Aktualna sytuacja w sadach jabłoniowych. Jakie zabiegi należy wykonać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Aktualna sytuacja w sadach jabłoniowych. Jakie zabiegi należy wykonać?

08.04.2021autor: Kamila Szałaj

Obecnie jabłonie są w fazie nabrzmiewania pąków. W niektórych kwaterach pojawia się już mysie ucho. Ale niskie temperatury, które utrzymują się od kilku dni powodują, że sezon wegetacyjny jest opóźniony w stosunku do roku poprzedniego o około dwa tygodnie. 

Opóźniony jest więc także rozwój parcha. I o ile rok temu o tej porze sadownicy już wykonywali zabiegi przeciwko tej najgroźniejszej chorobie, o tyle teraz nie jest to pilne.

- Do infekcji potrzebne są konkretne warunki pogodowe, czyli temperatura, czas i wilgotność liścia. I one kilka dni temu były spełnione. Natomiast musimy jeszcze mieć zarodniki parcha i blaszkę liściową, czego w ubiegłym tygodniu nie było. Obecnie powierzchnia blaszki liściowej w niektórych odmianach jest już uwidoczniona. Dla spokoju można więc ten zabieg miedziowy wykonać. Jednak przy tak niskich temperaturach jest mało prawdopodobne, by do infekcji parcha szybko doszło – wyjaśnia w najnowszym komunikacie sadowniczym Krzysztof Gasparski z PROCAM.

Zaznacza jednak, że zabiegi miedziowe należy wykonać choćby ze względu na choroby kory i drewna.

Natomiast jeśli chodzi o mączniaka jabłoni, zwłaszcza w kwaterach odmian podatnych na tę chorobę należy wykonać profilaktycznie zabiegi produktami zawierającymi siarkę. 

- Na pewno ważniejszy moment na walkę z mączniakiem będzie w fazie różowego pąka, ale teraz zapobiegawczo siarka powinna zaistnieć – zaleca Gasparski.

Chłodna pogoda ogranicza także rozwój szkodników. Ale lustracje pod kątem mszyc czy kwieciaka należy prowadzić. 

Natomiast jeśli ktoś jeszcze nie przeprowadził nawożenia doglebowego, może to zrobić teraz.

- Przyglądamy się formie azotu, który jest w nawozie. Te, które są z formą azotanową, mogą poczekać. Możemy więc stosować te które są na bazie amonowej czy wolniejszych form, z inhibitorem – zaznacza Gasparski.

ksz, oprac. na podst. youtube.com/watch?v=rCOgWxfDo60
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szymonów rozmowy w sadzie: Dobry start sezonu w gruszach

Produkcja gruszek w Polsce jest całkowicie nastawiona na rynek owoców deserowych. Aby jej koszty nie przerosły zysków, od samego początku wymaga ona przemyślanej strategii ochrony. W newralgicznym punkcie wegetacji, jakim jest okres okołokwitnieniowy, poważne zagrożenie stanowią choroby bakteryjne.

czytaj więcej

Agrobalans – wsparcie dla sadowników w realizacji Zielonego Ładu

„Jesteśmy gotowi!” – takimi słowami Tomasz Lewandowski z firmy BASF zainaugurował projekt Agrobalans – narzędzie, które ma wspomóc rolników w realizowaniu założeń inicjatywy Europejski Zielony Ład.

czytaj więcej

Zima nawiedziła kwitnące sady w Belgii i Słowenii

Silne opady śniegu i mróz nawiedziły Belgię i Słowenię. Mogły wyrządzić duże szkody w kwitnących sadach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)