3 × E – ekologicznie, ekonomicznie i efektywnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

3 × E – ekologicznie, ekonomicznie i efektywnie

10.10.2020autor: Kamila Szałaj

Coraz silniejszy proekologiczny trend wśród konsumentów wymusza na sadownikach poszukiwanie sposobów na optymalizację swojej produkcji. Ciekawe rozwiązania zaprezentowano podczas pokazu pracy maszyn sadowniczych, zorganizowanego przez Z.H.U. Techsad W. Jakubisiak i KUHN Maszyny Rolnicze.

Pokaz odbył się 3 września w gospodarstwie Doroty Niedbały w Bikówku (pow. grójecki). Zaprezentowano tam cztery maszyny sadownicze – rozsiewacz nawozu MDS 8.2 Q, dwa modele rozdrabniaczy – BVR 180 i SDS 210 oraz opryskiwacz Ventis. Dwie ostatnie maszyny można było ocenić również podczas pracy w sadzie.

Rozsiewacz nawozów MDS 8.2 Q

Wersja 8.2 Q jest udoskonaleniem modelu 10.1. Skalę dawki wysiewu przeniesiono z boków maszyny na jej przód, a zbiornik powiększono do 800 l. Najbardziej jednak innowacyjną zmianą jest zaopatrzenie maszyny w sterownik QUANTRON-A, który elektronicznie reguluje natężenie przepływu nawozu. Rozwiązanie to umożliwia automatyczną regulację dawki wysiewu w zależności od prędkości jazdy. Wszystkie funkcje mogą być w prosty i bezpieczny sposób obsługiwane zdalnie – otwieranie i zamykanie zasuw, regulacja dozowania w trakcie pracy, redukcja dawki podczas wysiewu granicznego.


Wśród dostępnych funkcji są opcje m.in. zdalnego zwiększania dawki, programowania nawożenia, które najczęściej wysiewamy bez potrzeby ponownego wprowadzania parametrów wysiewu. Komputer służy również do raportowania i gromadzenia danych przydatnych przy prowadzeniu dokumentacji – możliwy jest zapis danych roboczych dla 200 pól.

r e k l a m a
Opcjonalnie sterownik może być rozszerzony o funkcję GPS Section Control, która za pośrednictwem systemu terminala CCI 800 umożliwia automatyczne sterowanie sekcjami wysiewu – precyzyjne i automatyczne włączanie/wyłącznie wysiewu na uwrociach, co zwiększa wydajność zabiegu i komfort pracy operatora. Kierowanie nawozu bezpośrednio pod drzewa umożliwia specjalna przystawka do sadów.



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Białobrzegi: za ciężki transport jabłek

49 ton zamiast dopuszczalnych 40 ton - tyle ważył zestaw przewożący jabłka. Poza tym przyczepa nie miała ważnego badania technicznego. Nieprawidłowy przewóz wstrzymali funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego.

czytaj więcej

Rewolucja podczas zbiorów jabłek!

Komisja do Spraw Środków Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa w dniu 20 sierpnia 2020 r. uchwałą Nr 16/2020 pozytywnie zaopiniowała wniosek Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych w sprawie wydania zezwolenia na wprowadzanie do obrotu środka ochrony roślin Harvista™ 1.3 SC z przeznaczeniem do stosowania w uprawie jabłoni w celu opóźnienia dojrzewania oraz utrzymania jakości owoców podczas zbiorów oraz ograniczania ich przedzbiorczego opadania w okresie od 25 sierpnia 2020 r. do 31 października 2020 r.

czytaj więcej

SDF i autonomiczne roboty do prac w winnicach

VitiBot to francuska firma specjalizująca się w produkcji autonomicznych robotów między innymi do prac w winnicach. Koncern SDF, który produkuje traktory, kombajny marki Deutz-Fahr, przejął większościowy pakiet udziałów VitiBot.  Lodovico Bussolati, dyrektor generalny SDF, zapowiedział wzbogacenie oferty o zeroemisyjne pojazdy elektryczne oraz ciągniki autonomiczne. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)