Mszyce jabłoniowe w natarciu! Jak z nimi walczyć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mszyce jabłoniowe w natarciu! Jak z nimi walczyć?

15.06.2020autor: Kamila Szałaj

Ten rok jest wyjątkowo obfity w mszyce. W sadach jabłoniowych można jeszcze spotkać mszyce jabłoniowo-babkowe, ale w ostatnich dniach pojawia się coraz więcej mszyc jabłoniowych. Stanowią one duże zagrożenie dla plonu.

Z roku na rok wzrasta zagrożenie ze strony mszycy jabłoniowej, zwłaszcza w młodych sadach. Żeruje ona na młodych liściach i na młodych szczytowych częściach pędów. W tym roku jest jej wyjątkowo dużo. W wielu sadach, mimo wiosennej ochrony, młode pędy są całkowicie pokryte koloniami mszyc. Taka ilość szkodnika oznacza, że będzie się go wyjątkowo ciężko pozbyć, zwłaszcza że może rozwinąć nawet do 16 pokoleń. 

Żerowanie mszycy jabłoniowej prowadzi m.in. skręcania się liści oraz do deformacji owoców i pędów. Silnie zasiedlone drzewa gorzej plonują i są bardziej wrażliwe na przymrozki. 


Jak pozbyć się mszycy jabłoniowej?


Podstawą ochrony sadu jest oczywiście monitoring szkodników, który przy obecnej pogodzie i presji owadów trzeba wykonywać nawet codziennie. 

Aby prawidłowo ocenić zagrożenie, należy przejrzeć 150 pędów – po trzy na 50 wybranych drzewach. Jeśli w tej próbie znajdziemy 15 pędów z koloniami, konieczne jest wykonanie zabiegu. 

Jak przypomina Wojciech Kukuła, doradca sadowniczy, wykorzystanie pyretroidów (deltametryny czy cypermetryny) w walce z mszycami to dobre, lecz krótkotrwałe działanie.

W kontrolowaniu populacji tych szkodników dobrze sprawdzi się natomiast długo działający preparat Teppeki 50 WG (substancja aktywna flonikamid, z grupy karboksamidów).

- Preparat ten można stosować w mieszaninie np. z Coragenem 200 SC, Runnerem 240 lub Stewardem 30 WG, co daje optymalne wyniki w zwalczaniu szkodników – wyjaśnia w ostatnim komunikacie sadowniczym Krzysztof Gasparski, doradca sadowniczy z firmy Procam.

ksz
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego sezon przechowalniczy 2019/2020 nie należy do udanych?

W przeciwieństwie do lat poprzednich pozytywnym zjawiskiem w mijającym sezonie przechowalniczym jest systematyczne upłynnianie zapasów, czyli rzadziej niż zwykle zapominanie o szybko postępującej utracie jakości. Jednakże nadal zbyt często sprzedażą jabłek kieruje przypadek. Dlaczego sezon przechowalniczy 2019/2020 nie należy do udanych?  

czytaj więcej

Jesteś prenumeratorem Sadu Nowoczesnego? Odbierz bon na zakupy!

Dla Naszych Prenumeratorów mamy wyjątkową niespodziankę - rabat 70 zł na zakupy w sklepie internetowym www.hurtowniarolnicza.pl

czytaj więcej

Nowy środek do zwalczania mszyc na plantacjach drzew owocowych

Mszyce to powszechny i bardzo uciążliwy szkodnik plantacji drzew owocowych. Do zwalczania tych szkodników producenci mają teraz do dyspozycji kolejny, niespecyficzny insektycyd – NeemAzal T/S.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)