Kiedy wyłożyć kruszynka w kukurydzy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy wyłożyć kruszynka w kukurydzy?

23.06.2022autor: dr Maria Walerowska

W minionym tygodniu rozpoczął się nalot motyli omacnicy prosowianki na plantację kukurydzy. Jak wynika z danych Platformy Sygnalizacji Agrofagów IOR-PIB odłowiono pierwsze motyle omacnicy do pułapki świetlnej, m.in. w okolicach Przeworska (woj. podkarpackie) czy Iławy  (warmińsko-mazurskie). Oznacza to, że trzeba się szykować do rozkładania biopreparatów z kruszynkiem. Kiedy najlepiej to zrobić?

Jeśli do obserwowania nalotu motyli omacnicy prosowianki stosujemy w gospodarstwie pułapki świetlne lub pułapki feromonowe, z chwilą wykrycia pierwszych samców należy po 7–10 dniach wykonać pierwsze wyłożenie biopreparatu. Natomiast, gdy w pułapce świetlnej odłowi się pierwsza samica, wyłożenie biopreparatu należy wykonać wcześniej, tj. po 5–7 dniach.

Kiedy stosować kruszynka w kukurydzy?

W przypadku, gdy opieramy się na obserwacji obecności jaj omacnicy prosowianki, to pierwsze stosowanie kruszynka przeprowadzamy natychmiast po stwierdzeniu pierwszego złoża jaj. Drugie wyłożenie biopreparatu wykonuje się po 7–10 dniach, a trzecie i czwarte (jeżeli są wymagane w kukurydzy słodkiej) po kolejnych 7 dniach.

- W większości przypadków termin pierwszej aplikacji kruszynka przypada w południowej oraz częściowo środkowej części kraju pod koniec 2. oraz w 3. dekadzie czerwca, natomiast w regionach północnych często jest to koniec czerwca lub pierwsze dni lipca. Zdarzają się jednak lata bardzo ciepłe, gdy pierwsza introdukcja przypadała przed połową czerwca – podkreśla prof. Paweł Bereś z IOR-PIB TSD w Rzeszowie. Kruszynek to żywy organizm, więc jego aplikacja musi odbyć się wówczas, gdy omacnica zaczyna składać jaja.

r e k l a m a
Wadą tej metody jest to, że trzeba odpowiednio wcześnie zamówić biopreparat, zanim omacnica pojawi się na polach. Jest to produkt na zamówienie, którego nie da się magazynować. Gdy biopreparat dotrze do gospodarstwa lekko schłodzony, należy go natychmiast wykładać. Gdyby pogoda była zła, to można w temperaturze 7–10°C przetrzymać kruszynka 1, maksymalnie 2 dni w ciemnym pomieszczeniu.

Aktualnie do zwalczania omacnicy prosowianki stosuje się głównie gatunek Trichogramma brassicae, choć może on pojawić się w mieszaninie z T. evanescens. Nie ma w Polsce producenta kruszynka. Jest on produkowany na konkretne zamówienia i przywożony do Polski, głównie z Niemiec i Czech.



Jak to działa?


Biopreparaty zawierające kruszynka zawierają spasożytowane jaja owadziego żywiciela (nośnik), w którym znajdują się larwy kruszynka na różnym etapie rozwoju oraz poczwarki. Taka konstrukcja środka powoduje, że błonkówki stopniowo wylatują z biopreparatu, a nie jednocześnie, co pozwala im lepiej dostosować się do procesu składania jaj przez omacnicę, który także jest rozłożony w czasie. Obok kruszynka w walce biologicznej w kukurydzy cukrowej można stosować także zarejestrowane biopreparaty, zawierające bakterię Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki.

Na rynku są różne postacie biopreparatów, przeznaczone do ochrony mniejszych bądź bardzo dużych powierzchni, do stosowania przez różne urządzenia aplikacyjne. Biopreparaty w postaci kartonowych zawieszek na liście trzeba jednak wykładać ręcznie. W podobny sposób można aplikować środek w postaci kulek rzucanych na glebę, choć można je także rozrzucać pneumatycznymi rozrzutnikami mocowanymi do traktorów, ale także dronami. Są także biopreparaty w postaci sypkiej, które aplikuje się wiatrakowcami czy dronami. Wiatrakowce pozwalają w krótkim czasie ochronić znaczny areał.

Fot. Bereś

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ważne zmiany w KRUS dla pobierających emerytury i renty, także rodzinne

Od 1 lipca 2022 roku zmieniają się zapisy w ustawie podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nadchodzą też zmiany w rentach rodzinnych. Co oznaczają one dla osób pobierających renty i emerytury rolnicze z KRUS?

czytaj więcej

Od 1 lipca KRUS zmienił numery kont bankowych do wpłaty ubezpieczenia

Od minionego piątku w KRUS zaszły ważne zmiany dotyczące numerów kont bankowych do wpłat ubezpieczenia. Rolniku, sprawdź koniecznie, zanim dokonasz wpłaty na zły rachunek bankowy.

czytaj więcej
Kukurydza

Środkami biologicznymi w omacnicę: rozpoznanie i termin stosowania

Omacnica prosowianka to szkodnik nr 1 w kukurydzy –​ i to się nie zmienia od kilku lat. W zeszłym roku jej presja była różna w zależności od regionu. A jak będzie w tym roku? Jakimi środkami biologicznymi najlepiej zwalczać omacnicę?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)