Rośliny pod napięciem
Ekologiczne rozwiązania stają się coraz powszechniejszą praktyką, a technologie przyjazne ekosystemowi mają z roku na rok większe znaczenie.
Elektrostymulacja - czym jest?
Elektrokultura to inaczej dostarczanie słabych impulsów elektrycznych, które wpływają na takie procesy jak:
- aktywacja układów enzymatycznych
- szybsza regeneracja komórek
- większy wzrost
To wszystko ma przełożyć się na większy plon i odporność roślin na wciąż zmieniające się warunki klimatyczne.
Nie taka znowu nowa metoda
Elektrostymulacja na roślinach pierwszy raz została wykonana w 1900 roku. 70 lat później badania zostały kontynuowane, a naukowcy z Kanady dostrzegli wzrost pobierania pierwiastków z gleby i przyspieszony wzrost roślin. Największe znaczenie elektrokultura będzie miała w uprawach hydroponicznych, która jest jedną z metod nowoczesnego rolnictwa.
Badania trwają
Najnowsze wyniki badań pochodzą z 13 stycznia br. gdzie dowiedziono, że system oparty na nanogeneratorze napędzanym deszczem i wiatrem miał wpływ na tempo kiełkowania grochu. Obliczono wartość przyspieszenia na poziomie 26%.
Polski Startup
Polski startup Magnetiqa dostał dofinansowanie z UE w kwocie 860 tys. zł. Pieniądze zostały przeznaczone na rozwój technologii zrównoważonego rolnictwa. Jak podaje firma – Dzięki opracowaniu niezwykle skutecznych metod uprawy roślin wertykalnych, nasze gospodarstwa są w stanie produkować żywność nawet o 25% szybciej i obniżyć koszty energii.
źródło: nature.com, ecoreactor.org, startup.pfr.pl, swiatoze.pl
Fot. pixabay
Patrycja Bernat
<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>
Najważniejsze tematy