r e k l a m a
Partnerzy portalu
Rynek nawozów: Kto nie kupił nawozu zimą – ten zaoszczędził
21.02.2020autor: Jan Bromberek
Oszczędność taka może być jednak pozorna, bo ten kto sprzedał pszenicę, po to by kupić nawóz sprzedał ją taniej niż obecnie, a w sumie mógł stracić.
Na azot w saletrze i moczniku trzeba teraz przeznaczyć więcej pszenicy niż w grudniu.
Kupując saletrę amonową we wrześniu czy na początku października 2019 roku trzeba było za nią zapłacić ok. 1100 do 1150 zł/t brutto.
r e k l a m a
Wstrzymując się z zakupami do końca roku, czyli np. do połowy grudnia 2019 r., można było śmiało kupić saletrę amonową po 1080 zł/t brutto, mocznik po ok. 1380 zł/t brutto, a wspomniany nawóz wieloskładnikowy z Lubonia najwyżej po 900 zł/t brutto. Nawet Polifoska 6 była wtedy o blisko 100 zł/t tańsza. Po Nowym Roku ceny zaczęły rosnąć, tak, że w połowie lutego dotarły do poziomu z października 2019 r. Zdaniem specjalistów kolejne wzrosty są bardzo możliwe.
Podobnie rzecz ma się w przypadku nawozów NPK, gdzie kilogram czystego składnika w Polifosce 6 kosztował w 2011 r. ok. 4 kg pszenicy, po czym podrożał do 5 kg w 2016 r., po czym znów spadł do ok. 4 kg w 2019 r.
Więcej o cenach nawozów i ich relacji do cen pszenicy, przeczytasz na stronach rynkowych już niebawem, w marcowym wydaniu top agrar Polska.
Jan Bromberek Fot. Biernacki
Jan Bromberek
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a