Kusząco tanie pestycydy? Rolniku, zachowaj czujność!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kusząco tanie pestycydy? Rolniku, zachowaj czujność!

25.01.2020autor:

Trwa właśnie czas intensywnych przygotowań do prac polowych oraz sezon zakupów środków ochrony roślin. Producenci rolni planują i kalkulują, aby tegoroczna produkcja przyniosła zdrowe plony wysokiej jakości. Tymczasem oferty w Internecie oraz obwoźni sprzedawcy kuszą niską ceną. 

Rolniku pamiętaj, by nie dać się zwieść atrakcyjnej cenie. Przestępcy cały czas poszukują nowych dróg dystrybucji nielegalnych towarów. Chcąc uśpić Twoją czujność, oferują podrobione środki ochrony roślin łudząco podobne do oryginalnych produktów. Podobieństwo to dotyczy jednak tylko wyglądu zewnętrznego – oszuści budują zaufanie do oferowanych produktów zaopatrując je w podrobione etykiety i oznaczenia łudząco podobne to tych, stosowanych przez legalnie działających producentów. Skład takich produktów zawsze się różni, co w przypadku środków ochrony roślin ma ogromne znaczenie. Każda, nawet najdrobniejsza zmiana w składzie, pochodzenie substancji czynnej, inne zanieczyszczenia, rozpuszczalniki, powodują, że taki produkt jest potencjalnie niebezpieczny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo skrupulatnie zbadane i sprawdzane są oryginalne środki ochrony roślin zanim znajdą się na rynku. Dla każdego, pojedynczego produktu takie badania trwają średnio 10 lat i prowadzone są pod kątem wpływu na rośliny, wodę, glebę, owady pożyteczne, inne organizmy żywe oraz jak będą wpływały na zdrowie konsumentów. 
 
Szukasz tanich oprysków na aukcjach internetowych? Kupujesz środki ochrony roślin z bagażnika lub na straganie? A może skorzystałeś z usług pośrednika, który dostarczył pestycydy z zagranicy do domu? Sprawdź czy nie narażasz się na zakup podróbki.

r e k l a m a

Środki ochrony roślin kupisz bezpiecznie w sklepie, hurtowni, od dystrybutora, który:

  • jest zarejestrowany przez PIORiN,
  • sprzedaje produkty zarejestrowane w Polsce,
  • wystawi dowód zakupu: paragon lub fakturę.


Środków ochrony roślin nigdy nie kupuj:

  • na straganie
  • z bagażnika
  • od pośrednika z zagranicy
  • od kolegi
  • spod lady

Kupując środki ochrony roślin od niezarejestrowanych sprzedawców możesz:

  • stracić dotacje unijne – stosowanie niezarejestrowanych, w tym podrobionych środków ochrony roślin to naruszenie zasad wzajemnej zgodności.
  • stracić plony – podrobione środki ochrony roślin po zastosowaniu mogą nie wykazać żadnego działania lub zniszczyć plony!
  • stracić zdrowie i skazić środowisko – nielegalne środki ochrony roślin zawierają nieznane lub zakazane substancje chemiczne, które mogą trwale zanieczyścić wodę i glebę, a tym samym zaszkodzić Tobie i Twojemu otoczeniu.
  • utracić odbiorców – dla przetwórców i producentów żywności liczy się jakość i bezpieczeństwo.

Przywozisz środki ochrony roślin z zagranicy bez zezwoleń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi?:

  • może Ci grozić odpowiedzialność karna. 
  • ryzykujesz zdrowie swoje i innych.
  • stwarzasz zagrożenie dla środowiska.

Źródło: oprac. mw na podst. www.piorin.gov.pl


 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tragedia w piwnicy służącej do przechowywania warzyw

W Jakubowicach w powiecie pińczowskim w woj. świętokrzyskim dwóch mężczyzn zmarło w piwnicy, w której przechowywane są warzywa. Ich matka trafiła do szpitala.

czytaj więcej

Płynne nawozy azotowe lepsze do stosowania w okresie suszy?

Przy coraz trudniejszych warunkach pogodowych, a zwłaszcza w kontekście suszy, zadajemy sobie pytanie, czy można uzyskać większą efektywność nawożenia, stosując płynne nawozy azotowe?

czytaj więcej

Jak chronić maliny jesienne?

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)