Rosjanie przejęli „Azot”: ukraiński zakład chemiczny doszczętnie zniszczony
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rosjanie przejęli „Azot”: ukraiński zakład chemiczny doszczętnie zniszczony

23.07.2022autor: Maryia Khamiuk

Ostchem, producent nawozów azotowych, po półtoramiesięcznej walce stracił kontrolę nad siewierodonieckim zakładem chemicznym „Azot”. W wyniku rosyjskiego ostrzału zostały zniszczone magazyny amoniaku, kwasu azotowego, metanolu i CAS, doszczętnie zrujnowany jest system zasilania zakładu. 

Zakłady azotowe bez zasilania

Jak informuje służba prasowa Group DF, w wyniku niedawnych działań wojennych, prawie cała infrastruktura przedsiębiorstwa została uszkodzona – systemy zaopatrzenia w wodę i jej uzdatniania a także infrastruktura logistyczna i kolejowa (uszkodzona linia kolejowa, skład, węzły przeładunkowe).

Służba prasowa informuje, że ostrzał zniszczył dwa magazyny amoniaku, magazyn kwasu azotowego, dwa magazyny metanolu, cztery magazyny CAS, doszczętnie zrujnowano system zasilania zakładu.

– Najbardziej bolesne dla przedsiębiorstwa jest całkowite zniszczenie systemu zasilania. Z kolei zniszczenie systemu oczyszczania ścieków „Azotu” spowodowało znaczne szkody w Siewierodoniecku.
r e k l a m a

Propaganda rosyjska podaje fałszywe informacje

Tymczasem rosyjskie media szerzą fałszywe informacje o planach holdingu, który planuje miałby wznowić pracę zakładu.

Ługańskie Centrum Informacyjne twierdzi nawet, że kierownictwo zakładu już podpisało umowy o pracę tymczasową z ponad 200 osobami, których zadaniem będzie demontaż gruzów po zniszczeniu, sprzątanie terytorium oraz ochrona budynków zakładu: "Po zagospodarowaniu zakładu szef administracji Siewierodoniecka Nikołaj Morgunow zapowiada wznowienie produkcji nawozów azotowych."

W opublikowanym komunikacie ukraińska firma informuje jasno, że to fejk:

"Wszystkie oświadczenia o szybkim uruchomieniu fabryki są bezpodstawne i rozpowszechniane przez przedstawicieli władz okupacyjnych Siewierodoniecka przy wsparciu propagandystów" – czytamy.

 


– Uważamy, że sytuacja jest niedopuszczalna, gdy okupanci świadomie narażają ludzi na niebezpieczeństwo, zmuszając ich do wejścia na teren przedsiębiorstwa. Próba uruchomienia produkcji z naruszeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do ofiar i katastrofy w obwodzie – tłumaczą dalej służby prasowe.

W 2020 roku zakład „Azot” wyprodukował 432,86 tys. ton amoniaku, 444,38 tys. ton saletry amonowej i 352 tys. ton mocznika. „Azot” jest trzecim co do wielkości producentem amoniaku w Ukrainie, a także jedną z największych europejskich firm chemicznych.

mkh
fot. euroradio.fm

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Ukraina zebrała już 3,6 mln ton zbóż w te żniwa

Ukraińskie żniwa wkraczają w szczytową fazę. Jak przebiegają zbiory nowych zbóż u naszych wschodnich sąsiadów oraz jak kształtują się u nich ceny ziarna?

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina: Rosyjscy okupanci stworzyli w Zaporożu całą infrastrukturę dla kradzieży zboża!

Jak donosi ukraiński wywiad, Rosjanie już nie tylko kradną ukraińskie zboże od rolników na okupowanych terytoriach, ale tworzą całe zaplecze logistyczne, aby ułatwić sobie ten proceder.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Szlaki transportowe na Morzu Czarnym są zagrożone. Co z korytarzem humanitarnym?

Rosja prowadzi niebezpieczne działania na Morzu Czarnym, zagrażając bezpieczeństwu i handlu w regionie. Według informacji podanych przez Siły Obrony Południa Ukrainy rosyjskie samoloty zrzucają ładunki wybuchowe na szlaki transportowe na Morzu Czarnym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)