Pride of Poland 2021. Za ile sprzedano konie na aukcji w Janowie Podlaskim?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pride of Poland 2021. Za ile sprzedano konie na aukcji w Janowie Podlaskim?

17.08.2021autor: Kamila Szałaj

Ogier Equator oraz klacz Emandorissa to najdrożej sprzedane konie na 52. aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim (woj. lubelskie). Za ile zostały kupione? Ile koni w sumie sprzedano?

W minioną niedzielę odbyła się 52. aukcja Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Wystawiono na niej 16 koni arabskich czystej krwi. Było to 13 klaczy i 3 ogiery, które pochodziły z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Udało się sprzedać aż 14 z nich. 

r e k l a m a

Najdroższe konie trzy razy tańsze od rekordowej klaczy

Te 14 koni sprzedano za łączną kwotę 1,6 mln euro. Czy to dobry wynik? Oczywiście minister rolnictwa Grzegorz Puda ocenił, że jest to sukces polskiej hodowli koni arabskich, ale pamiętajmy, że w poprzednich latach uzyskiwano podobne wyniki. Choć oczywiście w okresie 2017-2018 wpływy były mniejsze, a to za sprawą doniesień o złych warunkach hodowli koni i śmierci kilku z nich oraz roszadach na kierowniczych stanowiskach w stadninach.

W tym roku najwyższe ceny na licytacji osiągnęły dwa konie ze stadniny w Michałowie: 11-letni ogier Equator i 9-letnia klacz Emandorissa. Oba sprzedano po 450 tys. euro. Jak dotąd najdrożej sprzedanym koniem w historii Pride of Poland była klacz z janowskiej hodowli, za którą w 2015 roku zapłacono 1,4 mln euro.

Aukcje koni arabskich w Janowie Podlaskim są organizowane od 1970 roku. Nazwa aukcji - Pride of Poland - funkcjonuje od 2001 roku. 

Kamila Szałaj, fot. Karolina Misztal - Facebook Polski Związek Hodowców Koni Arabskich - PZHKA

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Brakuje ponad 400 mln zł na odszkodowania dla rolników za ASF i grypę ptaków

Cały czas przybywa ognisk grypy ptaków i ASF. A pieniądze Inspekcji Weterynaryjnej na wypłatę odszkodowań skończyły się… w maju. Brakuje przynajmniej 750 mln zł. Czy poszkodowani rolnicy dostaną rekompensaty?

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)