Rekordowy chiński import, wzrosną zakupy spirytusu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rekordowy chiński import, wzrosną zakupy spirytusu

01.02.2021autor: dr Juliusz Urban

Rachunek Chin za zakupione na świecie towary rolno-spożywcze przekroczył w zeszłym roku rekordowe 140 mld euro. W bieżącym roku wzrosną zakupy spirytusu.  

W minionym roku znacznie wzrósł chiński import produktów rolno-spożywczych. Według wstępnych danych statystycznych, w 2020 roku Pekin zaimportował towary rolne o rekordowej wartości 140,5 mld euro. Jest to o 17,2 mld euro więcej niż w 2019 roku.

Na szczycie listy zakupów importerów z Chin znajdowały się soja, zboża i wieprzowina. Kolejny rok ma przynieść rekordowe zakupy etanolu.

 

Soja i zboża

Chińskie zakupy soi wzrosły do 100,3 mln ton, o 13,3% w porównaniu z 2019 r. Wartość soi zakupionej na światowych rynkach wyniosła 32,5 mld euro. Przyczyną wzrostu było z jednej strony większe zapotrzebowanie ze względu na rosnącą populację świń po przezwyciężeniu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wciąż najważniejszym dostawcą soi do Chin pozostała Brazylia, która sprzedała 64,3 mln ton; to o 11,5% więcej niż w 2019 roku. Chiny chciały wypełnić także swoje zobowiązania wynikające z I fazy umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Wolumen zamówień w USA wzrósł o ponad połowę, w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 25,9 mln ton.

Ze względu na niewielką podaż krajową i wysokie ceny w Chinach znacznie zwiększył się import kukurydzy, który rosnąc ponad dwukrotnie osiągnął rekordową wielkość 11,3 mln ton. Natomiast pszenicy wzrósł o 140% do 8,38 mln ton.

 

Mięso i mleko

W ubiegłym roku Chiny osiągnęły w imporcie rekordową ilość 9,91 mln ton mięsa i produktów ubocznych (+60% rok/roku). Nakłady na import artykułów pochodzenia zwierzęcego także były o 60% wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 25,3 mld euro. Najbardziej wzrósł import wieprzowiny o 108% do 4,39 mln ton. Ilość kupowanej wołowiny na rynku światowym wzrosła o 28% do 2,12 mln ton. Mniejszy był natomiast wzrost importu produktów mleczarskich. Wielkość zamówienia wyniosła 3,37 mln ton; to o około 10% więcej niż w roku poprzednim. Chińscy importerzy zapłacili za to 10,3 mld euro. Jednak wolumen zakupu mleka pełnego w proszku, był na poziomie 1,31 mln ton, tj. o 3% poniżej poziomu z poprzedniego roku.

 

Czas na spirytus
W 2020 r na światowych rynkach Chiny kupiły też więcej cukru. Słodki import wzrósł o 55% do 5,27 mln ton.
W nowym roku są już przymiarki do wzmożonych zakupów etanolu. 
Według prognoz amerykańskich analityków, w 2021 roku Chiny po raz pierwszy od 2 lat będą znów importować etanol ze Stanów Zjednoczonych. Wielkość chińskich zakupów spirytusu z USA w 2021 r. określa się na około 200 milionów galonów (757 mln litrów). Według Juana Luciano, dyrektora wykonawczego ADM, wielkość ta będzie rekordowa, przekraczając poprzednie maksimum 198,1 mln galonów osiągnięte w 2016 r. (oliword.ru). Wzrost zakupów spirytusu jest spowodowany wysokimi cenami kukurydzy, które ukształtowały się na chińskim rynku krajowym oraz brakiem surowca do produkcji etanolu. 

r e k l a m a
Chińskie ceny kukurydzy, na wewnętrznym rynku wzrosły bowiem o ponad 30% w ciągu roku. Na światowych rynkach kukurydza także drożeje. Na amerykańskiej giełdzie CBoT w Chicago przekracza cenę 550 USc/bushel (ok. 217 dolarów/t), ostatnio kukurydza była tak droga w lipcu 2013 r.

W Europie na Matifie jest podobnie, tu również kukurydza osiąga cenę najwyższą od 7,5 roku i przekracza 217 euro/t.

 

oprac. Juliusz Urban.  Fot Bujoczek

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krowie rekordzistki, które przekroczyły barierę 200 tys, kg mleka

Jeszcze niedawno emocje wywoływały krowy z życiową wydajnością 100 tys. kg mleka. Tymczasem, jak czytamy na stronie Holenderska Genetyka Plus – Holendrzy mają już 4 krowy, którym udało się uzyskać życiową produkcję mleka ponad 200 000 kg!

czytaj więcej
Ceny zbóż

W eksporcie pszenica w dół, w skupie zboża paszowe w górę

Kolejne redukcje cen pszenicy na Matifie i umacniająca się znacznie złotówka przynoszą obniżki cen w eksporcie. Pszenica w portach, jest już kupowana poniżej 1000 zł/t. W krajowym skupie, rosnący popyt przetwórców powoduje wyrównywanie się cen pszenicy i wzrosty cen zbóż paszowych.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: postraszyło i wróciło

W giełdowym handlu o podwyżki i spadki łatwiej. Przy fizycznych realizacjach kontraktów w skupie, wszystko trwa zdecydowanie wolniej. Tym razem skupy zbóż nie zareagowały na szybkie obniżki giełdowe i słusznie, bo po nich nastąpiły ponowne wzrosty.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)