Wczesne kapusty z dwóch lokalizacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wczesne kapusty z dwóch lokalizacji

03.07.2020autor: . .

Między dwoma gospodarstwami w woj. zachodniopomorskim i łódzkim widać różnicę nie tylko w zaawansowaniu wegetacji (oczywiście na korzyść łódzkiego), ale także w cenie główki kapusty 1 czerwca – tu przynajmniej o złotówkę przebija woj. zachodniopomorskie.  

Z Piasecznika
W gospodarstwie Adama Jastrząbka (powiat choszczeński, woj. zachodniopomorskie) kapusta pełni niebagatelną rolę. W tym roku jest 17 ha z przeznaczeniem na rynek warzyw świeżych i do kiszenia – na miejscu, w gospodarstwie. Pierwsze tegoroczne sadzenie pod włókninę miało miejsce 20 marca. Posadzono odmiany mieszańcowe
Grepala i Zeus. Rozsadę pan Adam kupuje w gospodarstwie Grzegorz Kotuła z Gryfina. Na początku czerwca (dokładnie 5.06) waga główek odmian Zeus i Grepala oscylowała między 2,7 i 3,2 kg. Odmiana Zeus jest zaprogramowana na wegetację 75–80 dni. Gospodarz jeszcze wstrzymywał się z cięciem ostatnich, gdyż rynek szczeciński w tym okresie wymaga większych, zbitych główek. Rynkiem zbytu dla piasecznikowskiego gospodarstwa są Rolhurt oraz hurtownie spożywcze. W tym sezonie wczesne kapusty utrzymywały w tym rejonie dość dobrą cenę.

Zapewnieniu ciągłości podaży kapusty służy posadzenie kolejno odmian późniejszych: Landini, Lucas, Gitama, Lion, Avak oraz Albatros.

W 95-hektarowym gospodarstwie Adama Jastrząbka obszarowo dominują ziemniaki – 40 ha.

r e k l a m a
Z Kalinowej

W Hodowli Roślin Kalinowa (powiat sieradzki, łódzkie) pod kapustę przeznaczono w tym roku 25 ha. Najwcześniejszą – Betti – spod włókniny wycięto w pierwszych dniach czerwca – 5–8 czerwca. Rozsada była wyprodukowana w GPR Krasoń i posadzona pod okrycie na przełomie marca i kwietnia. Betti jest gotowa do zbioru po upływie 55 dni od sadzenia. Tworzy małe główki, o masie 1,5–1,8 kg. W Kalinowej na początku czerwca główki odmiany Betti osiągnęły 1,7–2,0 kg.

Katarzyna Wójcik

Mieszańcowa odmiana Zeus.
Mieszańcowa odmiana Zeus.


Odmiana Zeus.






Odmiana mieszańcowa Betti zebrana na początku czerwca.

Sławomir Przybyłek z HR Kalinowa dogląda plantacji.

Odmiana Betti zebrana na początku czerwca.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojciechowski: należy zakończyć import produktów rolnych uprawianych z wykorzystaniem zakazanych pestycydów

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uważa, że Unia Europejska powinna przestać importować produkty rolne wyprodukowane przy użyciu pestycydów, które są zakazane w obrębie bloku. 

czytaj więcej

Polskie odmiany warzyw na wymagający rynek

Pod osłony – ogórek Bajer, papryka Husaria i Maxima, pomidor Casimiro i Renesme.  Te odmiany z Gospodarstwa Hodowlano–Nasiennego Bartkowscy trafiły w tym roku  na listę Krajowego rejestru. – Naszym nadrzędnym celem jest tworzenie możliwie  najlepszych odmian, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających profesjonalnych  producentów – mówią państwo Bartkowscy.    

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)