Komunikat jagodowy z 25 maja 2022 r. - Malina w gruncie otwartym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komunikat jagodowy z 25 maja 2022 r. - Malina w gruncie otwartym

25.05.2022autor: Patrycja Bernat

W najnowszym komunikacie jagodowym firma Bayer podpowiada, jakie zabiegi należy wykonać w najbliższym czasie na plantacjach maliny w gruncie otwartym.

Wczesne odmiany letnie malin (‘Willamette’, ‘Przehyba’, ‘Sokolica’) znajdują się w fazach BBCH 57–60 (rozsypywanie się pąków kwiatowych w kwiatostanie, sporadyczne pierwsze otwarte kwiaty). Maliny letnie odmian średniopóźnych (‘Glen Ample’) znajdują się w fazie rozsypujących się pąków kwiatowych w kwiatostanie BBCH 55-57. Wyrastające odrosty korzeniowe osiągnęły wysokość około 40 cm. Maliny jesienne mają już wysokość pędów 20–50 cm w zależności od lokalizacji plantacji i wiosennych uszkodzeń mrozowych pędów.


Fot. 1. Odmiana ‘Willamette’ – faza rozsypanego kwiatostanu / sporadycznie otwarte pierwsze kwiaty - 23.05.2022 r. - Lubelszczyzna


Fot. 2. Odmiana ‘Glen Ample’ – faza rozsypanego kwiatostanu to najlepszy moment do zwalczania kwieciaka malinowca – 23.05.2022 r.–- Lubelszczyzna

r e k l a m a

Szkodniki

Aktualnie wzrasta presja ze strony szkodników. Należy prowadzić:

  • lustracje pod kątem obecności kwieciaka malinowca oraz kistnika malinowca. Próg zagrożenia to 2 chrząszcze (kwieciak malinowiec) oraz 1 chrząszcz (kistnik malinowiec) na 200 kwiatostanów. Do zwalczania zarejestrowan jest acetamipryd w dawce 0,2 kg/ha;
  • lustracje przędziorka chmielowca i zwrócić uwagę na objawy żerowania na liściach szpeciela przebarwiacza malinowego. Do zwalczania przędziorka można zastosować Fitter w dawce: 1%, ilość wody 400–1000 l/ha. Produkt stosować niezwłocznie po pojawieniu się pierwszych szkodników, od fazy rozwoju liści, do fazy, gdy owoce są dojrzałe do konsumpcji (BBCH 10–89). Maksymalna liczba zabiegów w sezonie to 9 zabiegów w odstępie co najmniej 7 dni. W celu efektywnego zwalczania należy wykonać po trzy zabiegi w odstępach 7-dniowych. Odstęp pomiędzy blokiem trzech zabiegów wynosi 28 dni. Zbiegi przeciw przędziorkom takimi substancjami, jak abamektyna, milbemektyna będą ograniczały również szpeciela przebarwiacza malinowego;
  • na plantacjach malin jesiennych przeprowadzić zwalczanie zwójkówek (próg zagrożenia powyżej 5 %) (zarejestrowane substancje: acetamipryd, spinosad oraz benzoesan emamektyny);
  • w ciągu najbliższych dni powinien pojawić się pryszczarek namalinek łodygowy. Na plantacjach należy umieścić pułapki feromonowe do monitorowania szkodnika. Zabieg wykonuje się momencie odławiania pierwszych osobników i powtarza po 7–10 dniach. Do zwalczania zarejestrowany jest acetamipryd w dawce 0,2 kg/ha.


Fot. 3. Powolny rozwój roślin odmian jesiennych w 2022 r. (`Mapema` 23.05.2022r.)


Fot. 4. Na plantacjach malin odmian jesiennych pojawiają się zwójkówki (`Mapema` 23.05.2022r.)

Choroby

Na plantacjach obu grup odmian maliny należy rozpocząć ochronę przeciwko zamieraniu pędów oraz przeciwko rdzy maliny. Sprawdzonym rozwiązaniem będzie zastosowanie w tej fazie fungicydów: Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha lub Luna Experience 400 SC w dawce 0,6 l/ha. Zwalczając rdzę, należy wykonać co najmniej dwa zabiegi w odstępie 10–14 dni. Bardzo istotne jest wykonanie zabiegów przeciwko zamieraniu pędów malin, które może gwałtownie wystąpić na młodych pędach ze względu na uszkodzenia po ostatnich bardzo wietrznych dniach.


Fot. 5. Odmiana ‘Polana’ – na plantacjach pojawiają się pierwsze objawy rdzy maliny – 23.05.2022 r.


Fot. 6,7. Odmiana ‘Glen Ample’ – na plantacjach pojawiają się pierwsze objawy żerowania szpeciela przebarwiacza malinowego

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ekologiczne gospodarstwo Barbary i Bogusława - jak ważne są owoce w codziennym życiu?

Współpraca nauczycieli wraz z producentami ma na celu pokazać dzieciom jak ważne są owoce w codziennym życiu. Wszystko to odbywa się z udziałem plantatorów Barbary i Bogusława Wilk z gospodarstwa ekologicznego m.in. agrestu z Roźwienicy.

czytaj więcej

Agrest w dobrej formie – gospodarstwo Barbary i Bogusława Wilk

Współpraca nauczycieli wraz z producentami ma na celu pokazać dzieciom jak ważne są owoce w codziennym życiu. Wszystko to odbywa się z udziałem plantatorów Barbary i Bogusława Wilk z gospodarstwa ekologicznego m.in. agrestu z Roźwienicy.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Komunikat sadowniczy - uwaga - TARCZNIK NISZCZYCIEL – ROZWÓJ LARW PIERWSZEGO POKOLENIA

Dynamika rozwoju tarcznika niszczyciela (Comstockaspis perniciosa) jest zależna od warunków atmosferycznych głównie temperatury powietrza, której wartości wpływają na przyspieszenie bądź spowolnienie rozwoju poszczególnych stadiów tego inwazyjnego agrofaga. W obecnym sezonie w monitorowanych sadach w centralnej Polsce (okolice Grójca) i w rejonach Opola Lubelskiego formy dorosłe tarcznika pojawiły się w trzeciej dekadzie maja. Masowe odłowy samców w pułapki feromonowe przypadły na okres między 22, a 30 maja.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)