KE chce zakończyć zakaz importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE chce zakończyć zakaz importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski

31.08.2023autor: Konstantin Kockerols

Od 15 września br. Ukraina powinna ponownie móc bez ograniczeń importować swoje zboże do krajów graniczących z Ukrainą - ogłosiła dziś Komisja Europejska. Konfrontacja z pięcioma państwami przyfrontowymi, w tym z Polską jest więc nieunikniona. 

Unia Europejska nie przedłuży po 15 września br. ograniczeń handlowych na import niektórych produktów rolnych z Ukrainy. Jak poinformowała w środę rzeczniczka brukselskich władz serwisowi informacyjnemu Agra-Europe, środki zapobiegawcze, które weszły w życie 2 maja br. i zostały przedłużone 6 czerwca, wygasną w połowie września.

Obecnie z Ukrainy można importować do krajów UE pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik. Dostawy te mogą jednak w drodze tranzytu przechodzić wyłącznie przez sąsiednie kraje: Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię.

Władze w Brukseli uzasadniły podjęte dotychczas środki wąskimi gardłami logistycznymi dla tych produktów w pięciu wymienionych państwach członkowskich. Inną motywacją była chęć odwiedzenia krajów od stosowania jednostronnych środków ochrony handlu wobec ukraińskiego importu produktów rolnych – przyznała rzeczniczka.

Trwają intensywne rozmowy trójstronne

W komunikacie podkreślono także, że Komisja w dalszym ciągu „bardzo intensywnie” współpracuje z zainteresowanymi państwami członkowskimi, a także z Ukrainą i Mołdawią. Zdaniem rzeczniczki władz celem jest rozwiązanie problemów logistycznych i znaczne zwiększenie przepustowości korytarzy solidarnościowych.

Konflikt jest nieunikniony

Decyzja Komisji Europejskiej może wywołać niezadowolenie wśród krajów graniczących z Ukrainą. Zaledwie kilka dni temu Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria ponownie nalegały na kontynuację ochrony swoich rynków przed dostawami produktów rolnych z Ukrainy.

W niedawnym wspólnym oświadczeniu ministrowie rolnictwa tych krajów wezwali do utrzymania instrumentu ochronnego do końca 2023 roku.
Ponadto ich zdaniem lista produktów rolnych, których import na rynki lokalne ma zostać ograniczony, musi być elastyczna.

Konstantin Kockerols
specjalny korespondent top agrar w Brukseli

fot. Envato Elements
autor Konstantin Kockerols

Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

<p>Korespondent top agrar w Brukseli</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Spór o ukraińskie zboże dzieli Unię Europejską, a Ukraina grozi pozwem do WTO

  Polska i Węgry chcą przedłużyć zakaz importu zbóż z Ukrainy, ale większość krajów UE jest temu przeciwna. Ukraina również broni swoich interesów.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Szlaki transportowe na Morzu Czarnym są zagrożone. Co z korytarzem humanitarnym?

Rosja prowadzi niebezpieczne działania na Morzu Czarnym, zagrażając bezpieczeństwu i handlu w regionie. Według informacji podanych przez Siły Obrony Południa Ukrainy rosyjskie samoloty zrzucają ładunki wybuchowe na szlaki transportowe na Morzu Czarnym.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

J. K. Ardanowski: Rolnictwo na Ukrainie jest zdominowane przez międzynarodowe holdingi, które na nim pasożytują

W ciągu ostatniego roku stosunki polsko - ukraińskie z uwagi na nadmierny import produktów rolnych do naszego kraju były bardzo napięte. Ukraina aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej, ale to wcale nie będzie łatwe, a może też się okazać niemożliwe. Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wskazuje dlaczego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)