Nowy ekologiczny pestycyd będzie zwalczał choroby grzybowe i bakteryjne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy ekologiczny pestycyd będzie zwalczał choroby grzybowe i bakteryjne

04.10.2021autor: Joanna Białek

Europejska strategia „od pola do stołu”, oraz zmieniające się preferencje klientów sprawiają, że rolnicy coraz częściej ograniczają ilość środków chemicznych stosowanych w uprawie. Nowy szczep bakterii opatentowany przez firmę Futureco Bioscience (wchodząca w skład grupy kapitałowej, do której należy Sumi Agro Poland) jest odpowiedzią na potrzeby producentów owoców.

Biopestycyd skuteczną bronią w walce z mączniakami i fuzariozą

Firma Futureco otrzymała od Europejskiego Urzędu Patentowego, patent na komercyjne wykorzystanie nowego szczepu bakterii, który jest ekologiczną bronią przeciwko wielu patogenom wywołującym choroby grzybowe roślin, takie jak mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, fuzariozy, zgnilizna twardzikowa czy rizoktonioza, jak i bakteryjne powodowane m.in. przez bakterie Pseudomonas syringae, Pectobacterium oraz Xanthomonas.

Pseudomonas putida B2017 był z sukcesem testowany na uprawach roślin warzywnych (pomidor, sałata, ogórek, bakłażan), ziemniaków, winorośli  oraz w sadach owocowych. Stanowi doskonałą alternatywę dla chemicznych środków ochrony roślin. To nowatorskie i proekologiczne rozwiązanie, ma szansę stać się w krótce wartościowym narzędziem w integrowanej ochronie roślin 

Redukcja ochrony chemicznej w uprawie warzyw

Obecnie w fazie testów jest pierwszy preparat z nową substancją czynną. Po zakończeniu procedury rejestracyjnej na poziomie EU produkty na bazie Pseudomonas putida B2017 będą rejestrowany w poszczególnych krajach (w tym w Polsce).

– To owoc dużej inwestycji w badania, który będzie miał ważny wpływ na rolnictwo – ocenia Urszula Filipecka. – Kiedy preparat oparty na nowej biologicznej substancji czynnej pojawi się na rynku, stanie się cennym, alternatywnym narzędziem w walce z chorobami upraw rolniczych i ogrodniczych. Przyczyni się to do redukcji ochrony chemicznej, a tym samym mniejszego obciążenia dla środowiska – dodaje.

– Rolnicy, konsumenci oraz prawodawcy oczekują zmian w rolnictwie w kierunku jego większego zrównoważenia. Ma to wyraz m.in. we wprowadzaniu takich programów, jak europejska strategia „Od pola do stołu” czy realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju – mówi Jose Manuel Lara, dyrektor techniczny Futureco Bioscience. – Misją firmy Futureco jest spełnianie oczekiwań naszych klientów, a nowo opatentowany fungicyd jest tego najlepszym wyrazem.

fot.: pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fasola szparagowa do przetwórstwa. Ciekawe nowości odmianowe

We wrześniu w Jacewie k. Inowrocławia odbyło się nasze spotkanie fasolowe z przetwórnią Greenyard Frozen Poland. Swoje odmiany zaprezentował m.in. PNOS Ożarów Mazowiecki. Zobacz film pod artykułem!

czytaj więcej

Jak chronić maliny jesienne?

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Ekologiczne z wyboru – miejsca produkcji ekologicznej

Wreszcie pojawiają się realistyczne głosy na temat miejsca produkcji ekologicznej w naszym rolnictwie. Z szumnie ogłoszonych 25% gruntów, mówi się już o, i tak ambitnych, 7%. O badania dla gospodarstw ekologicznych prowadzących tę działalność z przekonania, pytamy prof. Jolantę Kowalską.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)