Jesienne choroby sałaty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jesienne choroby sałaty

12.09.2020autor: Kamila Szałaj

Zmniejszające się jesienią natężenie światła, rosnąca wilgotność powietrza przy jeszcze ciepłej pogodzie sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych i bakteryjnych na sałacie.

Sałata jest porażana przez wiele chorób infekcyjnych. Należy trafnie postawić diagnozę – poznać sprawcę, aby dobrać właściwe środki do jego zwalczania.
 
Ważne!
Chroń sałatę zgodnie z regułą – tak dużo, jak to konieczne i tak mało, jak to możliwe. 

Szara pleśń

Sprawcą szarej pleśni jest fakultatywny grzyb Botrytis cinerea, który może prowadzić zarówno saprotroficzny, jak i pasożytniczy tryb życia. Patogen ten może porażać rośliny przez cały okres wegetacji, a szczególnie groźny jest w fazie formowania siewek. Wtedy już można zaobserwować pierwsze symptomy chorobowe w postaci brunatnych, gnilnych plam w części podliścieniowej. Tak zainfekowane młode rośliny przewracają się i można na nich zaobserwować charakterystyczny, szary nalot zarodników konidialnych grzyba. W efekcie siewki zamierają.

U starszych roślin objawy szarej pleśni zwykle widoczne są na szyjce korzeniowej i liściach, które mają kontakt z glebą. Pojawiają się miękkie, gnilne plamy, które wkrótce pokrywają się szarym nalotem.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Spotkanie Selerowo-Kapuściane. Galeria zdjęć!

Wczoraj w Hodowli Roślin Kalinowa odbyło się Spotkanie Selerowo-Kapuściane organizowane przez Naszą Redakcję. 

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

„Nasze regionalne bogactwo na stoły!” – Święto Pomidora w Rogożewie

W Rogożewie w powiecie rawickim 11 września 2022 roku odbyło się wydarzenie organizowanie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą - „Nasze regionalne bogactwo na stoły!”. Tym razem celem spotkania była promocja pomidorów i lokalnych przetwórców i producentów. Co się działo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)