Rosja: jeszcze większe cła eksportowe na zboża
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rosja: jeszcze większe cła eksportowe na zboża

26.01.2021autor: dr Juliusz Urban

Jeszcze nie zaczęły działać uchwalone wcześniej mechanizmy regulacji zagranicznego handlu zbożami, a okazuje się, że cła na eksport pszenicy z Rosji będą jeszcze wyższe.

W dniu dzisiejszym (26.01.2021 r.) rosyjski rząd zatwierdził wzrost cła eksportowego na pszenicę począwszy od 1 marca do 50 euro za tonę w ramach kontyngentu, a także wprowadzenie od 15 marca na inne rodzaje zbóż. Odpowiedni dekret został już podpisany przez premiera Federacji Rosyjskiej Michaiła Miszustina. (TASS)

Wcześniej wprowadzone uregulowania wchodzą w życie 15 lutego i będą obowiązywać do 28 lutego bieżącego roku. W tym okresie pszenica będzie podlegać cłu w wysokości 25 euro/t. Do 14 marca cło na jęczmień i kukurydzę będzie zerowe. Od 1 marca br. zostają wprowadzone cła na pszenicę w wysokości 50 euro/t, a od 15 marca na jęczmień i kukurydzę eksportowe stawki celne wyniosą odpowiednio 10 i 25 euro/t. Jednocześnie podkreśla się, że wymienione w dekrecie cła będą obowiązywać w ramach kontyngentu taryfowego wynoszącego 17,5 mln t. Eksport zboża w ilościach przekraczających kontyngent będzie obciążony cłem w wysokości 50% wartości celnej produktu, ale nie mniej niż 100 euro/t.  

Jak wyjaśnił rosyjski rząd, dekret jest częścią zestawu środków obniżających ceny żywności, a wprowadzony mechanizm pomoże zmniejszyć wolumen eksportu. Pozwoli o także przeorientować uczestników rynku ze sprzedaży surowców na eksport przetworzonych produktów rolnych, o wysokiej wartości dodanej.

Ponadto poinformowano, że Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej ustalają płynny mechanizm ustalania ceł eksportowych, który będzie obowiązywał na rynku zbóż od 1 lipca 2021 r.

oprac. Juliusz Urban   Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Już w lutym startują Targi Ferma 2021 w formie online

Przez cały luty będą odbywać się wirtualne targi Ferma 2021. Z kolei 19 i 20 lutego odbędzie się konferencja dla hodowców krów mlecznych, bydła mięsnego oraz producentów drobiu. Jakie temat będą poruszane w trakcie Fermy 2021? Jak można wziąć udział w targach?

czytaj więcej

Kolejne prognozy usztywniają ceny- Rynkowy Serwis Spod Lady - 03.11.23 r.

Najnowsze prognozy dotyczące zbożowego rynku tylko z pozoru są rewolucyjne, wiele z tych danych już dawno było publikowane, przez innych komentatorów rynku, tym samym ceny dalej są płaskie. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Rzepak nie taki oczywisty, kukurydzo znikaj już - Rynkowy Serwis Spod Lady - 27.10.23 r.

Rzepakowe prognozy nie są wcale takie oczywiste, a pszenica wciąż uzależniona jest od kukurydzy i wręcz marzy o zakończeniu kukurydzianych zbiorów. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)