Alarmujące prognozy załamania rolnictwa w Ukrainie zostały obalone
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Alarmujące prognozy załamania rolnictwa w Ukrainie zostały obalone

05.02.2023autor: Maryia Khamiuk

Niedawna aktualizacja ukraińskiego Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej obaliła alarmujące prognozy załamania ukraińskiego rolnictwa. Na 27 stycznia Ukraińcy zebrali zboże z 96,1% planowanej powierzchni. To stanowi 5-procentowy wzrost, porównując do danych z końca 2022 roku.

Pomimo pracy w trudnych warunkach, ukraińskim rolnikom udało się zebrać znaczną ilość zboża – 52,6 miliona ton zbóż i roślin strączkowych z powierzchni 11 mln hektarów, w tym:

  • 20,17 mln ton pszenicy (100% całkowitej powierzchni upraw);
  • 5,778 mln ton jęczmienia (99,9%);
  • 269,1 tys. ton grochu (100%);
  • 25,19 mln ton kukurydzy na ziarno (89,5%);
  • 158,5 tys. ton gryki (98,2%);
  • 101,8 tys. ton prosa (98,9%).
Czytaj także: Ukraina najwięcej zarabia na eksporcie kukurydzy, pszenicy, rzepaku i słonecznika

Ponadto zbiory słonecznika zbliżają się już ku końcowi: z obszaru 4,8 mln ha, co stanowi 99% całkowitej powierzchni upraw, rolnicy zgromadzili 10,47 mln ton nasion słonecznika przy wydajności 2,17 t/ha. Zakończone zostały również zbiory soi. Zebrano 3,74 mln ton z obszaru 1,5 mln ha oraz rzepaku 3,24 mln ton z obszaru 1,1 mln ha.
Jak wynika z danych resortu, rolnicy wykopali 9,09 mln ton buraków cukrowych z powierzchni 181,2 tys. ha (100%).
Najwyższy plon zboża odnotowano w obwodzie Chmielnickim, wynoszący 7,08 tony z hektara.

r e k l a m a

Niższe zbiory w porównaniu do rekordowego 2021 roku

Należy zaznaczyć, że 2021 rok odznaczył się rekordowymi zbiorami w Ukrainie, wynoszącymi 106 mln ton, czemu szczególnie sprzyjały korzystne warunki pogodowe, nowe odmiany i mieszańce, nowoczesne technologie. Natomiast w tym roku Narodowy Bank Ukrainy przewiduje spadek zbiorów zbóż do 46 mln ton (-15%) w porównaniu do 2022 roku. Chociaż obecne zbiory są niższe w porównaniu z rekordowymi w 2021 roku, to nadal jest znaczące osiągnięcie w warunkach trwającej wojny i świadczy o odporności i determinacji ukraińskich rolników (nie bez wsparcia innych krajów).
Jak zaznaczył minister rolnictwa Ukrainy, sektor rolny stoi przed szeregiem wyzwań tej wiosny – zmniejszony areał rolny, malejący eksport, niższa produkcja. Koszty transportu i warunki pogodowe również utrudniają sprawę. W kraju już odnotowano spadek powierzchni gruntów wykorzystywanych pod uprawę – 21,8 mln hektarów w bieżącym roku wobec 28,6 mln hektarów w 2021 roku. Trudno przewidzieć, ile rolnicy będą w stanie zebrać w tym roku, ponieważ zależy to od pogody i wsparcia finansowego. Rosnące koszty nawozów prawdopodobnie doprowadzą do obniżenia produkcji roślinnej.

mkh na podst. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej, Ukrinform
fot. Envato.Elements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Zboże z Ukrainy trafia do Chin, a nie do Afryki. Porozumienie zbożowe miało inne założenia

Jak podaje Rzeczpospolita, dzięki odblokowaniu handlu przez Morze Czarne i tzw. Inicjatywie zbożowej, Ukraina wyeksportowała już ponad 20 mln ton zboża. Porozumienie to miało uratować świat przed głodem, m.in. kraje Afryki. Jednak według statystyk największym odbiorcą zostały Chiny. Jak kształtują się prognozy na ten sezon? Gdzie zbiory wzrosną, a które kraje odnotują spadki?

czytaj więcej
Warzywa

Kto skorzysta z kryzysu na rynku cebuli? Jakie są przewidywania na sezon 2023/2024?

W ostatnich tygodniach kryzys na rynku cebuli osiągnął zdecydowanie globalne rozmiary. Ukraina nie była wyjątkiem pod tym względem. Zainteresowanie miłośników „szybkich” pieniędzy, aby wejść do cebulowego biznesu, zaczęło się już przejawiać latem 2022 roku. Wtedy też pojawiły się bezprecedensowo wysokie ceny cebuli.

czytaj więcej
Aktualności

Protest rolników i blokada granicy z Ukrainą: Weto Ludowe - Chłopski Bunt [RELACJA]

Nadmierny import płodów rolnych z Ukrainy, zalanie polskiego rynku ziarnem i coraz niższe ceny skupu - to główne przyczyny rolniczych protestów Weto Ludowe, Chłopski Bunt, które na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie rozpoczyna dziś stowarzyszenie "Oszukana Wieś". Rolnicy chcą przeprowadzić dwudniową blokadę przejść granicznych z Ukrainą by zwrócić uwagę na ogromny problem, który mają nie tylko gospodarze z przygranicznych województwa, ale też w całej Polsce.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)