r e k l a m a
Partnerzy portalu
Prywatna kolekcja kapust - z wizytą u p. Mydlarzów
26.07.2021autor: Kamila Szałaj
Jan i Jolanta Mydlarzowie z wielkopolskiego Żabikowa uprawiają kapusty od 40 lat. Teraz działają wraz z synami. Marek jest zaangażowany w polu, Marcin sprzedaje plony. W tym roku mają sporo odmian kapust, które oceniają na swój użytek.
Kapusty wczesne były sadzone 31 marca w liczbie 37 tys. sztuk/ha. Podczas mojej wizyty w Żabikowie zbiory tych kapust były na ukończeniu. – Według nas najlepiej wyszła odmiana Magnus Cresco – ocenia Marek Mydlarz, zapytany o opinię. Uprawiamy ją od lat i będziemy kontynuować.
Jakich kapust poszukują klienci na giełdzie wielkopolskiej, dokąd trafiają plony z tego gospodarstwa? – Dużych główek – mówi z przekonaniem Jan Mydlarz. Zresztą tak było u nas zawsze. Nikt nie patrzy na przekrój główek, nikt nie sprawdza smaku. Liczy się wielkość i oczywiście przebitka cenowa.
Thalys
Odmiana wczesna w typie Farao. Przeznaczona do uprawy pod płaskimi przykryciami i w otwartym gruncie. Tworzy okrągłe główki o masie 1,5–2 kg. W Żabikowie jest uprawiana po raz drugi. Hodowca deklaruje 63-dniową wegetację tej odmiany. Tu zdjęcie zrobione po 71 dniach od sadzenia. Główki osiągnęły mniejszą masę.
fot. Jan (z lewej) i Marek Mydlarzowie. 10 czerwca w ich gospodarstwie zbiory kapust – pekińskiej i głowiastej białej.
fot. Jan (z lewej) i Marek Mydlarzowie. 10 czerwca w ich gospodarstwie zbiory kapust – pekińskiej i głowiastej białej.
Kamila Szałaj
uprawa warzyw i owoców miękkich
dziennikarz redakcji internetowej
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a