Uniezależnienie od importu energii. W Niemczech powstaną dwa nowe terminale gazu ziemnego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uniezależnienie od importu energii. W Niemczech powstaną dwa nowe terminale gazu ziemnego

05.03.2022autor: Dominika Mulak

Dzięki dwóm terminalom LNG (ang. liquefied natural gas - skroplony gaz ziemny) Niemcy chcą zmniejszyć zależność od importu energii z Rosji. 

W związku z eskalacją kryzysu na Ukrainie kwestia bezpieczeństwa dostaw znalazła się w centrum uwagi. Europa i Niemcy chcą zmniejszyć zależność od poszczególnych krajów eksportujących gaz ziemny. Nie bez powodu: Niemcy, z niespełna 56 miliardami metrów sześciennych, są jednym z największych importerów rosyjskiego gazu ziemnego w UE. Rosja pokrywa około połowy zużycia gazu w Niemczech.

– Będziemy pozyskiwać dodatkowe ilości gazu ziemnego na rynkach światowych w sprzężeniu zwrotnym z UE. Wreszcie podjęliśmy decyzję o szybkiej budowie dwóch terminali skroplonego gazu ziemnego w Brunsbüttel i Wilhelmshaven – ogłosił 27 lutego br. kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jednocześnie terminale powinny być przygotowane na odbiór ekologicznego wodoru w przyszłości.

– Wydarzenia ostatnich dni i tygodni pokazały, że odpowiedzialna, przyszłościowa polityka energetyczna ma kluczowe znaczenie nie tylko dla gospodarki i klimatu, ale także dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego im szybciej będziemy rozwijać energetykę odnawialną, tym lepiej – dodał.

Zdaniem niemieckiego kanclerza, nawet jeśli celem jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO₂ jako kraj uprzemysłowiony do 2045 r., należy stworzyć rezerwy węgla i gazu.

Nie tylko w rządzie niemieckim, ale także w środowisku biznesowym istnieją obawy, że Rosja może zamknąć kurek z własnej inicjatywy lub że UE zdecyduje, że nie chce już kupować gazu od Rosji.
 

LNG ma pokryć wyższe wymagania gazowe


– Promujemy ten temat od lat, ponieważ teraz widzimy ogromną potrzebę importu gazu, niezależnie od wojny na Ukrainie – wyjaśnił dr. Timm Kehler, członek zarządu inicjatywy gazowniczej „Zukunft Gas”, podczas dyskusji panelowej na temat inicjatywy we wtorek (1 marca).

Kehler podaje jako powód planowane wycofanie węgla: – Dlatego potrzebujemy więcej elektrowni opalanych gazem, a tym samym więcej gazu, aby zrekompensować wahania energii odnawialnych, takich jak energia wiatrowa i słoneczna w czasach ciemnego zastoju. –

Przemysł widzi dodatkowy popyt w tym, że olejowe systemy grzewcze stopniowo znikają z rynku. Jednocześnie spada produkcja gazu ziemnego w Europie, zwłaszcza w Holandii.

Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Envanto Elements
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Ukraiński Agroholding IMK zawiesza działalność. Jego ziemie rolne są obecnie pod ostrzałem

W zaatakowanej przez Rosję Ukrainie od 12 dni toczą się walki. W konsekwencji setki tysięcy Ukraińców musiało uciekać ze swoich domów, a infrastruktura tego państwa ulega stopniowemu zniszczeniu. Nie inaczej jest z polami uprawnymi. Z tego powodu Ukraiński Agroholding IMK musiał zawiesić swoją działalność.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ciągniki odholowały wyrzutnię rakiet za 25 mln USD. Rolnicy na Ukrainie ironizują: „czas przygotować pole do zasiewów”

Rosyjska armia nie zdobyła stolicy Ukrainy, za to traci sprzęt wojskowy. W sieci można natknąć się na filmy, na których ukraińscy rolnicy ciągnikami rolniczymi odholowują sprzęt wojskom rosyjskim. Tak też stało się z wyrzutnią rakiet TOR-M2, która jako nowa warta jest ok. 25 mln dolarów. 

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Szlaki transportowe na Morzu Czarnym są zagrożone. Co z korytarzem humanitarnym?

Rosja prowadzi niebezpieczne działania na Morzu Czarnym, zagrażając bezpieczeństwu i handlu w regionie. Według informacji podanych przez Siły Obrony Południa Ukrainy rosyjskie samoloty zrzucają ładunki wybuchowe na szlaki transportowe na Morzu Czarnym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)