r e k l a m a
Partnerzy portalu
Spotkanie Selerowo-Kapuściane w Kalinowej. FILM
07.10.2020autor: Kamila Szałaj
Tegoroczne Spotkanie Selerowo-Kapuściane możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych. Dopisała i pogoda i uczestnicy. Co prawda ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, gościliśmy mniej rolników niż zazwyczaj, ale frekwencja i tak była wysoka. Spotkanie odbyło się w Hodowli Roślin Kalinowa. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. To właśnie tu nasi goście mogli podpatrzeć produkcję selera oraz kapusty białej i czerwonej prowadzonej na kilkudziesięciu ha.
Uczestnicy mieli także okazje do zdobycia cennej wiedzy z zakresu nawadniania kroplowego i fertygacji warzyw. Dr Tomasz Spiżewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówił m.in. budowę i koszty takich systemów.
Sporym zainteresowaniem cieszył się także wykład dr Małgorzaty Tartanus z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, która wyjaśniła, jak zadbać o glebę. Przybliżyła nowe metody zwalczania szkodników glebowych i nicieni oraz zalety stosowania bionawozów.
W Hodowli Roślin Kalinowa o nawożenie i prawidłowe odżywanie roślin od lat dba firma Yara. Rolnicy mogli na własne oczy zobaczyć efekty tej współpracy i przekonać się, jak w praktyce sprawdzają się nawozy od Yary.
Przybyli do Kalinowej goście mieli także okazję do zapoznania się z ofertą firm nasiennych. Bogatą kolekcję zaprezentował PNOS. Sa to m.in. nadające się do długiego przechowywania kapusty i selery.
Z kolei firma Rol-Spec Zawada zaprezentowała producentom warzyw m.in. selery z hodowli NOVISEM.
Do najpopularniejszych odmian kapusty w Polsce należą odmiany Bejo. Na Kalinowskim polu rolnicy mieli okazję zobaczyć, jak warzywa te sprawdzają się w uprawie. Firma posiada także bogatą kolekcję selera korzeniowego, w tym odmiany mieszańcowe przystosowane do różnych warunków uprawy.
Szeroki wybór odmian warzyw najwyższej jakości zaprezentował firma Rijk Zwaan, są to m.in. kapusta Congama i seler Otago.
Z kolei firma ICB Pharma przedstawiła środki, które w alternatywny sposób poprawiają jakość plonowania i ograniczają presję ze strony szkodników i chorób.
Zainteresowani nawadnianiem i fertygacją rolnicy mogli zapoznać się także z ofertą firmy HA DWA O, która od prawie 20 lat zajmuje się montażem i serwisem takich systemów nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech.
Poza dużą dawką wiedzy merytorycznej goście mieli okazję do uczestnictwa w konkursie wiedzy selerowo-kapuścianej. Pytania nie były łatwe, ale najwięcej poprawnych odpowiedzi znał pan Łukasz Koniński. Do niego powędrowały więc nagrody – roczna prenumerata miesięcznika WiOM i upominki od partnerów naszego spotkania. Pan Łukasz nie krył zadowolenia ze spotkania. Uprawia kapustę, ale zastanawia się nad produkcją selera, więc nasze wykłady i pokazy polowe były świetną okazją do pozyskania informacji na temat doboru odmiany i uprawy tego warzywa.
Cieszymy się, że nasze spotkanie przybliżyło rolnikom tajniki uprawy kapusty i selera. Jesteśmy przekonani, ze solidna dawka wiedzy, którą otrzymali, zaowocuje większymi plonami i lepszym doborem odmian w ich gospodarstwach.
Zapraszamy do obejrzenia filmu ze spotkania!
Kamila Szałaj
uprawa warzyw i owoców miękkich
dziennikarz redakcji internetowej
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a