Rosjanie przejęli „Azot”: ukraiński zakład chemiczny doszczętnie zniszczony

Ostchem, producent nawozów azotowych, po półtoramiesięcznej walce stracił kontrolę nad siewierodonieckim zakładem chemicznym „Azot”. W wyniku rosyjskiego ostrzału zostały zniszczone magazyny amoniaku, kwasu azotowego, metanolu i CAS, doszczętnie zrujnowany jest system zasilania zakładu.
Zakłady azotowe bez zasilania
Służba prasowa informuje, że ostrzał zniszczył dwa magazyny amoniaku, magazyn kwasu azotowego, dwa magazyny metanolu, cztery magazyny CAS, doszczętnie zrujnowano system zasilania zakładu.
– Najbardziej bolesne dla przedsiębiorstwa jest całkowite zniszczenie systemu zasilania. Z kolei zniszczenie systemu oczyszczania ścieków „Azotu” spowodowało znaczne szkody w Siewierodoniecku.
Propaganda rosyjska podaje fałszywe informacje
Ługańskie Centrum Informacyjne twierdzi nawet, że kierownictwo zakładu już podpisało umowy o pracę tymczasową z ponad 200 osobami, których zadaniem będzie demontaż gruzów po zniszczeniu, sprzątanie terytorium oraz ochrona budynków zakładu: "Po zagospodarowaniu zakładu szef administracji Siewierodoniecka Nikołaj Morgunow zapowiada wznowienie produkcji nawozów azotowych."
W opublikowanym komunikacie ukraińska firma informuje jasno, że to fejk:"Wszystkie oświadczenia o szybkim uruchomieniu fabryki są bezpodstawne i rozpowszechniane przez przedstawicieli władz okupacyjnych Siewierodoniecka przy wsparciu propagandystów" – czytamy.
– Uważamy, że sytuacja jest niedopuszczalna, gdy okupanci świadomie narażają ludzi na niebezpieczeństwo, zmuszając ich do wejścia na teren przedsiębiorstwa. Próba uruchomienia produkcji z naruszeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do ofiar i katastrofy w obwodzie – tłumaczą dalej służby prasowe.
W 2020 roku zakład „Azot” wyprodukował 432,86 tys. ton amoniaku, 444,38 tys. ton saletry amonowej i 352 tys. ton mocznika. „Azot” jest trzecim co do wielkości producentem amoniaku w Ukrainie, a także jedną z największych europejskich firm chemicznych.
mkh
fot. euroradio.fm
Najważniejsze tematy