Grypa ptaków uderza w Europie. Czy Polscy rolnicy znów stracą miliony sztuk drobiu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grypa ptaków uderza w Europie. Czy Polscy rolnicy znów stracą miliony sztuk drobiu?

14.09.2021

Grypa ptaków nie daje o sobie zapomnieć. W ostatnich dniach pojawiły się przypadki tej choroby w 3 krajach UE i w Rosji. To ogromne zagrożenie tuż przed jesienną migracją ptaków. Czy Polsce znów grozi wybicie milionów sztuk drobiu? 

Grypa ptaków w czterech krajach

Blady strach padł na europejskich producentów drobiu. We Francji, Belgii i Luksemburgu wykryto właśnie przypadki grypy ptaków. Wirus pojawił się także w Rosji. Zapewne w ciągu kilku tygodni będziemy mieć z nim do czynienia również w Polsce. Niewykluczone, że już jest w środowisku dzikiego ptactwa. Lekarze weterynarii wielokrotnie zaznaczali przecież, że wirus zadomowił się w Polsce i szybko stąd nie zniknie. 

We Francji od listopada 2020 r. wirus grypy ptaków zmiótł blisko 3,5 mln szt. drobiu (głównie kaczek) w 439 ogniskach. Teraz pojawił się w gospodarstwie w departamencie Ardeny. A dosłownie kilka dni temu kraj ten uzyskał status „ponownie wolny od wysoce zjadliwej grypy ptaków ”. Radość z ponownego otwarcia rynków eksportowych była więc przedwczesna i boleśnie krótka.

Z kolei w Belgii (1 ognisko w poprzednim sezonie) i Luksemburgu (nie było ognisk w tym roku) sytuacja nie była tak dramatyczna jak we Francji w poprzednim sezonie, ale również w ubiegłym tygodniu wyznaczono kilka ognisk. W Rosji wyryto jedno ognisko - w stadzie 17 tys. sztuk drobiu.

r e k l a m a

Rzeź drobiu w Polsce, w tym dramat drobiarskiego zagłębia na Mazowszu

W Polsce w tym roku stwierdzono 339 ognisk grypy ptaków, z czego ostatnie wyznaczono 11 sierpnia 2021 r. w gospodarstwie utrzymującym 112 tys. kur niosek. Wirus zdziesiątkował hodowlę drobiu szczególnie na Mazowszu, zwłaszcza w powiecie żuromińskim, czyli w zagłębiu polskiego drobiarstwa. Roczna produkcja drobiu wynosi tam około 80 mln sztuk, a przez chorobę zlikwidowano ponad 10 mln sztuk drobiu

Po dramatycznych scenach w pierwszej połowie tego roku, producenci drobiu muszą przygotować się na kolejny atak wirusa. Czy to wytrzymają?
Na pewno ich sytuacja jest bardzo trudna, zwłaszcza że dobijają ich także rosnące koszty produkcji i niskie ceny skupu. Wielu z poszkodowanych przez grypę ptaków nie otrzymało jeszcze rekompensat, bo pieniądze na ten cel – przypomnijmy – skończyły się w maju. I na razie w kasie weterynarii jest pusto.

oprac. dkol na podst. GIW/ francetvinfo.fr/ reuters.com/ thepoultrysite.com/ wattagnet.com, fot. AgroUnia

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dzikie ptactwo niszczy rolnikom uprawy, ale dla ministerstwa to niewielki problem

W Polsce 427 gatunków dzikiego ptactwa objętych jest ochroną. Zwierzęta te żerują na polach rolników, powodując dotkliwe szkody w uprawach. Krajowa Rada Izb Rolniczych chce redukcji tego ptactwa. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uważa, że jest to zbyteczne.

czytaj więcej

Brakuje ponad 400 mln zł na odszkodowania dla rolników za ASF i grypę ptaków

Cały czas przybywa ognisk grypy ptaków i ASF. A pieniądze Inspekcji Weterynaryjnej na wypłatę odszkodowań skończyły się… w maju. Brakuje przynajmniej 750 mln zł. Czy poszkodowani rolnicy dostaną rekompensaty?

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)