Jakie wybrać ogórki gruntowe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie wybrać ogórki gruntowe?

09.03.2021autor: Kamila Szałaj

Wysokie plony i dobra jakość owoców to nie tylko efekt uprawy na zagonach i nawadniania kroplowego. Ważna jest odmiana. Jakie w ubiegłym sezonie uprawiali gospodarze z okolic Łęczycy i Kutna?

Cezary Olejniczak z miejscowości Stary Waliszew, pow. łowicki, uprawia ogórki na powierzchni 1 ha. Wykorzystuje do tego nowe rozwiązania technologiczne. Jak sam mówi, woli mieć mniejszą powierzchnię, a zadbaną, co pozwoli mu na uzyskanie wysokiego plonu. Uprawa prowadzana jest na zagonach okrytych folią, nawadniana kroplowo. Bez nawadniania nie byłoby możliwe uzyskanie dobrych plonów. Bez rąk do pracy także. W uprawie takiej jak ogórek, zbiór i wiele innych prac pielęgnacyjnych musi być realizowany ręcznie.

Odmiany

W roku 2020 r. pan Cezary testował nową odmianę Bridge, miał też Rubato, Liszt i Berlioz (Rijk Zwaan). Siew nasion przypadł na 27 kwietnia. Był wykonany ręcznie, na wcześniej przygotowanych zagonach przykrytych czarną folią. Po siewie rośliny przykryto białą agrowłókniną. Sezon nie był łatwy. Susza i zimno. Dwa razy dosiewano ogórki (50%), z powodu wypadów na skutek mrozów. Zbiory opóźniły się o 14 dni i przypadły na ostatnie dni czerwca. Liszt w 2019 r. dał plon ponad 100 t z ha, w 2020 r. zbiory były ciut niższe ze względu na późniejszy start. Owoce są przeznaczane do konserwowania w firmie Maspex.

Nawożenie to połączenie posypowego i fertygacji. Przez cały okres zbiorów stosowane są nawozy wieloskładnikowe z serii Kristalon. Jest to głównie Kristalon Czerwony i saletra wapniowa YaraLiva Calcinit oraz siarczan magnezu Krista MgS. Ponadto dla wzmocnienia roślin stosowane są zabiegi dolistne nawozem KristaLeaf.


autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Instytut Ogrodnictwa: nowy ogórek „3 w 1” Ares F1

W Instytucie Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach prowadzona jest hodowla twórcza nowych odmian ogórka polowego. Jedną z najnowszych propozycji jest Ares F1 - odmiana wyhodowana w Pracowni Genetyki i Hodowli Roślin Warzywnych i wpisana do księgi ochrony wyłącznego prawa do roku 2044.

czytaj więcej

Rząd przedłużył zakaz sprzedaży państwowej ziemi rolnej

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy, która przedłuża do 30 kwietnia 2026 roku wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

czytaj więcej

Bronisze: wyjątkowo dużo ogórków z Rosji, Białorusi i Ukrainy

Na Rynku w Broniszach wyjątkowo mocno wzrosła podaż ogórków z Rosji, Białorusi i Ukrainy. Wyższe niż zazwyczaj są także dostawy truskawek z Grecji. Obejrzyj film pod artykułem, by dowiedzieć się, jak obecnie wygląda sprzedaż na Rynku w Broniszach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)