Muszki owocowe w sadach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Muszki owocowe w sadach

17.04.2021autor: Kamila Szałaj

Jakie znaczenie gospodarcze dla sadownictwa mają muszki owocowe, zwłaszcza Drosophila suzukii. Jakie są możliwości ich zwalczania?

Większość gatunków muszek owocowych z rodzaju Drosophila nie jest szkodnikami roślin sadowniczych, ponieważ atakują one przejrzałe, opadłe na ziemię, popękane, uszkodzone, gnijące czy fermentujące owoce. Najbardziej wszędobylskim gatunkiem jest wywilżna karłowata, Drosophila melanogaster. Spotkać ją można nie tylko w uprawach polowych czy tunelowych, lecz także w domach, gdzie pojawia się nie wiadomo skąd, gdy tylko wyczuje zapach resztek owocowych.
Oprócz D. melanogaster w sadach czy na plantacjach od 2014 r. spotkać można inny gatunek muszki owocowej – muszkę plamoskrzydłą (Drosophila suzukii). Niestety, ta jest dużo bardziej groźna, gdyż jej samice składają jaja w nieuszkodzone, dojrzewające, dojrzałe, przejrzałe owoce, a wylęgłe larwy rozwijają się w miąższu i powodują, że owoce te stają się miękkie, wycieka z nich sok i nie nadają się do sprzedaży. Choć w latach 2014–2019 D. suzukii odławiała się w niewielkich ilościach (<10 osobników/pułapka/tydzień) głównie w okresie od września do listopada i stanowiła niskie zagrożenie, to w roku 2020 muszka ta wystąpiła na skalę masową. 

fot. W. Piotrowski. Pułapka do monitoringu Drosophila suzukii zawieszona na terenie sąsiadującym z uprawą
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rozwój parcha jabłoni przyspieszył

Z najnowszej oceny wynika, że rozwój parcha jabłoni przyspieszył.

czytaj więcej

Akademia Sadu Nowoczesnego "Okiem Praktyka": przymrozki i zwalczanie chorób w sadzie Pawła Puncewicza

Startujemy z nowym cyklem Akademii Sadu Nowoczesnego – „Okiem Praktyka”. Przez cały sezon wraz z naszą kamerą będziemy odwiedzać sadowników w Polsce i pytać o stan drzewek, a także o zabiegi agrotechniczne, jakie aktualnie wykonują.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Komunikat sadowniczy z dn. 07.05: ochrona grusz przed szkodnikami i chorobami

Grusza wchodzi właśnie w okres kwitnienia. Jest to czas kiedy szczególnie musimy zwrócić uwagę na zagrożenia ze strony chorób i szkodników. W najnowszym komunikacie sadowniczym Szymon Jabłoński z Sadowniczej Stacji Badawczej Bayer podpowiada, jakie zabiegi w sadzie należy wykonać w najbliższym czasie.  

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.