Wapń, czyli rozmiar ma znaczenie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wapń, czyli rozmiar ma znaczenie

14.04.2021autor: Kamila Szałaj

Nawet wysoka zawartość wapnia w glebie nie gwarantuje optymalnego odżywienia rośliny tym pierwiastkiem. Ze względu na słabą translokację tego składnika w roślinach (choroby fizjologiczne) oraz możliwość przewapnowania gleby, zaleca się dokarmianie roślin drogą pozakorzeniową.

Rola tego pierwiastka we wszystkich fazach rozwojowych roślin jest nie do przecenienia i bardzo ważne, aby wapń był dostępny przez cały czas ich wzrostu. Dodatkowo składnik ten reguluje wiele procesów zachodzących w glebie: wpływa na jej właściwości fizyczne – strukturę i stosunki powietrzno-wodne, chemiczne – przyswajalność składników pokarmowych, odczyn i sorpcję oraz biologiczne – rozwój mikroorganizmów.
Do warzyw najbardziej wrażliwych na niedobór wapnia należą: pomidor, papryka, sałata, kapusta głowiasta i pekińska, cykoria, endywia, ogórek, seler korzeniowy i naciowy.

Dlaczego w roślinach brakuje wapnia?

Na glebach kwaśnych i słabych zaopatrzenie w ten pierwiastek jest zazwyczaj niedostateczne, a jego niedobory powstają także w wyniku wynoszenia go w dużych ilościach z plonami. Transport wapnia może być również utrudniony ze względu na nagłe i wysokie spadki temperatur podczas zimy (uszkodzenia wiązek przewodzących) oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne zaraz po kwitnieniu (np. niskie temperatury, susze). Na skutek nierównomiernej dystrybucji tego pierwiastka w roślinie, zawartość wapnia w owocach, liściach oraz korzeniach spichrzowych może być niska i może nie odzwierciedlać zasobności gleby w ten składnik.

r e k l a m a
fot. Tipburn na sałacie kruchej – efekt zaburzonej gospodarki wapniem
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Webinarium "Możliwości ochrony i fertygacji sałaty": nawożenie dolistne sałaty - zalecenia na ten sezon

24 marca odbyło się nasze webinarium "Możliwości ochrony i fertygacji sałaty w sezonie 2021". Z ekspertami rozmawialiśmy m.in. o nawożeniu dolistnym sałaty.  Cały zapis wystąpienia Włodzimierza Prusa z ADOB znajdziesz pod artykułem! 

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

„Nasze regionalne bogactwo na stoły!” – Święto Pomidora w Rogożewie

W Rogożewie w powiecie rawickim 11 września 2022 roku odbyło się wydarzenie organizowanie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą - „Nasze regionalne bogactwo na stoły!”. Tym razem celem spotkania była promocja pomidorów i lokalnych przetwórców i producentów. Co się działo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)