Zautomatyzowane drony mają odstraszać ptaki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zautomatyzowane drony mają odstraszać ptaki

13.06.2022autor: Patrycja Bernat

Zespół badawczy planuje, aby w przyszłości sady czy winnice obserwowane były przez kamery, które widząc np. kosy, same uruchamiały drony odstraszające ptaki.

Drony, sterowane przez system kamer miałyby za zadanie odstraszenie ptaków, następnie wrócić do „bazy” i czekać w gotowości na kolejny sygnał do działania. Wszystko bez udziału człowieka.

Zespół badawczy Washington State University opracował taki system, który szczegółowo opisują w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Computer and Electronics in Agriculture.

System został zaprojektowany tak, aby zautomatyzowane drony przez 24 godziny na dobę były w gotowości, aby odstraszać szkodniki w postaci takich ptaków jak szpaki czy wrony, które powodują straty na duże sumy pieniędzy.

- Hodowcy tak naprawdę nie mają dobrego narzędzia, na którym mogliby polegać w odstraszaniu ptaków w przystępnej cenie - powiedział Manoj Karkee, profesor nadzwyczajny na wydziale Inżynierii Systemów Biologicznych WSU - Dzięki dalszemu udoskonaleniu i partnerstwom branżowym system ten może działać – dodaje.

Zespół przeprowadził dwa oddzielne testy:

  • wykrywanie ptaków;
  • automatyczne rozmieszczanie dronów.

W ciągu kilku lat zespół Karkee opracował system kamer i algorytm, który znajdował ptaki i liczył je podczas lotu i w momencie powrotu do „bazy”.

Technologicznie system przypomina dronowe systemy dostarczania paczek. Minie kilka lat, zanim ta konkretna technologia będzie komercyjnie dostępna dla hodowców, ponieważ nadal istnieje kilka przeszkód, w tym upewnienie się, że działa na dużą skalę, jest zgodna z federalnymi przepisami dotyczącymi dronów i nadal odstrasza ptaki, nawet jeśli drony często latają i ptaki mogą się do nich przyzwyczaić.

- Ptaki są naprawdę sprytne - powiedział Karkee, który jest związany z Centrum Precyzyjnych i Zautomatyzowanych Systemów Rolniczych WSU - Często znajdują sposoby na obejście środków odstraszających. Nie chcemy systemu, który będzie działał tylko kilka miesięcy czy lat.

- Moglibyśmy sprawić, by drony wyglądały jak drapieżniki lub miały odblaskowe śmigła, które są naprawdę błyszczące. Wszystkie te wspólne działania prawdopodobnie trzymałyby ptaki z dala od winnic i pól. Badania muszą jeszcze potrwać, abyśmy mieli pewność co do ich skuteczności – mówi Karkee.

ScienceDaily
fot. envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W Holandii do oprysków warzyw i owoców każdy będzie używał dronów

Według badań przeprowadzonych SEO Economic Research każdy plantator owoców i warzyw w Holandii będzie używał dronów do opryskiwania upraw.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Będą odszkodowania za szkody spowodowane przez ptaki?

Niespodzianka w Sejmie. Marszałek Sejmu skierowała do pierwszego czytania ustawę, która zakłada wypłacanie rolnikom odszkodowań za straty wyrządzone przez dzikie ptactwo. Projekt został złożony w Sejmie przez grupę posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego w …lutym 2021 r.

czytaj więcej

SDF i autonomiczne roboty do prac w winnicach

VitiBot to francuska firma specjalizująca się w produkcji autonomicznych robotów między innymi do prac w winnicach. Koncern SDF, który produkuje traktory, kombajny marki Deutz-Fahr, przejął większościowy pakiet udziałów VitiBot.  Lodovico Bussolati, dyrektor generalny SDF, zapowiedział wzbogacenie oferty o zeroemisyjne pojazdy elektryczne oraz ciągniki autonomiczne. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)