Odrobaczaj psy w gospodarstwie - radzi lekarz weterynarii - Weronika Gruss
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odrobaczaj psy w gospodarstwie - radzi lekarz weterynarii - Weronika Gruss

31.10.2021autor: Anna Kurek

Wciąż zbyt mało właścicieli psów zwraca uwagę na ich regularne odrobaczanie. Tymczasem, szczególnie na wsiach i w gospodarstwach rolnych, jest to szalenie ważny element profilaktyki zdrowia i zwierząt i ludzi.

– Jeżeli nie badamy kału psów na zawartość pasożytów i/lub ich form przetrwalnikowych, powinniśmy odrobaczać je regularnie co 3 miesiące – uważa Weronika Gruss, która jest lekarzem weterynarii i pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jej zdaniem psy, które luźno biegają i mogą spożywać kał innych zwierząt, są szczególnie narażone na infekcję.

 

Większość lekarzy weterynarii dysponuje skutecznymi środkami przeciwpasożytniczymi, więc ich dostępność jest duża. Tu, w przeciwieństwie do szczepienia, właściciel może sam podać preparat, ponieważ zazwyczaj jest on w formie tabletek.

 

– Dawkowanie tych środków jest proste. Zazwyczaj jest to 1 tabletka na 10 kg m.c. psa i każdy sam może ją doustnie zaaplikować swojemu podopiecznemu – wyjaśnia lekarka. Tabletki te kosztują zazwyczaj 5–8 zł/szt.

Są to również preparaty, które łączą w sobie kilka środków przeciwpasożytniczych i działają na szeroką grupę drobnoustrojów, m.in. nicienie i tasiemce. Część z nich może infekować również ludzi. Specjalistka zwraca uwagę, że ma to duże znaczenie w gospodarstwach, w których są dzieci. Niekiedy do infekcji dochodzi po pogłaskaniu psa i wzięciu nieumytej ręki do buzi.


autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

200 złotych dodatku dla strażaków OSP. Jakie warunki?

Projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, który przyjął rząd 26 października, to pierwszy tak kompleksowy akt prawny, który ureguluje organizację i funkcjonowanie jednostek OSP.

czytaj więcej
Inne

Ile Kół Gospodyń Wiejskich wnioskowało o wsparcie i w jakiej wysokości?

  Pod koniec września zakończył się nabór wniosków na wsparcie finansowe działalności statutowej Kół Gospodyń Wiejskich. Część pieniędzy została już wypłacona.

czytaj więcej
Inne

Dobre, bo nasze – regionalne!

Coraz bardziej doceniamy naszych, regionalnych twórców, nie tylko rękodzieła, ale także nasze regionalne smaki. Działający w podpoznańskiej miejscowości Skrzynki, Instytut Skrzynki (woj. wielkopolskie) kultywuje i wspiera ten trend, organizując m.in. takie konkursy, jak „Smaki natury w tradycyjnych przetworach 2023” czy „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2023”. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)