Rośliny pod napięciem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rośliny pod napięciem

22.01.2022autor: Patrycja Bernat

Ekologiczne rozwiązania stają się coraz powszechniejszą praktyką, a technologie przyjazne ekosystemowi mają z roku na rok większe znaczenie.

Elektrostymulacja  - czym jest?


Elektrokultura to inaczej dostarczanie słabych impulsów elektrycznych, które wpływają na takie procesy jak:

  • aktywacja układów enzymatycznych

  • szybsza regeneracja komórek
  • większy wzrost

To wszystko ma przełożyć się na większy plon i odporność roślin na wciąż zmieniające się warunki klimatyczne.

Nie taka znowu nowa metoda

Elektrostymulacja na roślinach pierwszy raz została wykonana w 1900 roku. 70 lat później badania zostały kontynuowane, a naukowcy z Kanady dostrzegli wzrost pobierania pierwiastków z gleby i przyspieszony wzrost roślin. Największe znaczenie elektrokultura będzie miała w uprawach hydroponicznych, która jest jedną z metod nowoczesnego rolnictwa.

r e k l a m a


Badania trwają

Najnowsze  wyniki badań pochodzą z 13 stycznia br. gdzie dowiedziono, że system oparty na nanogeneratorze napędzanym deszczem i wiatrem miał wpływ na tempo kiełkowania grochu. Obliczono wartość przyspieszenia na poziomie 26%.


Polski Startup

Polski startup Magnetiqa dostał dofinansowanie z UE w kwocie 860 tys. zł. Pieniądze zostały przeznaczone na rozwój technologii zrównoważonego rolnictwa. Jak podaje firma – Dzięki opracowaniu niezwykle skutecznych metod uprawy roślin wertykalnych, nasze gospodarstwa są w stanie produkować żywność nawet o 25% szybciej i obniżyć koszty energii.

źródło: nature.com, ecoreactor.org, startup.pfr.pl, swiatoze.pl
Fot. pixabay


autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ogrody hydroponiczne - czym się charakteryzują?

Hydroponika to uprawa roślin bez gleby, która umożliwia hodowlę w warunkach domowych i szklarniowych. W ogrodzie hydroponicznym można uprawiać kwiaty, zioła, a nawet warzywa. Jak założyć ogród hydroponiczny na własny użytek? Jakie są jego plusy?

czytaj więcej

Co zrobić, by plantacja borówki przynosiła zyski?

Borówka ma szczególne wymagania co do warunków wzrostu i rozwoju. Jest gatunkiem sadzonym na parę dziesiątek lat. Zaniechanie jakiejś czynności, wcześniej czy później da o sobie znać i kończy się szkodą dla roślin, a w niedługim czasie i dla ich właściciela. Nie wystarczy posadzić i czekać na plon.

czytaj więcej

Folie ogrodnicze tunelowe – jak dobrać najlepszą?

Obecnie producenci folii precyzyjnie spełniają wymagania co do rodzaju uprawy, a także warunków geograficznych, w których będą wykorzystywane. Przed zakupem folii należy zastanowić się, jakie parametry powinna mieć. Na co więc zwracać uwagę wybierając folię?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)