Jak karmić pomidory w polu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak karmić pomidory w polu?

06.05.2021

Wysoki plon, wysoki brix, owoce dobrze wybarwione, wypełnione, kształtne, bez zielonej piętki, niepopękane, można uzyskać, przestrzegając poniższych reguł. Sprawdź, czy o wszystkich pamiętasz.

Pomidor może być uprawiany na glebie każdego rodzaju, zasobnej w składniki pokarmowe, żyznej, niezbyt ciężkiej i zlewnej, będącej w dobrej kulturze, przepuszczalnej i łatwo podsiąkającej. Produkcja na glebach lekkich, łatwo przesychających, wymaga bardziej zagęszczonych nasadzeń, dodatkowego nawadniania oraz nawożenia w kilku dawkach z powodu małej pojemności sorpcyjnej.

Pomidor w odróżnieniu od większości warzyw nie jest wrażliwy na lekkie zakwaszenie gleby, jej optymalne pH to 5,5–6,5. Należy jednak pamiętać, że gleby kwaśne mają gorszą strukturę, charakteryzują się mniejszą zawartością wapnia i niższą dostępnością magnezu, fosforu i molibdenu dla roślin. Niedobór wapnia w glebie sprzyja ponadto występowaniu choroby fizjologicznej – suchej zgnilizny wierzchołkowej owoców i sprawia, że owoce są miękkie. Okresowe lub długotrwałe niedobory wody w glebie przyczyniają się również do zakłócenia pobierania i transportu wapnia przez rośliny.

Azot dla pomidora

Pomidor rośnie szybko i wytwarza dużą masę części nadziemnych, dlatego też ma duże wymagania pokarmowe. 


Cały artykuł przeczytasz w majowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź naszą ofertę!

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowy szkodnik zagrażający papryce i pomidorom wykryty w Szwajcarii. PIORiN ostrzega

Na terenie Szwajcarii odnotowano w tym roku pojawienie się groźnego dla psiankowatych fitofaga, który może wywołać dużo szkód w uprawie tej rodziny roślin -  informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w raporcie na temat nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Chodzi o motyla  Neoleucinoides elegantalis.

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

„Nasze regionalne bogactwo na stoły!” – Święto Pomidora w Rogożewie

W Rogożewie w powiecie rawickim 11 września 2022 roku odbyło się wydarzenie organizowanie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą - „Nasze regionalne bogactwo na stoły!”. Tym razem celem spotkania była promocja pomidorów i lokalnych przetwórców i producentów. Co się działo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)