Prosto z sadu. Mszyce w sadzie jabłoniowym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prosto z sadu. Mszyce w sadzie jabłoniowym

18.05.2022autor: Patrycja Bernat

Lustrując sadu natknąć się możemy już na kolonie mszycy. Jak, czym i kiedy najlepiej zwalczać te szkodniki? 

Pierwsze kolonie mszycy w tym roku pojawiły się, mimo pozornie niesprzyjających warunków już w początkowych dniach kwietnia.

Mszyca jabłoniowa, bo to ona zagościła na najmłodszych częściach roślin – pękających pąkach, zaczęła się dość mocno „panoszyć”. Sytuacja ta miała miejsce zwłaszcza tam, gdzie obserwowano licznie złożone jaja. Jej rozwój został przyhamowany wraz z nadejściem ochłodzenia, opady deszczu też nie były sprzymierzeńcem dla tego szkodnika, jednak warunki te nie spowodowały już ograniczenia liczebności populacji. Większość sadowników poradziła sobie z tym szkodnikiem, wykonując wczesnowiosenne zabiegi olejami, mechanicznie zaduszając szkodnika w fazie jaj. Nie można jednak zapominać o mszycy jabłoniowej także przed kwitnieniem i w późniejszym okresie.

 

Nawet jeśli w naszym sadzie udało się zwalczyć szkodnika wychodzącego z jaj zimowych, to może on nalecieć z pobliskich sadów, gdzie ochrona okazała się zbyt słaba. Ze składanych na pędach jaj sukcesywnie będą wylęgać się kolejne osobniki żerujące na młodych pąkach. Warto uzmysłowić sobie, że w lata ciepłe i suche – a takich z każdym rokiem mamy coraz więcej – szkodnik może rozwinąć nawet do 16 pokoleń. A to znacznie utrudnia jego zwalczanie i generuje wzrost kosztów produkcji. Dlatego właśnie tak ważne jest jak najwcześniejsze podjęcie zwalczania tej mszycy przy jeszcze niewielkiej jej populacji.

Właściwym podejściem do tego szkodnika jest rozpoczęcie zabiegów zaraz po zaobserwowaniu pierwszych jego kolonii. W tym celu wskazane jest wykorzystanie produktów ograniczających ich liczebność. Dobrym, lecz krótkotrwałym rozwiązaniem jest wykorzystanie pyretroidów (deltametryny czy cypermetryny). Musimy jednak pamiętać, że są to również substancje totalne i dlatego w trosce o organizmy pożyteczne ich zastosowanie powinno być bardzo wczesne – tak, aby populacja dobroczynnych owadów mogła się odbudować. Ze względu na wysoką aktywność owadów zapylających starajmy się w okresie kwitnienia unikać stosowania środków owadobójczych. Dlatego zanim drzewa zaczną kwitnąć, warto wykorzystać środki o długim okresie działania – a zwłaszcza te mogące ograniczyć populację także groźniejszych gatunków mszyc, jak: mszyca jabłoniowo-babkowa i bawełnica korówka.

r e k l a m a
 

Do tych grup preparatów można zaliczyć te zawierające:

  • acetamipryd;
  • pyrimikarb;
  • flonikamid;
  • flupyradifuron.
Ze względu na to, że żerowanie mszycy jabłoniowo-babkowej odbywa się na zwiniętych liściach, jej zwalczanie jest trudniejsze niż mszycy jabłoniowej. Dlatego bardzo ważne jest dokładne pokrycie roślin cieczą roboczą. W przypadku bawełnicy korówki warto sięgnąć po acetamipryd z dodatkiem zwilżacza ułatwiającego pobranie substancji aktywnej przez szkodnika. W przypadku tego gatunku konieczne jest opryskiwanie pni i odrostów korzeniowych oraz użycie dużej ilości cieczy roboczej, tak aby substancja aktywna była w stanie przejść przez otaczający mszycę wełnisty oprzęd i dotrzeć do jej ciała.



Wojciech Kukuła doradca sadowniczy FruitAkademia
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkodniki w sadach w lipcu. Co na mszyce, bawełnicę i przędziorka?

Za nami kolejny już sezon, który jak się początkowo wydawało, będzie „łatwy” z wielu względów. Łagodna zima teoretycznie nie powinna zaszkodzić drzewom, a nawet pomóc przetrwać ten okres spoczynku. Jednak nie do końca tak było…

czytaj więcej

Stali wrogowie w sadzie - parch, mączniak i mszyca. Jaką strategię przyjąć?

Rozmawiamy z Tomaszem Sikorą - Doradcą Sadowniczym ProNutiva – Drzewa Owocowe z firmy UPL Polska.

czytaj więcej

Mikrobiologiczne zwalczanie mszyc w ochronie sadów jabłoniowych

Biopreparaty stosowane są zarówno w konwencjonalnej, jak i ekologicznej uprawie roślin. Jak sprawdzają się w ochronie sadów jabłoniowych przed mszycami?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)