Rosja: jeszcze większe cła eksportowe na zboża
Jeszcze nie zaczęły działać uchwalone wcześniej mechanizmy regulacji zagranicznego handlu zbożami, a okazuje się, że cła na eksport pszenicy z Rosji będą jeszcze wyższe.
W dniu dzisiejszym (26.01.2021 r.) rosyjski rząd zatwierdził wzrost cła eksportowego na pszenicę począwszy od 1 marca do 50 euro za tonę w ramach kontyngentu, a także wprowadzenie od 15 marca na inne rodzaje zbóż. Odpowiedni dekret został już podpisany przez premiera Federacji Rosyjskiej Michaiła Miszustina. (TASS)
Wcześniej wprowadzone uregulowania wchodzą w życie 15 lutego i będą obowiązywać do 28 lutego bieżącego roku. W tym okresie pszenica będzie podlegać cłu w wysokości 25 euro/t. Do 14 marca cło na jęczmień i kukurydzę będzie zerowe. Od 1 marca br. zostają wprowadzone cła na pszenicę w wysokości 50 euro/t, a od 15 marca na jęczmień i kukurydzę eksportowe stawki celne wyniosą odpowiednio 10 i 25 euro/t. Jednocześnie podkreśla się, że wymienione w dekrecie cła będą obowiązywać w ramach kontyngentu taryfowego wynoszącego 17,5 mln t. Eksport zboża w ilościach przekraczających kontyngent będzie obciążony cłem w wysokości 50% wartości celnej produktu, ale nie mniej niż 100 euro/t.
Jak wyjaśnił rosyjski rząd, dekret jest częścią zestawu środków obniżających ceny żywności, a wprowadzony mechanizm pomoże zmniejszyć wolumen eksportu. Pozwoli o także przeorientować uczestników rynku ze sprzedaży surowców na eksport przetworzonych produktów rolnych, o wysokiej wartości dodanej.
Ponadto poinformowano, że Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej ustalają płynny mechanizm ustalania ceł eksportowych, który będzie obowiązywał na rynku zbóż od 1 lipca 2021 r.
oprac. Juliusz Urban Fot. archiwum taP
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy