150 tys. zł do wzięcia. Rusza "Młody rolnik"

Od środy 3 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. młodzi rolnicy będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020.

czytaj więcej

Bioróżnorodność wspiera plony. Rolniku - zadbaj o owady zapylające!

Z okazji Światowego Dnia Pszczoły, PSOR podpowiada, jak mądrze i odpowiedzialnie pomagać owadom zapylającym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)