Jak zwalczać szkodniki w sadach bez środków ochrony roślin?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zwalczać szkodniki w sadach bez środków ochrony roślin?

28.09.2021autor: Joanna Białek

Od kilku lat w sadach SGGW testowane są nowe rozwiązania firmy Sumi Agro. Jednym z nich jest technologia zwalczania owocówki jabłkóweczki i zwójek całkowicie bezpieczna dla owadów pożytecznych i środowiska. W ofercie firmy znajdują się również biostymulatory, insektycydy i akarycydy.

5 września odbył się jubileuszowy XXV Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie. Na spotkanie przybyło blisko 1000 osób, które mogły zapoznać się z  wynikami najnowszych doświadczeń prowadzonych w sadzie. 

Feromonowa ochrona sadów jabłoniowych

W Sadach SGGW testowano produkt firmy Sumi Agro - Isomate CLS, którego działanie opiera się na substancjach imitujących feromony szkodników. W wyniku jego działania, następuje dezorientacja samców. Dzięki temu samice nie składają jaj i larwy nie uszkadzają owoców. Produkt ten jest zarejestrowany również w sadach ekologicznych.

Jak stosować Isomate?

- W sadzie rozwieszamy dyspensery, wysoko - prawie na czubku drzewa. Feromony ulatniając się z nich tworzą chmurę feromonową. Samiec owada, wpadając w taką chmurę nie jest w stanie odnaleźć samicy, a co za tym idzie nie ma drugiego pokolenia owadów - wyjaśnia Justyna Wasiak z Sumi Agro.

Dodaje, że to rozwiązanie wymaga monitoringu w postaci pułapek fermionowych.

r e k l a m a
- W sadach, które zaczynają dopiero tego typu ochronę, wymagana jest korekta. Sama technologia największe efekty będzie przynosić po 3 latach. Pierwsze lata służą przygotowaniu plantacji i zredukowaniu ilości owadów - zaznacza Wasiak.

Jakie szkodniki zwalcza Isomate?

W uprawie jabłoni i gruszy Isomate CLS przeznaczony jest do zwalczania:
  • owocówki jabłkóweczki,
  • wydłubki oczateczki,
  • zwójek: bukóweczki, różóweczki, siatkóweczki, rdzaweczki
W uprawach wiśni i czereśni zwalcza:
  • owocówkę jabłkóweczkę,
  • wydłubkę oczateczkę,
  • zwójki: siatkóweczkę, różóweczkę, bukóweczkę.

Nowości w ofercie Sumi Agro

Shigeki to biostymulator roślin do stosowania w sytuacjach stresowych zawierający w składzie skoncentrowany ekstrakt z alg morskich Ascophyllum nodosum oraz najważniejsze mikroelementy (bor, molibden, miedź, żelazo, mangan i cynk). Jego zadaniem jest stymulacja metabolizmu roślin. Preparat przyczynia się do znacznie lepszego rozwoju systemu korzeniowego oraz zwiększa odporność roślin na stres spowodowany wysokimi temperaturami, gradem i stresem związanym z zabiegami ochrony.

Kolejny produkt to Kaishi, pomocny po stresie. Biostymulator ten należy stosować, gdy plantacja została narażona niekorzystne warunki pogodowe lub została uszkodzona przez zabieg ochrony roślin. Aminokwasy pochodzenia roślinnego, które są głównym składnikiem biostymulatora Kaishi zapewniają wysoką skuteczność działania produktu. Wolne L-aminokwasy są biologicznie czynne oraz wykorzystywane przez rośliny do budowy niezbędnych białek. Ponadto w składzie produktu znajdziemy także azot organiczny.

Kinactiv Fruit to biostymulator pozytywnie wpływa na proces fotosyntezy oraz owocowanie drzew i krzewów owocowych. Poprawia parametry jakościowe owoców przede wszystkim ich wielkość i wybarwienie. Zmniejsza udział drobnych owoców w plonie. Korzystnie wpływa na jędrność oraz właściwości przechowalnicze. Pierwszy zabieg Kinactiv Frut w przypadku drzew owocowych należy wykonać w okresie wzrostu zawiązków owoców, a ostatni na początku wybarwiania owoców. Natomiast jeśli chodzi o rośliny jagodowe pierwszy zabieg jest wskazany w fazie rozwoju owoców, a ostatni w okresie dojrzewania owoców w fazie początku ich wybarwiania.

Joanna Białek

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Instalacja nawodnieniowa w sadzie SGGW na podzespołach Milex

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie firma Milex zaprezentowała produkty do nawadniania upraw sadowniczych. Obejrzyj film pod artykułem!

czytaj więcej

Prof. dr hab. Kazimierz Tomala odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Prof. Dr hab. Kazimierz Tomala został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej. Profesor nauk rolniczych, prorektor ds. rozwoju SGGW, wybitny ekspert i autorytet naukowy w obszarze fizjologii owoców i przechowalnictwa.

czytaj więcej

Przepis na długie przechowywanie jabłek przez zimę

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie firma Innvigo zaprezentowała szereg nowości oraz dobrze znane preparaty w ochronie upraw sadowniczych. Obejrzyj film pod artykułem!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)