Omacnica prosowianka – mechaniczne zwalczanie. Jaki sprzęt trzeba posiadać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Omacnica prosowianka – mechaniczne zwalczanie. Jaki sprzęt trzeba posiadać?

05.09.2023autor: Janusz Biernacki

Pytanie Czytelnika: Jaki sprzęt nadaje się do mechanicznego zwalczania omacnicy prosowianki?

Omacnica to obecnie najgroźniejszy szkodnik kukurydzy i niestety, nasilający presję, gdyż areał tego gatunku od wielu już lat jest pokaźny i oscyluje na poziomie 1 mln ha, z czego większość to odmiany ziarnowe. 

Zobacz także: Omacnica, stonka i rolnica – szkodniki atakują uprawy kukurydzy [FILM]

Przed nami sezon zbioru tej rośliny, ale także czas na ograniczenie występowania gąsienic szkodnika zimujących w dolnych częściach łodyg. W trakcie wegetacji można go zwalczać chemicznie i biologicznie.  

Mechaniczne zwalczanie omacnicy

Po zbiorze pozostała metoda mechaniczna.  Do tego zadania nadają się mulczery nożowe i bijakowe oraz duże wały nożowe i pryzmatyczne, stosowane także przy zagospodarowywaniu międzyplonów. Zmiażdżone lub mocno rozdrobnione przyziemne fragmenty łodyg to jednocześnie wyeliminowanie potencjalnych larw tam ukrytych. 

Zmacerowane reszki organiczne będą się także szybciej rozkładały, dostarczając uprawom następczym dodatkowe składniki pokarmowe lub dadzą się łatwiej wymieszać z glebą w uprawkach jesiennych, co zwiększy ilość magazynowanej wody glebowej. 

Nie dysponując tym sprzętem można w tym celu użyć również ciężkiej brony talerzowej, której dwukrotny przejazd "na krzyż" znacząco zredukuje liczbę zimujących gąsienic, a jednocześnie wymiesza resztki pożniwne z glebą. Talerzówka nie jest jednak tak efektywna w zwalczaniu omacnicy.

Janusz Biernacki
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Jak oszacować plon kukurydzy, kiedy ta jest jeszcze na polu?

Do żniw kukurydzy pozostało jeszcze trochę czasu, ale wynik plonowania kukurydzy, można wstępnie już oszacować. Jak to zrobić?

czytaj więcej
Aktualności

Meksyk nie chce kukurydzy GMO w żywności. Spór z USA zaostrza się

Spór o bariery handlowe dla genetycznie modyfikowanej kukurydzy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem wkracza w kolejną rundę. Czy USA utraci ważny rynek zbytu?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

200 zł za mokrą kukurydzę, pieniądze za faktury od firm, które ogłosiły upadłość i nowy termin Locha Plus

Podczas dzisiejszej konferencji minister rolnictwa Robert Telus, poinformował m.in. o zmianach w pomocy suszowej, ale również o przedłużeniu terminu składania wniosków na program locha plus, a także o pomocy dla rolników, którym firmy nie wypłaciły pieniędzy przez ogłoszenie upadłości. Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)