r e k l a m a
Partnerzy portalu
Jakie wybrać ogórki gruntowe?
09.03.2021autor: Kamila Szałaj
Wysokie plony i dobra jakość owoców to nie tylko efekt uprawy na zagonach i nawadniania kroplowego. Ważna jest odmiana. Jakie w ubiegłym sezonie uprawiali gospodarze z okolic Łęczycy i Kutna?
Cezary Olejniczak z miejscowości Stary Waliszew, pow. łowicki, uprawia ogórki na powierzchni 1 ha. Wykorzystuje do tego nowe rozwiązania technologiczne. Jak sam mówi, woli mieć mniejszą powierzchnię, a zadbaną, co pozwoli mu na uzyskanie wysokiego plonu. Uprawa prowadzana jest na zagonach okrytych folią, nawadniana kroplowo. Bez nawadniania nie byłoby możliwe uzyskanie dobrych plonów. Bez rąk do pracy także. W uprawie takiej jak ogórek, zbiór i wiele innych prac pielęgnacyjnych musi być realizowany ręcznie.
Odmiany
W roku 2020 r. pan Cezary testował nową odmianę Bridge, miał też Rubato, Liszt i Berlioz (Rijk Zwaan). Siew nasion przypadł na 27 kwietnia. Był wykonany ręcznie, na wcześniej przygotowanych zagonach przykrytych czarną folią. Po siewie rośliny przykryto białą agrowłókniną. Sezon nie był łatwy. Susza i zimno. Dwa razy dosiewano ogórki (50%), z powodu wypadów na skutek mrozów. Zbiory opóźniły się o 14 dni i przypadły na ostatnie dni czerwca. Liszt w 2019 r. dał plon ponad 100 t z ha, w 2020 r. zbiory były ciut niższe ze względu na późniejszy start. Owoce są przeznaczane do konserwowania w firmie Maspex.
Nawożenie to połączenie posypowego i fertygacji. Przez cały okres zbiorów stosowane są nawozy wieloskładnikowe z serii Kristalon. Jest to głównie Kristalon Czerwony i saletra wapniowa YaraLiva Calcinit oraz siarczan magnezu Krista MgS. Ponadto dla wzmocnienia roślin stosowane są zabiegi dolistne nawozem KristaLeaf.
Kamila Szałaj
uprawa warzyw i owoców miękkich
dziennikarz redakcji internetowej
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a