Kukurydza na ziarno nie zawiodła
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kukurydza na ziarno nie zawiodła

30.11.2021autor: dr Maria Walerowska

Wielu rolników zwlekało z siewem, czekając na wyższe temperatury i ocieplenie gleby, które nastąpiło dopiero w pierwszej dekadzie maja. Jeśli nie popełnili błędów z głębokością i prędkością siewu oraz dysponowali dobrej jakości materiałem siewnym, co przełożyło się na szybkie i wyrównane wschody – wygrali. A jakie były plony?

Zdecydowanie najpóźniej do żniw kukurydzianych przystąpili rolnicy na południu kraju. Z jednej strony pogoda i nadmiar wody, ale z drugiej także trzeba pamiętać, że tam też uprawia się odmiany późniejsze, o FAO zbliżonym lub nawet przekraczającym 300. Wprawdzie pierwsze kombajny pojawiły się w kukurydzy na Opolszczyźnie na początku października, ale wilgotność ziarna ponad 35% odstraszyła zdecydowaną większość.

– W naszym regionie wielu rolników przystąpiło do żniw kukurydzianych pod koniec października lub na początku listopada – mówi Marek Oblicki, dyrektor ds. produkcji roślinnej w Kombinacie Kiekrz. Zaczęliśmy od zbioru odmian o FAO 240 i pierwsze z nich miały wilgotność ziarna 34–37%. Pełną parą ruszyliśmy na początku listopada, aby systematycznie uwalniać pola pod pszenicę ozimą, którą siejemy nawet do 15–17 listopada. W tym roku musimy zebrać ok. 800 ha kukurydzy ziarnowej, z czego część będziemy suszyć, a część będzie zakiszana w rękawach do skarmiania bydła. Średnie plony z początku kukurydzianych żniw oscylowały wokół 16 t/ha przy 35-proc. wilgotności – dodaje.
r e k l a m a

Fuzarioza w ryzach

Ze skupów i od rolników nie słychać, aby były większe problemy z jakością ziarna, a dokładniej z zawartością mikotoksyn, aczkolwiek wszystko zależy od regionu, a nawet pola. Wprawdzie na późniejszych odmianach ziarnowych w połowie października pojawił się nalot grzybni fuzariozy na kolbach, ale warunki nie wszędzie sprzyjały jej rozwojowi, czego efektem jest nieprzekraczający górnej granicy poziom zawartości mikotoksyn w ziarnie. Pamiętajmy, że do infekcji fuzariozą kolb dochodzi często już krótko po kwitnieniu. Patogen ten produkuje dużo mikotoksyn, jeśli występują duże wahania temperatury między dniem a nocą.

Droższe ziarno i...

Skoro plony i jakość surowca są zadowalające lub nawet lepiej niż zadowalające, można by się obawiać, że nie będzie dobrej ceny. Tymczasem tak wysokich cen w skupach kukurydzy nie notowaliśmy od dawna. Cena mokrej kukurydzy, czyli o wilgotności 30% wynosi 600–730 zł/t. Przed rokiem rolnicy uzyskiwali 400–480 zł/t. Natomiast za suche ziarno rolnicy uzyskują 930–1080 zł/t, podczas gdy w zeszłym roku było to 700–750 zł/t. Tak więc ceny zachęcają do sprzedaży i zapewne także do uprawy kukurydzy w tym roku. Jednak nie wszyscy rolnicy pozbywają się ziarna tak chętnie.

– Sytuacja na rynku, także środków do produkcji jest trudna. Ceny nawozów wystrzeliły do góry, a ceny paliwa i gazu biją rekordy. Wprawdzie w skupach ceny są wysokie, ale koszty produkcji także wzrosły – mówi Janusz Sarnicki, rolnik z woj. opolskiego. Na razie sam się zastanawiam, co robić z kukurydzą. Suszę ziarno i czekam. Obecnie chyba lepiej jest mieć w magazynach surowiec niż gotówkę w ręku – dodaje.

... nasiona

– Jeśli spojrzymy na zainteresowanie materiałem siewnym kukurydzy, można zakładać, że jest to bardzo prawdopodobne. Praktycznie nasze topowe odmiany mamy już wyprzedane, ale dostępność pozostałych odmian jest dobra, mimo pewnych cięć odmianowych – mówi Krzysztof Piłat. Cena materiału siewnego wzrosła u nas średnio o ok. 8%. Wynikało to ze wzrostu ceny płodów rolnych, ceny euro i inflacji – dodaje.
autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie odmiany kukurydzy wypadły najlepiej na polach Krzysztofa Kawczyńskiego z MafiSolec?

Dzień Kukurydzy w Gospodarstwie Rolnym Krzysztofa Kawczyńskiego w Józefkowie (gmina Gostynin) pod koniec października odbył się już po raz trzeci. Jest to wydarzenie, które ma nieco inną konwencję niż typowy dzień promujący i wspierający uprawę kukurydzy na ziarno. Jest on organizowany przede wszystkim z myślą o popularnych twórcach zamieszczających materiały poświęcone rolnictwu na portalach społecznościowych.

czytaj więcej

Wilkowice - wieś w różach zakochana

Bywa, że pomysł na wioskę tematyczną rodzi się w jedną noc, a bywa i tak, że dojrzewa latami. Trochę tak było z Wilkowicami w gminie Rawa Mazowiecka, które dziś są Różaną Wioską. Opowiedziała nam o tym Janina Kwiatkowska, która prowadzi Kwiatkową Zagrodę. Jest dowodem na to, że można zaczynać od niewielkiego, a metoda małych kroków przynosi efekty.

czytaj więcej
Aktualności

3 ognisko koronawirusa u norek: czy ferma będzie zlikwidowana?

To już trzecie ognisko SARS-CoV-2, które wyznaczono na fermie norek. Tym razem wirus pojawił się w gospodarstwie położonym w woj. kujawsko-pomorskim. Czy 25 tys. norek zostanie zabitych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)