Czy hodowla świń będzie dalej spadać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy hodowla świń będzie dalej spadać?

26.12.2022autor: Dominika Stancelewska

Spożycie mięsa wieprzowego w Europie, podobnie jak produkcja świń, będzie się nadal zmniejszać. Największym zagrożeniem dla chowu trzody chlewnej jest oczywiście afrykański pomór świń, ale także rosnące koszty produkcji wymuszone wyższym poziomem dobrostanu zwierząt.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak zmienił się rynek wieprzowiny w Chinach po wybuchu epidemii ASF?
  • Co te zmiany oznaczają dla Europy?
  • Na którym miejscu jest Polska pod względem produkcji wieprzowiny i jaka jest obecna sytuacja na krajowym rynku świń?

 

Chiny nadal pozostają ważnym rynkiem zbytu dla Europejskiego mięsa

Największym producentem mięsa wieprzowego na świecie wciąż są Chiny z produkcją 48,9 mln ton. Po drastycznej redukcji pogłowia spowodowanej wybuchem epidemii afrykańskiego pomoru świń już odbudowały krajowe stado trzody chlewnej. Nie można jednak zapomnieć, że przy tej okazji bardzo zmieniła się struktura gospodarstw w Chinach. O ile do wybuchu ogniska ASF dominowały stada przyzagrodowe, które stanowiły 89% gospodarstw, o tyle przy odbudowie ich miejsce zajęły profesjonalne, wielkoprzemysłowe fermy o ogromnym potencjale produkcyjnym. Obecnie 30% to chlewnie utrzymujące więcej niż 3 tys. świń. A szacuje się, że do 2025 roku 50% będą stanowiły chlewnie z liczbą świń powyżej 10 tys. sztuk.

Mimo to Chiny wciąż pozostają ważnym rynkiem zbytu dla Europy, zwłaszcza dla ubocznych produktów wieprzowych nieznajdujących odbiorców na rynku unijnym, a ich eksport do Azji raczej ustabilizuje się na obecnym poziomie – mówił Marcus Fiebelkorn z Duńskiego Związku Producentów Świń podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu zorganizowanego przez miesięcznik „Top Agrar” w Poznaniu.

– Czy w obecnej sytuacji konsumenci będą w stanie płacić za droższe mięso z chowu o podwyższonym dobrostanie? – zastanawia się Marcus Fiebelkorn

  • – Czy w obecnej sytuacji konsumenci będą w stanie płacić za droższe mięso z chowu o podwyższonym dobrostanie? – zastanawia się Marcus Fiebelkorn
r e k l a m a

Niemcy i Hiszpania największymi producentami wieprzowiny w UE. Polska na czwartym miejscu

Spośród krajów Unii Europejskiej najwięcej wieprzowiny produkują Niemcy i Hiszpania, a Polska sytuuje się na czwartym miejscu, za Francją, nieznacznie wyprzedzając Niderlandy i Danię. Pogłowie świń w Danii jest obecnie najmniejsze od 20 lat. W stosunku do 2021 roku zmniejszyło się o prawie 10% i wynosi 11,9 mln sztuk, co oznacza spadek o 2% w stosunku do poprzedniego kwartału. Pogłowie loch wynosi 939 tys. sztuk, co oznacza spadek o 3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i o prawie 9% w porównaniu z tym samym czasem w ubiegłym roku.

Pogłowie świń w Europie spada przez podwyższone wymagania dobrostanu?

Zdaniem Marcusa Fiebelkorna przyczyną redukcji pogłowia świń w wielu krajach europejskich, zwłaszcza w Niemczech, jest dążenie do poprawy dobrostanu w chlewniach. Ten trend utrzyma się w kolejnych latach.

Niestety, wieprzowina wyprodukowana w wysokich standardach dobrostanu zwierząt ma duże trudności z zaistnieniem na rynku. Koszty produkcji takich świń są dużo droższe i mięso takie nie jest konkurencyjne – uważa ekspert z Danii.

W związku ze spadkiem produkcji świń w Niemczech, ale także w Polsce, zmniejsza się zapotrzebowanie na duńskie prosięta. Jak wyjaśnia Marcus Fiebelkorn, z tego powodu tamtejsi producenci coraz częściej decydują się na produkcję w cyklu zamkniętym.

Jeśli opłacalność produkcji tuczników w Europie się poprawi, to nagle znowu może wzrosnąć zapotrzebowanie na warchlaki, których będzie brakować. Wówczas cena zdecyduje, gdzie trafi ta zmniejszona liczba – przekonuje analityk rynku z Danii.

  • Ekspert z Danii przewiduje spadek produkcji wieprzowiny w Europie o 4–6%, a w Niemczech nawet o 10%
Zachodnioeuropejscy producenci mimo wszystko wciąż wytwarzają wieprzowinę taniej niż my, gdyż średnia wielkość gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie, jest kilkakrotnie większa niż w Polsce. Efekt skali powoduje, że większa produkcja pozwala na uzyskanie mniejszych kosztów jednostkowych. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zdominowanie produkcji trzody chlewnej i wieprzowiny przez wielkie fermy. Liczba świń utrzymywanych w przeciętnym gospodarstwie w Polsce wynosi około 150 sztuk, podczas gdy w Niemczech 1300 świń, w Danii 1900 świń, a w Niderlandach aż 3400 sztuk. Na import wieprzowiny oraz świń Polska wydała w 2020 roku aż 8,3 mld zł. Import był w 2020 roku wyższy o 275 mln euro od ich eksportu z Polski, a w 2019 roku aż o 460 mln euro.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska
Zdjęcie główne: Unsplash

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51-51/2022 na str. 70. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rada Sektora Wołowiny jednoznacznie o sytuacji z ubojni firmy Sokołów

Kopanie, wykręcanie ogonów, wielokrotne uderzanie po głowie, miejscach wrażliwych, a także znęcanie się nad zwierzęciem, które jest ranne – w taki sposób traktuje się zwierzęta w firmie Sokołów. Onet ujawnia dowody na przemoc. Sprawę komentuje Rada Sektora Wołowiny, Inspekcja Weterynaryjna i sama firma Sokołów.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)