Czy powstanie baza zużycia pestycydów. UE chce mieć kontrolę nad ŚOR
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy powstanie baza zużycia pestycydów. UE chce mieć kontrolę nad ŚOR

14.06.2022

Czy zostanie wprowadzony rejestr zużycia pestycydów przez rolników? Unia Europejska chce wiedzieć gdzie i jakie środki ochrony roślin zużywają rolnicy.

Na początku czerwca przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego uzgodnili wstępnie, że państwa członkowskie będą gromadzić i raportować dane dotyczące stosowania pestycydów w swoich krajach. Już w 2026 roku ma powstać pierwszy rejestr zużycia środków ochrony roślin. Zostanie on opublikowany w 2028 roku. Natomiast od 2030 r. będzie regularnie, raz w roku aktualizowany. 

UE chce, by rolnicy co roku ujawniali zużycie pestycydów w krajowym rejestrze 

Utworzenie rejestru będzie wymagać zaangażowania także ze strony rolników. To oni, jako profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin będą zobowiązani do umieszczania w specjalnej elektronicznej bazie ilości, jakie zużywają w swoich gospodarstwach. 

Szczegółów przekazywania tych informacji przez rolników jeszcze nie podano. Wiadomo jednak, że za opracowanie danych mają odpowiadać krajowe urzędy statystyczne, które otrzymają na ten cel dodatkowe fundusze. 

Baza zużycia pestycydów ma pomóc w monitorowaniu zrównoważonego systemu żywnościowego

Zdaniem lewicowego eurodeputowanego i sprawozdawcy w tej sprawie, Petrosa Kokkalisa, decyzja o utworzeniu rejestru „przybliża nas do bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego w UE”.

- To jest kluczowa dokumentacja. Można mówić wiele o ograniczeniu stosowania pestycydów i nawozów, ale jeśli nie ma pełnych danych, nie można prowadzić opartej na dowodach polityki dotyczącej zrównoważonego rolnictwa – podkreślił Petros Kokkalis w rozmowie z Euractiv.com.

Rejestr ma służyć modernizacji europejskiego systemu statystyki rolnej i zaktualizować dane o nakładach i produkcji w rolnictwie.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. PE, Agrarheute.com, Euractiv.com, fot. envatoelements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ograniczenia stosowania śor doprowadzą do uzależnienia od importu żywności - będzie sprzeciw?

Unijne plany redukcji stosowania środków ochrony roślin są tematem zapowiadanego przez ministerstwo rolnictwa sprzeciwu. MRiRW uważa, że propozycje Komisji Europejskiej nie powinny zyskać poparcia. 

czytaj więcej

Co grozi rolnikowi za stosowanie podrobionych środków ochrony roślin?

Pod jakim kątem i na czym polega badanie jakości środków ochrony roślin? Czy może zdarzyć się tak, że rolnik zastosuje nielegalny środek ochronny nieświadomie?  

czytaj więcej

Fałszerstwa środków ochrony roślin. Na jaką skale działa to w Polsce?

Pod jakim kątem i na czym polega badanie jakości środków ochrony roślin? Czy może zdarzyć się tak, że rolnik zastosuje nielegalny środek ochronny nieświadomie?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)