Rynek nawozów: Kto nie kupił nawozu zimą – ten zaoszczędził
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek nawozów: Kto nie kupił nawozu zimą – ten zaoszczędził

21.02.2020autor: Jan Bromberek

Oszczędność taka może być jednak pozorna, bo ten kto sprzedał pszenicę, po to by kupić nawóz sprzedał ją taniej niż obecnie, a w sumie mógł stracić.

Na azot w saletrze i moczniku trzeba teraz przeznaczyć więcej pszenicy niż w grudniu.

Kupując saletrę amonową we wrześniu czy na początku października 2019 roku trzeba było za nią zapłacić ok. 1100 do 1150 zł/t brutto.

r e k l a m a
Mocznik kosztował wtedy ok. 1450 zł/t brutto. Podobnie rzecz ma się z nawozami wieloskładnikowymi, np. nawóz z Lubonia (4 : 12 : 12) kosztował wtedy blisko 1100 zł/t brutto, a Polifoska 6 niemal 1700 zł/t.

Wstrzymując się z zakupami do końca roku, czyli np. do połowy grudnia 2019 r., można było śmiało kupić saletrę amonową po 1080 zł/t brutto, mocznik po ok. 1380 zł/t brutto, a wspomniany nawóz wieloskładnikowy z Lubonia najwyżej po 900 zł/t brutto. Nawet Polifoska 6 była wtedy o blisko 100 zł/t tańsza. Po Nowym Roku ceny zaczęły rosnąć, tak, że w połowie lutego dotarły do poziomu z października 2019 r. Zdaniem specjalistów kolejne wzrosty są bardzo możliwe.

O popycie na nawozy mineralne oprócz ich ceny decyduje cena płodów rolnych, a w zasadzie siła nabywcza gotówki otrzymywanej za wyprodukowane ziarno czy ziemniaki. Przykładowo do 2016 r. cena czystego składnika azotu w saletrze amonowej wyrażona w cenie pszenicy rosła do ponad 6 kg pszenicy za kg czystego składnika. Natomiast po intensywnym wzroście cen zbóż w 2019 roku cena 1 kg azotu w saletrze spadła do ok. 4 kg pszenicy.
  
Podobnie rzecz ma się w przypadku nawozów NPK, gdzie kilogram czystego składnika w Polifosce 6 kosztował w 2011 r. ok. 4 kg pszenicy, po czym podrożał do 5 kg w 2016 r., po czym znów spadł do ok. 4 kg w 2019 r.
  



Więcej o cenach nawozów i ich relacji do cen pszenicy, przeczytasz na stronach rynkowych już niebawem, w marcowym wydaniu top agrar Polska.

Jan Bromberek  Fot. Biernacki
autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Czy od 15 lutego można na pola wywozić też nawozy azotowe naturalne?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotrzymało słowa i doprowadziło do wejścia w życie przepisów pozwalających na stosowanie nawozów azotowych na oziminy i użytki zielone już od 15 lutego. A co z nawozami naturalnymi, czyli gnojówką, gnojowicą, obornikiem i pomiotem? Czy je też można stosować w myśl tych przepisów?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Azot na pola od 15 lutego – szykujcie rozsiewacze nawozu!

– Wprawdzie nie ma jeszcze oficjalnego podpisu Premiera, ale jednak już jutro ma on podpisać dokumenty, umożliwiające zastosowanie nawozów azotowych od 15. lutego. Póki jednak tego podpisu nie będzie, azotu nie można stosować – mówił w rozmowie z naszą redakcją Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

czytaj więcej

Ile kosztują teraz nawozy? Nietypowa sytuacja na rynku

Kto nie kupił jesienią zeszłego roku nawozów mineralnych, wcale wiele nie stracił. Chociaż obecnie wraz z ruszeniem wiosennych prac pokusy o podwyższenie cen są w firmach nawozowych spore.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)