Białoruś korzysta na kradzieży przez Rosję zboża z Ukrainy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Białoruś korzysta na kradzieży przez Rosję zboża z Ukrainy

21.07.2022

Cały cywilizowany świat zrozumiał już, że Rosja wbrew zdrowemu rozsądkowi prowokuje globalny kryzys żywnościowy oraz próbuje zdobyć preferencje dla osłabienia sankcji gospodarczych poprzez umożliwienie odblokowania morskich szlaków dostarczania płodów rolnych (głównie zbóż) z Ukrainy na rynki światowe.

W tym samym czasie Ukraina próbuje ratować sytuacje na wszystkie możliwe sposoby – wykorzystując kolejowe drogi lądowe przez kraje europejskie oraz drogę rzeczną przez Dunaj. W tym też celu przeprowadzono udaną akcję wyzwolenia ukraińskiej Wyspy Węży z rąk rosyjskich okupantów. Dzięki temu Mołdowianie i Rumuni mogli odetchnąć, a kanałem Bystre ruszyły statki po zboże do portów w Odessie i Czarnomorsku.

Dramatyczne próby udrażniania kanałów eksportowych dla zbóż

Władze ukraińskie codziennie usprawniają kanały logistyczne dla eksportu zboża. Przede wszystkim to prowadzone na najwyższym szczeblu pertraktacje z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Gutiereszem i Turcją. Ta ostatnia ma pełnić rolę „gwaranta bezpieczeństwa” jako strona trzecia.

Prezydent Zełeński zaznaczył, że ukraińscy farmerzy są gotowi do wyeksportowania 22 milionów ton jęczmieniu, pszenicy i kukurydzy. Kolejne 60 milionów ton wypełnią ukraińskie spichlerze już jesienią.

r e k l a m a
Kradzież zboża z Ukrainy kwitnie

Tymczasem władze marionetkowe na terenach tymczasowo okupowanych przy wsparciu rosyjskiego wojska nadal kradną ukraińskie zboże. Jeżeli wcześniej potwierdzono fakty wywożenia go do Rosji lub Syrii, to dwa tygodnie temu do krajów skupujących ukradzione mienie ukraińskie dołączyła Białoruś.

2 lipca br. podczas przemówienia z okazji Dnia Niepodległości Białorusi Aleksander Łukaszenka poinformował, że przez Białoruś rozpoczął się eksport zboża z Ukrainy. Z jego słów wynika, że koleje białoruskie już otrzymały zaliczkę za przewiezienie niewielkich partii produkcji. Swoją drogą ukraiński resort infrastruktury zaprzeczył, że jakiekolwiek towary wywożono z kraju przez Białoruś.

To, co miał na myśli Łukaszenka, mogło być potwierdzeniem eksportu przez Białoruś kradzionego przez Rosję ukraińskiego zboża z terenów tymczasowo okupowanych bez zgody prawowitych właścicieli. Nie wykluczone, że Mińsk po prostu chce skorzystać z „okazji” i dostarczyć praktycznie darmową produkcję do lokalnych przedsiębiorstw albo nawet sprzedać je postronnemu nabywcy.

Gospodarczy sojusz Rosji i Białorusi

Tak czy owak ten fakt jeszcze bardziej połączył Rosję i Białoruś w sojuszniczej polityce przeciwko Ukrainie. Teraz udział północnego sąsiada to nie tylko oddanie terenów i przestrzeni powietrznej dla natarcia na Ukrainę i ataków rakietowych, ale także w otrzymaniu korzyści gospodarczych kosztem ukraińskich rolników.

To są główne powody dlaczego władze ukraińskie nie utrzymują żadnych kontaktów z krajem Łukaszenki i liczą na sprawiedliwy sąd międzynarodowy w stosunku do Białorusi w pytaniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

jw

Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnikowi z Podlasia złodzieje ukradli ciągnik Case

Rolnik z Podlasia chciał z samego rana rozpocząć zbiór kukurydzy. Jednak z jego planów nic nie wyszło, ponieważ w nocy złodzieje ukradli mu ciągnik Case IH Puma 130. Jak można pomóc rolnikowi odzyskać traktor?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ukraina straci w te żniwa co najmniej 20% plonów z upraw ozimych

Całkowita utrata zbiorów upraw ozimych na Ukrainie osiągnie co najmniej 20%. Świadczą o tym badania satelitarne zespołu ekspertów krajowych i międzynarodowych, informuje Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej. Resort szacuje, że Ukraina straci ponad 4 mln ton zboża.

czytaj więcej
Aktualności

Zboże z Ukrainy: 16 statków przypłynęło, 90 kolejnych czeka, 16 tysięcy wagonów na granicy

W portach rzecznych na Dunaju czeka 16 statków, które dzięki odzyskaniu przez Ukraińców Wyspy Węży przepłynęło przez ujście Bystre. Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej tłumaczy, czy Polskę zalewa właśnie zboże z Ukrainy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)