Kryzys nawozowy się pogłębia. Hodowcy mają pomysł, jak pokonać ten paraliż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kryzys nawozowy się pogłębia. Hodowcy mają pomysł, jak pokonać ten paraliż

07.04.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Szefowie 7 największych organizacji hodowców zwierząt gospodarskich, tworzący inicjatywę #HodowcyRazem, zwrócili się z apelem do ministra rolnictwa. Dotyczy on wprowadzenia w przepisach zmian, które pozwoliłyby w wyjątkowych sytuacjach zwiększyć dostępność nawozów naturalnych. Ograniczenia w związku z tym typem nawozów obowiązują w Polsce od 2007 roku.

Prawo krzywdzi dużych hodowców 

Zapisy ustawy o prawie wodnym przewidują, że gospodarstwa, które utrzymują powyżej 750 loch lub 2000 sztuk świń o wadze ponad 30 kg, przeznaczonych do tuczu, mogą zbyć tylko 30% wyprodukowanej gnojowicy do bezpośredniego rolniczego wykorzystania. Przepisy te wyraźnie utrudniają obrót nawozami naturalnymi. Jedynym wyjątkiem od nich są nawozy naturalne, przeznaczone do biogazowni. Tych jednak w Polsce wciąż nie ma wiele. 

r e k l a m a

Nawozy naturalne wyciągną rolnictwo z kryzysu?

Nie ma wątpliwości, że na rynku nawozów sztucznych mierzymy się obecnie z kryzysem. Substancje są drogie i często słabo dostępne. Zdaniem hodowców, podjęcie działań w zakresie zoptymalizowania dostępności nawozów naturalnych mogłoby w tej sytuacji pomóc rolnikom. Tym bardziej, że producenci rolni wykazują duże zainteresowanie gnojowicą i chcą wykorzystywać ją jako nawóz w uprawach polowych. 

Szefowie organizacji rolniczych, którzy podpisali apel do ministra, argumentują, że uwolnienie rynku nawozów naturalnych mogłoby przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji roślinnej, na czym zależy w tej chwili chyba wszystkim producentom. Dodatkowo wykorzystywanie gnojowicy wsparłoby odbudowę sektora produkcji trzody chlewnej w Polsce i przyczyniłoby się do poprawienia konkurencyjności polskiego rolnictwa na rynkach międzynarodowych. 

#Hodowcy Razem. Kto podpisał apel do ministra?

Pod apelem podpisali się: Andrzej Kabat Prezes Zarządu Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, Mariusz Olejnik Prezes Zarządu Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Aleksander Dargiewicz Prezes Zarządu Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Dariusz Goszczyński Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, Jerzy Wierzbicki Prezes Zarządu Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Jacek Zarzecki Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Leszek Hądzlik Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile za świnie płacą zakłady mięsne? Czy ceny tuczników jeszcze wzrosną?

Na dużej giełdzie w Niemczech po raz kolejny nie odnotowano podwyżek cen tuczników. Również w Polsce zakłady mięsne utrzymały ubiegłotygodniowe cenniki. Niektóre zdecydowały się nawet na obniżki. Jakie są ceny trzody chlewnej w Polsce?

czytaj więcej

Eksperci ostrzegają, że wysokie ceny nawozów wywindują ceny żywności

Żywności w sklepach nie zabraknie, gdyż Polska jest samowystarczalna i jednocześnie ma sporą nadwyżkę, którą eksportuje. Ale o taniej żywności konsumenci mogą zapomnieć. Jej ceny zostaną wywindowane przez bardzo drogie nawozy. 

czytaj więcej

PILNE! Odmówiono zgody na dopłaty do nawozów! Co teraz?

Mimo iż od tygodni rolnicy byli zapewniani, że wkrótce dostaną dopłaty do nawozów, to dzisiaj nastąpiła nagła zmiana i wiele wskazuje na to, że dotacji może nie być. Komisja Europejska nie zaakceptowała wniosku polskiego rządu o zgodę na taką formę wsparcia. Czy jest szansa, że polscy rolnicy dostaną jeszcze dopłaty do nawozów?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)