Targi Mleko-Expo 2022: które spółdzielnie mleczarskie zostały nagrodzone?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Targi Mleko-Expo 2022: które spółdzielnie mleczarskie zostały nagrodzone?

17.11.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

W dniach 16-18 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się targi Mleko-Expo, które powróciły po dwuletniej przerwie. Honorowym patronatem objął to wydarzenie minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Podczas otwarcia targów wręczono nagrody najlepszym polskim spółdzielniom mleczarskim. Do kogo trafiły wyróżnienia?

Czym są targi Mleko-Expo?

Targi Mleko-Expo to wydarzenie, które ma na celu promowanie i wspieranie polskiego mleczarstwa. Impreza dofinansowywana jest z Funduszu Promocji Mleka. W czasie targów spółdzielnie mleczarskie mają okazję dotrzeć do klientów bezpośrednio, klienci z kolei mogą bliżej zapoznać się z ofertami przedsiębiorstw, a nawet spróbować ich produktów. To także sposobność do zapoznania się z nowinkami i trendami w branży mleczarskiej. 

Przeczytaj także: Po dwóch latach przerwy wracają Targi Mleko-Expo

Targi Mleko-Expo organizowane są od 1992 roku. W tym roku odbyły się po raz XXIX. Dwuletnia przerwa spowodowana była pandemią koronawirusa oraz tym, że Fundusz Promocji Mleka nie przyznał organizatorom dofinansowania. 

r e k l a m a

Jak Henryk Kowalczyk ocenia stan polskiego mleczarstwa? 

W uroczystym otwarciu targów Mleko-Expo wzięli udział między innymi przedstawiciele instytucji współpracujących z resortem rolnictwa i mu podległych, sektora mleczarskiego, organizacji rolników, ambasad, mediów branżowych oraz sponsorów wydarzenia. Jednak jednym z najważniejszych gości był patron honorowy, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

Polski rynek mleka cechuje się dużą stabilnością. Wielka w tym zasługa naszych rolników, którzy wyspecjalizowali się w hodowli bydła mlecznego i traktują ją jako misję - mówił podczas otwarcia imprezy szef resortu rolnictwa. 

Z kolei podczas odbywającej się po otwarciu konferencji prasowej, minister Kowalczyk skomentował między innymi sytuację na rynku mleka. 

– Choć nie wszystko można przewidzieć, sytuacja na polskim i światowym rynku stwarza powody do optymizmu dla producentów z sektora mleczarskiego, a zachwiania cen, jeśli występują, są tymczasowe - mówił.

Najlepsze polskie spółdzielnie mleczarskie: do kogo trafiły nagrody?

Przy okazji uroczystego otwarcia targów Mleko-Expo po dwuletniej przerwie, wręczono także nagrody dla najlepszych polskich spółdzielni mleczarskich. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nagrodziła 10 najlepszych spółdzielni w 2021 roku. Laureaci to: 

  • Spółdzielnia Mleczarska “Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu
  • Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole
  • Lazur Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych w Nowych Skalmierzycach
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku

W kategorii największych eksporterów w 2021 roku nagrody trafiły do następujących spółdzielni: 

  • Spółdzielnia Mleczarska “Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku
  •  Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole
  •  Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu
  •  Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej
  •  Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu
  •  Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu 
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie
  •  Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu
  •  Spółdzielnia Mleczarska w Łapach

W konkursie na Lidera Galanterii Mlecznej w 2021 r. I miejsce przypadło Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem, II lokatę zajęła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie a III - Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu. 

Z kolei Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Za zachowanie tradycji przy produkcji wyrobów” trafił do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie. 


Zuzanna Ćwiklińska
fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak będzie kształtować się rynek rzepaku?

Pomimo tego, że ceny rzepaku nie są na takim poziomie jak były latem, Adam Stępień, szef Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Krajowej Izby Biopaliw uspokaja. Wyzwaniem dla całej branży rzepakowej jest utrzymanie produkcji na wysokim poziomie oraz utrzymanie wykorzystania olejów na cele biopaliwowe oraz wykorzystanie śruty i makuchu w żywieniu zwierząt. Obecnie przepisy unijne pozwalają na stabilizację w tym zakresie, po odrzuceniu niekorzystnej nowelizacji przepisów, prawodawstwo krajowe też daje gwarancje stabilizacji.  

czytaj więcej

Oto Laureaci targów Mleko-Expo 2022 [ZDJĘCIA]

W poprzednim wydaniu „Tygodnika Poradnika Rolniczego” przedstawiliśmy relację z pierwszych dwóch dni odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 16–18 listopada XXIX Targów Mleczarskich MLEKO-EXPO 2022. Tradycyjnie, trzeci dzień to czas podsumowań i wręczania nagród.

czytaj więcej

Centralne Targi Rolnicze 2022 już w ten weekend. Jakie atrakcje?

Już 2 grudnia wystartują VI Centralne Targi Rolnicze w Polsce. Jakie maszyny będziesz mógł zobaczyć i o czym porozmawiasz z ekspertami? Sprawdź program i zarejestruj się!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)