Zakładasz plantację borówki? Uniknij błędów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zakładasz plantację borówki? Uniknij błędów

02.05.2021autor: Kamila Szałaj

Firma Agrosimex ten rok rozpoczęła licznymi konferencjami online pod hasłem "Wiedza plonuje". Jedna z nich dotyczyła uprawy borówki wysokiej. Mówiono o nawadnianiu, chorobach systemu korzeniowego i najczęstszych błędach przy zakładaniu plantacji.

Jakość wody a precyzyjne działanie instalacji nawodnieniowej

Nie da się uprawiać borówki bez nawadniania. Najpopularniejszy jest system kroplowy. Źródłem wody jest studnia głębinowa. Woda ma różną jakość. Najczęściej przekroczone są normy zawartości wapnia, magnezu, manganu, czy żelaza. Mogą pojawić się zanieczyszczenia mikroorganizmami oraz cząstkami mineralnymi i organicznymi. Woda jest zazwyczaj twarda – ma wysokie stężenie wapnia i magnezu. Jakość wody określana jest na podstawie odczynu pH, barwy, zasolenia. Najlepiej by pH wynosiło 5–5,5, ale niestety, zazwyczaj jest 7–8. Wodę trzeba uzdatniać, bo borówka jest wrażliwa na zbyt wysokie pH wody. Woda użyta do nawadniania ma wpływ na jakość i wygląd uprawianych roślin. Żelazo o zbyt wysokim stężeniu podczas kontaktu z tlenem osiada na roślinach w postaci rdzawych plam i ogranicza fotosyntezę. Jakość wody wpływa na linie, taśmy, mikrozraszacze, najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia są przewody oraz emitery. Zabrudzona woda pogarsza równomierność wypływu wody, poprzez blokowanie emiterów przez wytrącające się jako osad zanieczyszczenia.

r e k l a m a

– Zdarza się, niestety, że dopiero po roku użytkowania instalacji producenci badają wodę i okazuje się, że instalacja jest już uszkodzona. Konieczne jest więc badanie wody przed założeniem instalacji – mówił Mariusz Byliniak, specjalista ds. nawadniania.

Przy fertygacji należy uwzględnić zawartość składników w wodzie. Najbardziej przydatna jest woda zawierająca minimalne ilości makro- i mikroelementów. Wysoki poziom wapnia i magnezu powoduje akumulację tych pierwiastków w glebie. Do właściwego zbilansowania pożywki i dostosowania jej do określonej wody, najbardziej przydatne są nawozy o wysokiej jakości składników pokarmowych, najlepiej jedno- i dwuskładnikowe.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Webinarium "Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji". Jak skutecznie wypromować truskawkę?

26 marca odbyło się nasze webinarium „Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji”! Rozmawialiśmy m.in. o promocji spożycia tych owoców. Cały zapis wystąpienia Macieja Dolaty z INSPIRE smarter branding obejrzysz pod artykułem!

czytaj więcej

Fatalna końcówka sezonu dla malin. Kto w tym roku malinę uprawiał po raz ostatni?

Kampania malinowa potrwa jeszcze góra tydzień może dwa. Sezon skupu malin kończy się można powiedzieć fatalnie. Jak kształtują się ceny przemysłowej? Kto w tym roku malinę uprawiał po raz ostatni?

czytaj więcej

Ze świata: Czy Kanada stanie się kluczowym graczem na rynku w owocach jagodowych?

Najwięksi amerykańscy producenci owoców jagodowych przez susze i wysokie koszty poszukują nowych obszarów do uprawy. Pierwsze testy odbywają się w Kanadzie - Ontario i Quebecu. Inicjatywa ta poparta jest ogromnym popytem i tańszym rozwiązaniem niż import.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)