Świętokrzyskie: nadchodzi rewolucja w drylowaniu wiśni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: nadchodzi rewolucja w drylowaniu wiśni

01.02.2021autor: Kamila Szałaj

Naukowcy i eksperci z woj. świętokrzyskiego opracowują innowacyjną technologię drylowania wiśni. Minimalnie naruszona struktura owocu stworzy dla niego nowe kierunki produkcji.

28 stycznia Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach wraz z Politechniką Świętokrzyską oraz Suszarnią Owoców, Warzyw i Ziół Maria Chmielewska podpisały umowę o dofinansowanie projektu "Wiśnia bez pestki”. Jego celem jest stworzenie innowacyjnej technologii drylowania wiśni. Urządzenie ma usprawnić produkcję i zminimalizować uszkodzenia owoców. 

W ramach projektu opracowana zostanie nowa innowacyjna technologia drylowania owoców miękkich, która przez wykorzystanie ultasonicznego noża oraz podciśnienia pozwoli na usuniecie pestki z wiśni przy znacznie mniejszym naruszeniu struktury owocu. Prawie nienaruszona struktura owoców (w owocu zostanie wycięty z jednej strony niewielki otwór pozwalający na usunięcie pestki) umożliwi ich wykorzystanie m.in. w procesach kandyzowania, suszenia, rodzynkowania.

Realizacja projektu umożliwi wprowadzenie na rynek krajowy nowej technologii procesu drylowania wiśni oraz związanej z tym nowej metody organizacji produkcji dzięki ograniczeniu selekcji drylowanych owoców. Tym samym umożliwi to wprowadzenie na rynek krajowy i europejski nowego produktu - drylowanej wiśni o wysokich parametrach jakościowych. 

Koszt projektu to 1 404 781,00 zł, a dofinansowanie wynikające z podpisanej umowy to kwota 1 288 075,00 zł.


ksz, oprac. na podst. ŚODR
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Konferencja "Warzywa z Bronisz": skuteczna ochrona bez pozostałości

Podczas naszego seminarium z Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynkiem Hurtowym w Broniszach: "Warzywa z Bronisz – zdrowe, bezpieczne, certyfikowane" rozmawialiśmy m.in. o skutecznej ochronie bez pozostałości i ekologicznych środkach ochrony roślin.

czytaj więcej

Leksykon odmian: L jak Liliana

To obiecująca odmiana o dużych, smacznych i odpornych na pękanie owocach. Co jeszcze ją wyróżnia?

czytaj więcej

SDF i autonomiczne roboty do prac w winnicach

VitiBot to francuska firma specjalizująca się w produkcji autonomicznych robotów między innymi do prac w winnicach. Koncern SDF, który produkuje traktory, kombajny marki Deutz-Fahr, przejął większościowy pakiet udziałów VitiBot.  Lodovico Bussolati, dyrektor generalny SDF, zapowiedział wzbogacenie oferty o zeroemisyjne pojazdy elektryczne oraz ciągniki autonomiczne. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)