Ukraina eksportuje mniej zbóż. Które są najbardziej opłacalne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraina eksportuje mniej zbóż. Które są najbardziej opłacalne?

23.02.2021autor: dr Juliusz Urban

W tym sezonie ukraiński eksport zbóż jest o 25% mniejszy od ubiegłorocznego. Jakie zboża były tam najbardziej opłacalne w uprawie w tym sezonie?

Od początku sezonu 2020/21 do 17 lutego br. Ukraina wyeksportowała 30,6 mln ton zbóż, o 7,76 mln ton mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

Jak podają ukraińskie służby celne, w tym okresie eksport pszenicy wyniósł 13,25 mln ton (spadek wyniósł 2,99 mln t). Drugim co do udziału w eksporcie zbożem jest kukurydza. W tym sezonie ukraińska sprzedaż kukurydzy wyniosła dotychczas zaledwie 12,88 mln t. Zaledwie, bo ilość ta jest aż o 4,79 mln t niższa od ubiegłego sezonu. Jęczmienia w tym sezonie na rynki zagraniczne Ukraina sprzedała 3,96 mln t., tu spadek był niewielki, bo wyniósł zaledwie 13 tys. t. 
Natomiast eksport żyta spadł prawie o 70% do 1,7 tys. t.

Ciekawe są także doniesienia dotyczące opłacalności poszczególnych upraw na Ukrainie.
Najbardziej dochodową uprawą w 2020 roku była gryka.

Według Ukraińskiego Instytutu Ekonomii Rolnej rentowność produkcji roślinnej w tym sezonie wyniosła średnio 22,3%, wobec 14,2% rok temu.

Wspomniana gryka przyniosła 63% dochodu, gdy w poprzednim sezonie było to zaledwie 6,6%.
Na drugim miejscu jest owies, z 43,7% zysku (8,8% rok temu)
Nieźle spłaciły się inwestycje polowe w żyto, przyniosły one 41,3% vs. 9,9% poprzednio.
Tak droga na światowych rynkach soja, poczynione nakłady przewyższyła o dodatkowe 37,5% (13,3% w poprzednim sezonie).

r e k l a m a

Powszechnie uprawiana i eksportowana w największych ilościach pszenica, „zaowocowała” 33% dochodem, gdy rok temu było to zaledwie 7,3%.
W poprzednim roku zbiorów 2019 liderem opłacalności był słonecznik. W tym sezonie, pomimo, że jego ceny są rekordowe zaplonował słabiej i zysk wyniósł 29%, przy 23,5% przed rokiem.

Największy spadek marży nastąpił natomiast w prosie. W tym sezonie ukraińscy rolnicy zarobili 4,2%, gdy rok temu przynosząc 20,2% dochodu było ono drugą co do opłacalności rośliną uprawną w tym kraju.
Tradycyjny ukraiński towar eksportowy, kukurydza na ziarno także ze względu na plon obniżyła swoją opłacalność. W tym sezonie wyniosła ona średnio 12,8% podczas, gdy rok temu była o dodatkowe 5% wyższa.

Tegoroczny wzrost dochodów w produkcji zbożowej ukraińscy rolnicy zawdzięczają głównie podwyżkom cen większości produktów roślinnych.

 
oprac. Juliusz Urban            fot.archiwum taP
na podstawie oilworld.ru

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: o jeden krok od tąpnięcia?

Ceny zbóż kolejny tydzień z rzędu idą do góry. Większość uczestników rynku zwraca jednak uwagę na rosnące zagrożenie tąpnięcia cenowego.

czytaj więcej

FAO: poziom zapasów zbóż najniższy od pięciu lat

Pomimo wzrostów szacunku produkcji zbóż, FAO prognozuje najmniejszy od pięciu lat poziom światowych zapasów. Zobaczmy jak eksperci ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa oceniają rynek zbożowy w sezonie 2020/21 i jakie z tego wypływają wnioski.

czytaj więcej

Kolejne prognozy usztywniają ceny- Rynkowy Serwis Spod Lady - 03.11.23 r.

Najnowsze prognozy dotyczące zbożowego rynku tylko z pozoru są rewolucyjne, wiele z tych danych już dawno było publikowane, przez innych komentatorów rynku, tym samym ceny dalej są płaskie. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)