Jakie produkty zmniejszają stres cieplny u świń?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie produkty zmniejszają stres cieplny u świń?

17.08.2020

Upalna pogoda latem nie sprzyja hodowcom żywca. Wysokie temperatury powodują stres cieplny u zwierząt. Jednakże można zminimalizować negatywne skutki tego zjawiska odpowiednim żywieniem. Poniżej przykłady jakie produkty, które zmniejszą stres cieplny.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie produkty są polecane dla loch i dlaczego?
  • Jakie produkty są polecane dla tuczników i dlaczego?
  • Jakie produkty są polecane dla drobiu i dlaczego?

Maksymalizacja spożycia mieszanki u loch

Dodatek paszowy dla loch w okresie stresu cieplnego ma w swojej ofercie Agrifirm. Produkt o nazwie Summer Balance zwiększa pobranie paszy przez lochy i produkcję mleka, dzięki czemu prosięta uzyskują wyższą masę ciała. Pozwala uzyskać wyższy wskaźnik wyproszeń i większą liczbę żywych prosiąt w miocie. Lochy, które otrzymują Summer Balance, cechuje też mniejsza utrata masy ciała po zakończonej laktacji. Podaje się go w ilości 10 kg na tonę paszy dla loch karmiących (1% w mieszance).

r e k l a m a
Summer Balance to produkt wpływający nie tylko na pobranie paszy w celu przeciwdziałania ujemnemu bilansowi energetycznemu, ale przede wszystkim przyczyniający się do poprawy zdrowotności jelit. Zawiera polifenole roślinne, mieszankę przeciwutleniaczy, jak witaminy E i C, oraz selen organiczny, a także betainę, która zwiększa ochronę komórek. Galaktooligosacharydy poprawiają natomiast funkcjonowanie bariery jelitowej. Ochrona przewodu pokarmowego sprawia, że przenikanie patogenów oraz ich endotoksyn do krwi staje się niemożliwe. Dzięki dobrze funkcjonującemu przewodowi pokarmowemu lochy są w stanie radzić sobie ze stanami zapalnymi oraz optymalnie wchłaniać składniki pokarmowe. To zwiększa przepływ energii oraz składników mineralnych, które locha wykorzystuje podczas laktacji oraz w fazie krycia.

Summer Balance stymuluje ośrodek regulujący pobranie paszy przez lochy, maksymalizując spożycie mieszanki w chwili karmienia i jednocześnie przyczyniając się do tego, by pobranie paszy przez lochę było sterowane przez sygnały głodu i sytości.
Jakie produkty zmniejszają stres cieplny u świń

Mniejszy koszt paszy i skrócony okres tuczenia

Mieszankę paszową uzupełniającą dla tuczników na okres letni wprowadza na rynek firma Blattin Polska. Vilomi, Tucz Heat ma za zadanie utrzymać wysokie przyrosty dzienne i zwiększyć pobranie paszy w cieplejszych miesiącach roku, a jednocześnie zagwarantować małe zużycie paszy na kilogram przyrostu. Dzięki temu skróceniu ulega okres tuczu i obniża się koszt paszy.

Vilomi, Tucz Heat pozwala też na wcześniejsze zastosowanie w paszach świeżych zbóż, między innymi dzięki zastosowaniu enzymów paszowych i antyoksydantów. Dodatek fitazy i beta-ksylanazy umożliwia wykorzystanie części niestrawnych składników pokarmowych, poprawiając wartość odżywczą paszy. Betaina, witamina C i przeciwutleniacze pomagają zminimalizować negatywny wpływ stresu cieplnego u tuczników, w szczególności w końcowej fazie tuczu (powyżej 80 kg masy ciała), u których przyrosty i pobranie paszy obniżają się już przy temperaturach przekraczających 24°C. Zalecany udział produktu w paszy dla tuczników to 2%. Cała linia mieszanek Vilomi,  to koncepcja żywienia oparta na normach duńskich, której dystrybutorem jest firma Blattin Polska.     
Jakie produkty zmniejszają stres cieplny u świń

Drób także potrzebuje dodatkowego wsparcia

Farm-O-San FortiFloq to produkt w ofercie firmy Trouw Nutrition Polska sprzyjający utrzymaniu aktywności i tempa wzrostu drobiu. W trakcie odchowu ptaków występują momenty, w których stado potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby utrzymać dobrą aktywność i przyrosty masy ciała. Odpowiednio zbilansowana pasza zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, jednak w trakcie produkcji zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do obniżenia parametrów produkcyjnych. Są to: szczepienia, infekcje wirusowe, rozrzedzenie stada, stres. Drób wykazuje wtedy objawy dyskomfortu, takie jak obniżona aktywność, mniejsze pobranie paszy oraz wody.

Farm-O-San FortiFloq to kompozycja ekstraktów roślinnych oraz aromatów, która w połączeniu ze specjalnie dobranym kompleksem witamin wzmacnia aktywność ptaków. Dzięki temu nawet w newralgicznych momentach pobranie wody i paszy pozostaje na optymalnym poziomie. Farm-O-San FortiFloq jest produktem sypkim, który należy podawać po rozpuszczeniu w wodzie. Wszystkie jego składniki są doskonale rozpuszczalne, co sprawia, że produkt jest skuteczny i łatwy w użyciu.     
Jakie produkty zmniejszają stres cieplny u świń

Pomogą przeciwutleniacze

Lato to jeden z najgorszych okresów dla producentów trzody chlewnej, gdyż utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynkach inwentarskich staje się bardzo trudne ze względu na upały, które niejednokrotnie trwają aż do końca września. Jednym ze sposobów złagodzenia skutków stresu cieplnego jest stosowanie preparatów o działaniu przeciwutleniającym. Należy do nich nowy produkt firmy Lira o nazwie Stop Stres, zawierający w swoim składzie witaminę C i betainę. Stosowany w ilości 1–2 kg na tonę mieszanki treściwej poprawia parametry rozrodcze, zwiększa pobranie paszy i ogranicza upadki zwierząt. Może być podawany wszystkim grupom technologicznym.

Betaina to osmoregulator wpływający na procesy przemieszczania się wody w organizmie. Wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, zapewniając lepsze wchłanianie składników pokarmowych. Betaina umożliwia przenoszenie i łączenie cząsteczek, a w każdej sytuacji stresowej wzrasta zapotrzebowanie na wolne grupy metylowe. Występują one w wielu związkach organicznych i są wykorzystywane w procesach zachodzących w organizmie, takich jak chociażby wydalanie toksyn czy uwalnianie energii z kwasów tłuszczowych. Wolne grupy metylowe biorą udział w redukcji stanów zapalnych czy regulacji hormonalnej.

Witamina C natomiast to przeciwutleniacz chroniący organizm przed wolnymi rodnikami. Bierze udział w produkcji hormonów steroidowych, budowie i funkcjonowaniu białek kostnych, tkanek kostnych oraz procesach krzepnięcia krwi. Dowiedziono, że zwiększone dawki witaminy C łagodzą skutki stresu cieplnego, dodatkowo zwiększając ilość pobieranej przez zwierzęta paszy.     
Jakie produkty zmniejszają stres cieplny u świń



Dominika Stancelewska
Zdjęcia: firmowe oraz Dominika Stancelewska



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zadbać o żywienie świń podczas upałów?

Wysokie temperatury w lecie są odpowiedzialne za straty ekonomiczne w produkcji trzody chlewnej. Odczuwają to zwłaszcza lochy w okresie laktacji utrzymywane na porodówkach wraz z prosiętami, które w odróżnieniu od samic wymagają wysokiej temperatury otoczenia. Ponadto laktacja przyspiesza metabolizm i produkcję ciepła. Należy więc szukać rozwiązań pozwalających utrzymać wysokie wyniki i zdrowie zwierząt podczas stresu cieplnego.

czytaj więcej

Warto, aby latem drób korzystał z naturalnego wybiegu

W chowie przydomowym można wykorzystywać w żywieniu drobiu pasze dostępne w gospodarstwie, takie jak marchew, pokrzywę czy zielonkę z lucerny i koniczyny. Latem kury powinny też korzystać z naturalnego wybiegu, który może zaspokajać nawet 40% ich zapotrzebowania na składniki pokarmowe.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)