Spotkanie Cebulowe. Odpowiedzi na pytania widzów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spotkanie Cebulowe. Odpowiedzi na pytania widzów

04.02.2021autor: Kamila Szałaj

14 stycznia odbyło się nasze Spotkanie Cebulowe, czyli webinarium on-line poświęcone wyzwaniom i zagrożeniom w uprawie i sprzedaży cebuli. Rozmawialiśmy m.in. o uprawie cebuli i problemach w sprzedaży. W trakcie spotkania pojawiło się sporo pytań ze strony słuchaczy. Ponieważ nie mogliśmy odpowiedź na wszystkie podczas webinarium, wyjaśnienia prelegentów przedstawiamy poniżej. 

Pytania do Wojciecha Krause z zakładu przetwórstwa GreenYard
Jakie będą ceny cebuli na przemysł?
Ceny będą tak jak co roku określone w protkołach kontraktacji, uzależnione miedzy innymi od terminu dostawy.
 
Jaka jest zwyżka ceny cebuli z certyfikatem Global GAP w stosunku do tej bez certyfikatu?
Jest to minimum 5 proc.
 
Prosze o kontakt do działu kontraktacji.
Podaję nr tel.: +48 519 066 705.
 
Jakie warunki są odpowiednie, by przetrzymywać obraną cebulę krótkoterminowo ?
Odpowiedz padła na spotkaniu. Jednak najważniejsze jest to, żeby cebula obrana spełniała parametry jakościowe na przyjęciu.
 
Jakie prognozy na zapotrzebowanie na rok 2021/2021? Czy przewidujecie duże zapasy z roku 2020/2021 z niższym zapotrzebowaniem spowodowanym pandemią?
Pomimo mniejszego zapotrzebowania kontraktacja cebuli w Greenyard Frozen Poland będzie na poziomie zbliżonym do sezonu 2020
 
Pytania do Adama Wachowskiego z firmy Agromix
Czy można dodawać adiuwant doglebowy, gdy stosujemy kilka środków doglebowych co kilka dni?
Tak, jeśli stosujemy herbicydy w odstępach kilkudniowych, w każdym zabiegu można stosować adiuwant. Adiuwant należy dobierać do fazy rozwojowej rośliny uprawnej. Do herbicydów przedschodowych zalecamy Atpolan Soil Maxx Premium, natomiast do herbicydów o działaniu doglebowym ale stosowanych po wschodach rośliny uprawnej stosujemy Atpolan BIO 80 EC Premium. Adiuwant może być stosowany w mieszaninie zawierającej kilka herbicydów. Należy się zastanowić czy jest sens aplikowania herbicydu w odstępach kilkudniowych. Dobre adiuwanty poprawiają i wydłużają okres działania herbicydów, dlatego też celem stosowania adiuwantów jest poprawienie działania, wydłużenie okresu pomiędzy zabiegami i umożliwienie redukcji stosowanych dawek.
Jak długo utrzymuje się ten adiuwant na roślinie? czy to nie wpływa na blokadę kolejnych zabiegów?
Czas utrzymywania się adiuwanta na roślinie jest uzależniony od jego składu. Okres utrzymywania się Atpolan BIO 80 EC Premium wynosi kilka, do kilkunastu dni. Ulega rozkładowi do prostych związków jak dwutlenek węgla i woda, gdyż jego główny składnik jest pochodzenia roślinnego. W żaden sposób nie ogranicza wnikania herbicydów w kolejnych aplikacjach. Przez dłuższy okres na roślinie utrzymują się adiuwanty oparte na olejach mineralnych - związki ropopochodne bardzo wolno ulegają rozpadowi w środowisku. Mogą też nieznacznie ograniczać wnikanie herbicydów do roślin i to głównie po aplikacji wysokich dawek adiuwanta, przekraczających 1,5 l/ha.
Pytania dotyczące ochrony roślin
Czy drożdże piekarnicze mogą zapobiegać szarej pleśni truskawki?
Tak, jak najbardziej.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Skuteczna walka z chorobami odglebowymi cebuli. WYWIAD z ekspertem

O tym, jak radzić sobie z chorobami odglebowymi cebuli i jakie wyzwania przed plantatorami stawia Zielony Ład rozmawialiśmy ze Szczepanem Grochowskim z BioAgris. Zobacz cały wywiad pod artykułem!

czytaj więcej

Spotkanie Cebulowe z GreenYard – wyzwania i zagrożenia

To już 49. spotkanie organizowane przez miesięcznik WiOM Warzywa i Owoce Miękkie. Poświecono je cebuli – ochronie, nawadnianiu i odmianom. Nie zabrakło też dyskusji o aktualnej sytuacji na cebulowym rynku.

czytaj więcej

Jak chronić maliny jesienne?

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)