r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>Żniwa i siew z top agrar i profi: Klawiszowy John Deere T660 w zbiorze jęczmienia ozimego
Żniwa i siew z top agrar i profi: Klawiszowy John Deere T660 w zbiorze jęczmienia ozimego
17.07.2023
Czym były by żniwa bez kombajnu? Zbiór ziarna to zwieńczenie całego sezonu ciężkiej pracy, dlatego pracą kombajnu John Deere zakończyliśmy drugą edycję pokazu Żniwa i siew z top agrar i profi w Nagradowicach.
Kombajn zaprezentowany na początku lipca na polu Poznańskiej Hodowli Roślin to 6-klawiszowy John Deere T660. Choć to nie najmocniejszy model w serii T, to jednostka napędowa John Deere PowerTech PSS rozwija moc znamionową 334 KM. W zaprezentowanym na pokazie modelu zbiornik na ziarno miał pojemność 11 tys. l.
Zespół żniwny 725x
W pokazach kombajn sprzężony był z zespołem żniwnym 725x o szerokości roboczej 7,6 m. W tym modelu operator może wysunąć stół w zakresie do 80 cm bez wychodzenia z kabiny. To bardzo przydatna funkcja szczególnie przy zbiorze nasion roślin oleistych, gdyż minimalizuje straty.
Kosa napędzana jest wałem Cardana przez przekładnię planetarną, a przenośnik ślimakowy ma napęd łańcuchowy. Według producenta, zastosowane rozwiązanie sprawia, że montaż kos bocznych jest szybki i może go wykonać jedna osoba. Sprzęgło przeciążeniowe, chroniące przenośnik oraz układ napędowy przed uszkodzeniem spowodowanym zatorem masy żniwnej, znajduje się bezpośrednio na wale ślimakowym.
r e k l a m a
Co wpływa na wydajność kombajnu John Deere T660?
Według producenta, wysoka wydajność kombajnu T660 tkwi w przenośniku pochyłym. Otóż jego szerokość 1,67 m jest identyczna jak szerokość pozostałej części kanału przepływu masy. W praktyce oznacza to, że przepływająca przez kombajn masa nie napotyka żadnych zwężeń. Dzięki temu jej przepływ jest równomierny, co ma przełożenie na jakość młócenia i separacji. Przenośnik pochyły przyspiesza materiał z hederu do prędkości 3,6 m/s i formuje cienką, zbitą warstwę masy, którą podaje do bębna młócącego wprost na klepisko. Styczny do bębna strumień masy oznacza minimalne zapotrzebowanie na moc, a co za tym idzie - optymalną wydajność. W razie zatoru w przenośniku pochyłym, można go usunąć dzięki mechanicznemu rewersowi o mocy 80 KM. Uruchamia się go bezpośrednio z kabiny.
Bęben młócący o średnicy 660 mm wyposażony jest w 10 cepów, a kąt opasania bębna klepiskiem wynosi 124 stopni. Materiał wychodzący z klepiska Tangential Plus podawany jest przez odrzutnik słomy do wytrząsacza. Według producenta, na wydajność maszyny wpływa również niska prędkość robocza wytrząsacza (150 obr./min) i skok klawiszy na poziomie 150 mm. Za bębnem młócącym znajduje się bęben separujący o średnicy 800 mm.
Zespół czyszczący
W modelu John Deere T660 powierzchnia sit wynosi 6,3 m2, co w połączeniu z wydajnym wentylatorem generującym duży strumień powietrza (740 m3/min) sprawia, że – zdaniem producenta – tradycyjne funkcje kompensacji nachylenia są zbędne.
W standardowym wyposażeniu kombajnu jest system TerrainMaster, który umożliwia pracę bez strat na wzniesieniach o pochyleniu maks. 7 procent. Głównym elementem układu są przenośniki ślimakowe transportujące ziarno do kosza sitowego, które pracują niezależnie od nachylenia terenu i zapewniają równomierne rozłożenie ziarna na sitach – nawet na zboczach. Dzięki temu ziarno nie gromadzi się z jednej strony maszyny.
Z kolei na większych zboczach przyda się system HillMaster, który hydraulicznie poziomuje cały kombajn na zboczach o nachyleniu do 15 procent utrzymując przy tym wydajność roboczą podobną do tej uzyskiwanej na płaskim terenie. Dodatkowo równomierne rozłożenie masy kombajnu na 4 koła zapewnia dobrą stabilność i przyczepność nawet na mokrych glebach.
Zgodnie z własnymi informacjami, John Deere określa maksymalną przepustowość kombajnu T660 na 50 t/ha – oczywiście w optymalnych warunkach zbioru.
John Deere T660 a rolnictwo precyzyjne
Jak na nowoczesny kombajn przystało, John Deere T660 wyposażony jest w technologie rolnictwa precyzyjnego, np. ma możliwość rejestrowania w czasie rzeczywistym wielkości plonu i generowania na tej podstawie mapy plonu. Poza tym na terminalu jest podgląd wilgotności ziarna. Podczas pokazów na polu, gdzie koszony był jęczmień ozimy prędkość robocza maszyny wynosiła około 3,5 km/h. Wg informacji wprost z kombajnu, nadanym fragmencie pola plon wynosił nieco ponad 8t/h, choć chwilami sięgał nawet 10 t/ha.
opr. bd
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a