Alternatywa dla obornika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Alternatywa dla obornika

14.11.2020autor: Kamila Szałaj

Spadek pogłowia bydła i rozdział produkcji roślinnej i zwierzęcej w większości gospodarstw powoduje drastyczny spadek dostępności obornika. Jakie są alternatywy dla jego wszechstronnego oddziaływania na glebę?

Gospodarstwa, zajmujące się równocześnie hodowlą zwierząt i produkcją roślinną, w większości wykorzystują obornik na własne potrzeby. Z kolei ten pochodzący z ferm przemysłowych może być szkodliwy i prawnie zabroniony. Przed rozrzuceniem obornika należy się upewnić co do źródła jego pochodzenia i stopnia przefermentowania. Nie w pełni przefermentowany obornik może zawierać znaczne pozostałości herbicydów i regulatorów wzrostu zbóż, uszkadzających rośliny i obniżających jakość handlową plonu.

Może suszony?

Proces suszenia zmniejsza masę i objętość obornika, co zdecydowanie ułatwia nawożenie. Można go stosować podobnie jak inne nawozy. Jest dostępny w postaci zmielonej lub niepylącego granulatu. Według zapewnień producentów, granulowany obornik jest 4-krotnie bardziej skoncentrowany pod względem zawartości składników pokarmowych niż standardowy. Nadaje się do każdego rodzaju upraw.

Wpływa równie korzystnie na strukturę gleby, jej właściwości powietrzno-wodne oraz jest źródłem materii organicznej. Charakteryzuje się przedłużonym uwalnianiem składników mineralnych. Jest pozbawiony nieprzyjemnego zapachu, nasion chwastów, szkodników i patogenów. Ponadto nie zbryla się, a przechowywany w zacienionym i chłodnym miejscu zachowuje pełnię wartości nawozu organicznego przez minimum 3 lata.

r e k l a m a
Dostępny w sprzedaży obornik granulowany przed wysuszeniem podlega przefermentowaniu, co zapobiega poparzeniu roślin. Granulowany obornik bydlęcy, koński i kurzy można nabyć również w opakowaniach typu big-bag.

Nawozy zielone

Ich wartość nawozowa jest w dużej mierze uzależniona od doboru gatunków roślin na przyoranie. W porównaniu z obornikiem wprowadzają do gleby mniejszą ilość składników pokarmowych, lecz są bogatym źródłem materii organicznej, która pobudza aktywność biologiczną gleby, potrzebną do procesów rozkładu biomasy i w konsekwencji stopniowego uwalniania składników pokarmowych.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak sprawdzają się nawozy od Yary w uprawie selera i kapusty?

We wrześniu w Hodowli Roślin Kalinowa odbyło się Spotkanie Selerowo-Kapuściane organizowane przez Naszą Redakcję. Swoje rozwiązania nawożeniowe w uprawie selera i kapusty zaprezentowała firma Yara. Zobacz film pod artykułem.

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

„Nasze regionalne bogactwo na stoły!” – Święto Pomidora w Rogożewie

W Rogożewie w powiecie rawickim 11 września 2022 roku odbyło się wydarzenie organizowanie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą - „Nasze regionalne bogactwo na stoły!”. Tym razem celem spotkania była promocja pomidorów i lokalnych przetwórców i producentów. Co się działo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)