Dobrostan zwierząt w transporcie? Tak, ale z głową
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dobrostan zwierząt w transporcie? Tak, ale z głową

23.02.2023autor: Dominika Stancelewska

Organizacja największych w Polsce związków hodowlanych #HodowcyRazem wystosowała pismo do ministra Henryka Kowalczyka, zwracając w nim uwagę, że zaostrzanie przepisów dotyczących transportu zwierząt znacząco ograniczy produkcję zwierzęcą w Unii Europejskiej i wzmocni konkurencyjność krajów trzecich.

Poprawa dobrostanu zwierząt w oparciu o badania naukowe

Organizacja opowiada się za poprawą dobrostanu zwierząt, ich zdrowia i kondycji w czasie transportu, jednak doświadczenia i badania naukowe pokazały, że priorytetem powinna być jakość transportu z uwzględnieniem wentylacji, temperatury, powierzchni przypadającej na zwierzę, a nie tylko odległość i czas trwania transportu. W dyskusji nad dobrostanem inicjatywa #HodowcyRazem zachęca do całościowego i naukowego podejścia do zagadnienia transportu zwierząt w powiązaniu z aspektem ekonomicznym i społecznym.

Jak tłumaczą przedstawiciele organizacji, transport zwierząt do tuczu i dalszej hodowli ma kluczowe znaczenie dla ciągłego doskonalenia genetycznego i dostępu do wysokiej jakości zwierząt w wielu krajach. Kolejny przegląd prawodawstwa powinien więc prowadzić do ułatwiania handlu wewnątrzwspólnotowego charakteryzującego się wysokim dobrostanem zwierząt, a nie koncentrować się na środkach mających na celu zakazanie lub ograniczenie niektórych rodzajów transportu. Również delegacje z Francji, Grecji, Irlandii, Łotwy, Litwy, Portugalii, Rumunii i Hiszpanii w oficjalnym oświadczeniu podkreśliły rolę istniejących przepisów w tym względzie i wskazały kierunki wprowadzania dalszych zmian, a #HodowcyRazem popierają to stanowisko ośmiu krajów. Zachęcają administrację rządową do wspierania racjonalnych kierunków zmian legislacyjnych w interesie polskich rolników.

r e k l a m a

Czym jest inicjatywa #HodowcyRazem?

#HodowcyRazem to inicjatywa 8 największych organizacji zrzeszających krajowych producentów zwierząt. Należą do niej: Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Polska Federacja Rolna.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Archiwum

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty do dobrostanu zwierząt 2023: stawki, warianty, zasady i terminy

Znamy już zasady ubiegania się o dopłaty za realizację ekoschematu dobrostan zwierząt. Według ministerstwa rolnictwa, około 150 tys. rolników będzie mogło uczestniczyć w tym ekoschemacie. Jakie są stawki dopłat do dobrostanu zwierząt? Jakie warunki muszą spełnić rolnicy, żeby dostać dotacje? Jakie będą stawki dopłat dobrostanowych?

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)