Nowy ekologiczny pestycyd będzie zwalczał choroby grzybowe i bakteryjne
Europejska strategia „od pola do stołu”, oraz zmieniające się preferencje klientów sprawiają, że rolnicy coraz częściej ograniczają ilość środków chemicznych stosowanych w uprawie. Nowy szczep bakterii opatentowany przez firmę Futureco Bioscience (wchodząca w skład grupy kapitałowej, do której należy Sumi Agro Poland) jest odpowiedzią na potrzeby producentów owoców.
Biopestycyd skuteczną bronią w walce z mączniakami i fuzariozą
Firma Futureco otrzymała od Europejskiego Urzędu Patentowego, patent na komercyjne wykorzystanie nowego szczepu bakterii, który jest ekologiczną bronią przeciwko wielu patogenom wywołującym choroby grzybowe roślin, takie jak mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, fuzariozy, zgnilizna twardzikowa czy rizoktonioza, jak i bakteryjne powodowane m.in. przez bakterie Pseudomonas syringae, Pectobacterium oraz Xanthomonas.
Pseudomonas putida B2017 był z sukcesem testowany na uprawach roślin warzywnych (pomidor, sałata, ogórek, bakłażan), ziemniaków, winorośli oraz w sadach owocowych. Stanowi doskonałą alternatywę dla chemicznych środków ochrony roślin. To nowatorskie i proekologiczne rozwiązanie, ma szansę stać się w krótce wartościowym narzędziem w integrowanej ochronie roślin
Redukcja ochrony chemicznej w uprawie warzyw
Obecnie w fazie testów jest pierwszy preparat z nową substancją czynną. Po zakończeniu procedury rejestracyjnej na poziomie EU produkty na bazie Pseudomonas putida B2017 będą rejestrowany w poszczególnych krajach (w tym w Polsce).
– Rolnicy, konsumenci oraz prawodawcy oczekują zmian w rolnictwie w kierunku jego większego zrównoważenia. Ma to wyraz m.in. we wprowadzaniu takich programów, jak europejska strategia „Od pola do stołu” czy realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju – mówi Jose Manuel Lara, dyrektor techniczny Futureco Bioscience. – Misją firmy Futureco jest spełnianie oczekiwań naszych klientów, a nowo opatentowany fungicyd jest tego najlepszym wyrazem.
Joanna Białek
Najważniejsze tematy