Opolska Kooperatywa Spożywcza – ekologiczna żywność, prosto od rolnika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Opolska Kooperatywa Spożywcza – ekologiczna żywność, prosto od rolnika

10.02.2021autor:

Prawie dekadę temu grupa opolskich mam skrzyknęła się i razem przygotowuje zamówienia u dostawców żywności ekologicznej. Dzięki temu rolnikom działającym w Opolskiej Kooperatywie Spożywczej łatwiej jest sprzedawać swój towar, a uczestniczki mogą nabywać ekologiczną żywność tajniej i bezpośrednio od rolników.

Kooperatywa działa w ten sposób, że zbierają się chętni i powstaje lista zakupów. Na jej podstawie dokonywana jest zbiórka pieniędzy. Uczestnicy raz w miesiącu jadą po towar albo przyjmują go od rolnika ekologicznego dojeżdżającego do miasta.

W marcu ma być przeprowadzony nabór wniosków na tworzenie tzw. Krótkich Łańcuchów Żywności (KŁŻ). Na ten cel grupa rolników tworząca konsorcjum będzie mogła pozyskać z ARiMR dotację w formie ryczałtu. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z takiego wsparcia muszą docierać do końcowego odbiorcy bezpośrednio lub z maksymalnie jednym pośrednikiem.  Warunkiem skorzystania z dotacji jest założenie grupy operacyjnej składającej się z pięciu członków, którzy z maksymalnie jednym pośrednikiem wprowadzają towary na rynek. Wsparciem zainteresowani są rolnicy z Kooperatywy.

Dla drobnych producentów rolnych sprzedaż bezpośrednia jest korzystną formą zbytu, gdyż pozwala uniknąć przechwytywania części zysku przez pośredników. Korzyści ze sprzedaży bezpośredniej odnoszą nie tylko sprzedający rolnicy ale również nabywcy-konsumenci. Rolnicy sprzedają swoje produkty po cenach rynkowych zamiast oddawać surowce do skupu po niskich cenach, natomiast liczna grupa konsumentów, dla których ta forma zaopatrywania się jest atrakcyjna nabywa świeżą żywność wiadomego pochodzenia również w dobrej cenie.

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Naukowiec Przyszłości 2021: nominacja dla doktorantki z UR w Krakowie za badania nad kurami

Kinga Kowalik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ma szanse zdobyć nagrodę "Naukowiec Przyszłości". Realizuje badania, w których organizmem modelowym jest kura. Doktorantka bada wpływ tzw. PCB na zdrowie kur i innych organizmów. Czym są PCB?

czytaj więcej
Info+

"Korzeniowe z Lubaczowa" - biologia w uprawie marchwi. Spotkanie już jutro!

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejne z naszego cyklu wrześniowych spotkań wydarzenie „Korzeniowe z Lubaczowa”. W trakcie dowiemy się między innymi o dostępnych rozwiązaniach biologicznej ochronie marchwi. To nie wszystkie atrakcje. Sprawdźcie gdzie, kiedy i co czeka na uczestników!

czytaj więcej
Info+

Firma byłego ministra Rosji ogłosiła przejęcie całych aktywów Agroton Public Limited

Rosyjska firma byłego ministra Rosji przejęła całość aktywów firmy Agroton Public Limited w obwodzie Ługańskim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)