Jak wspomóc regenerację drzew po uszkodzeniach mrozowych? Wywiad z ekspertem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wspomóc regenerację drzew po uszkodzeniach mrozowych? Wywiad z ekspertem

18.03.2021autor: Kamila Szałaj

Jak wspomóc jabłonie i grusze po uszkodzeniach mrozowych? Czym zastąpić wypadające substancje aktywne? Czy zagrożony jest też kaptan? O tym rozmawiamy z Arkadiuszem Sławińskim z UPL. Zapis wywiadu obejrzysz pod artykułem!

W tym roku zima, trochę jak drogowców, zaskoczyła również sadowników. Na początku roku w niektórych lokalizacjach słupki termometrów spadły nawet do -30 stopni Celsjusza. W związku z tym w wielu sadach obserwowane są uszkodzenia mrozowe. 

- Skala uszkodzeń jest zróżnicowana, ale w wielu sadach znajdujemy uszkodzone nasady pąka. Rzadziej uszkodzone są całe pnie w większej części kwatery. Jednak na tym etapie trudno przewidzieć, czy będzie to miało istotny wpływ na plonowanie. Wiele zależeć będzie także od dalszego przebiegu pogody – mówi Arkadiusz Sławiński z firmy UPL Polska.

Ekspert wyjaśnia też, jak zabezpieczyć się przed problemami związanymi z mrozowymi uszkodzeniami.

Zaznacza, że bardzo ważne jest nawożenie azotem. 

- Już powinniśmy wysiewać nawozy azotowe. Zwracam uwagę, aby dość wcześnie zaopatrzyć rośliny w ten ważny składnik – podkreśla Sławiński. 

Kolejną kwestią jest nawodnienie

- Nie wiemy, czy kwiecień będzie deszczowy. Jeżeli trafi nam suchy początek sezonu, to musimy być czujni w tym aspekcie i zadbać o odpowiednie nawodnienie drzew – wyjaśnia ekspert.

Zaznacza, że w tym sezonie warto przeprowadzić biostymulację wcześniej niż zazwyczaj.

- Nie czekałbym do okresu okołokwietniowego, tylko zastosował na zielony pąk takie rozwiązanie jak Asahi plus BM Start. To nam usprawni fotosyntezę i wspomoże rozwój pierwszych liści – wyjaśnił.

Więcej na temat biostymulacji drzew, zapobieganiu uszkodzeniom mrozowym i regulacji owocowania dowiesz się z poniższego wywiadu! Rozmawiamy także o alternatywach dla wycofywanych substancji aktywnych i najczęstszych błędach popełnianych przez sadowników podczas ochrony drzewek.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

WAPA: w polskich chłodniach o 80 proc. jabłek więcej

WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek) podała ilość jabłek w chłodniach w krajach unijnych i USA. Stany magazynowe w Polsce na dzień 1 kwietnia wynosiły 592 tys. ton, czyli aż o 80 proc. więcej niż rok temu (wtedy było to 329 tys. ton). Przez cały marzec z naszych chłodni ubyło 245 tys. ton tych owoców. Więcej niż rok temu jabłek mają Włosi - ponad 607 tys. ton. Warto zauważyć, że w całej EU zapasy jabłek są o 8 proc. wyższe niż rok temu.

czytaj więcej

Co czeka sadowników w nadchodzącym sezonie jabłkowym?

Działalność wielu branż w obecnej sytuacji związanej z globalną epidemią COVID-19 jest postawiona pod znakiem zapytania. Sektor owocowo-warzywny nie jest wyjątkiem. W 2020 roku podczas pierwszej i drugiej fali pandemii, sadownicy musieli sprostać wielu wyzwaniom. 

czytaj więcej

Mróz, przymrozek/przymrozki a stres i uszkodzenia w uprawach sadowniczych

Produkcja owoców w Polsce w dużym stopniu zależy przede wszystkim od warunków pogody klimatu umiarkowanego, jakie wystąpią przed kwitnieniem roślin sadowniczych, jak  i w jego trakcie oraz zaraz po nim. Jednym z biotycznych czynników szczególnie niekorzystnych w sadownictwie są znaczne spadki temperatury poniżej 0°C. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)